Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Niemcy: Surowe kary dla mediów społecznościowych za brak reakcji na mowę nienawiści

Niemieccy prawodawcy przygotowali nową ustawę, zgodnie z którą media społecznościowe takie jak Facebook czy Twitter będą musiały zapłacić grzywnę nawet do 50 milionów euro za nieusuwanie postów zawierających mowę nienawiści.

Ustawa, zwana potocznie „prawem facebookowym”, została zatwierdzona przez Bundestag w piątek 30 czerwca i wejdzie w życie w październiku 2017. Zgodnie z nowym aktem, serwisy społecznościowe, które w ciągu 24 godzin od publikacji nie usuną materiałów propagujących mowę nienawiści czy zawierających treści namawiające do przemocy lub szkalujące osoby lub grupy, będą surowo karane. Początkowo medium, które nie przestrzega prawa, zostanie obciążone karą pięciu milionów euro. Wraz z dalszymi wykroczeniami wobec „ustawy facebookowej” grzywna może urosnąć nawet do 50 milionów euro.

I za, i przeciw

Nowe rozporządzenie ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi twierdzą, że należy w końcu położyć kres zjawisku mowy nienawiści, w czym niniejsza ustawa na pewno pomoże. Natomiast przeciwnicy rozporządzenia, wśród których znajduje się wielu aktywistów na rzecz praw cyfrowych, uważają, że ustawa znacznie ograniczy wolność mowy w mediach.

W ostatnich latach Niemcy walczą z falą mowy nienawiści, którą potęgował kryzys migracyjny. W 2015 roku firmy takie jak Facebook, Twitter i Google obiecały Niemcom, że będą usuwać nienawistne posty i materiały w ciągu 24 godzin od ich publikacji. Tymczasem tegoroczny raport Ministerstwa Sprawiedliwości wykazuje, że internetowi giganci wciąż mają problem z dotrzymaniem obietnicy sprzed dwóch lat.

Źródło: Theverge
Back to top button