Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Niższe ceny połączeń i SMS-ów w UE, czyli roaming po nowemu

Od 15 maja połączenia głosowe między krajami Unii Europejskiej kosztują maksymalnie do 19 centów za minutę, a wiadomości tekstowe maksymalnie 6 centów.

Pomimo tego, że ceny połączeń telefonicznych sukcesywnie spadały w przeciągu ostatnich lat, a Unia Europejska zniosła opłaty roamingowe, połączenia telefoniczne między krajami Unii Europejskiej były ciągle zbyt wysokie. Nowe prawo to część Europejskiego Kodeksu Łączności, który Parlament Europejski przegłosował 14 listopada 2018 roku. Przepisy właśnie wchodzą w życie.

W całej sprawie chodzi o to, aby Europejczycy na równych prawach mieli możliwość uczestnictwa w tak zwanym społeczeństwie cyfrowym, niezależnie od tego, z jakiego kraju pochodzą, jakie mają dochody, i w jakim obszarze geograficznym żyją. Parlament Europejski stwierdził, że od czasu ostatniego przeglądu rynku w 2009 roku, rynek usług łączności elektronicznej uległ radykalnej zmianie. Pojawiły się na nim nowe podmioty, a konsumenci są coraz bardziej uzależnieni od dostępu do sieci internetowej.

Nowe przepisy mają zapewnić także lepszą ochronę konsumentów. Według nich będą oni mieli możliwość łatwiejszej zmiany operatora, a w przypadku problemów uzyskanie od niego odszkodowania. Przepisy mają pobudzić rozwój operatorów w kierunku długoterminowych inwestycji w infrastrukturę 5G.

Pakiet telekomunikacyjny obejmuje także obowiązkowy system powiadomień na numer 112. Użytkownicy za pośrednictwem tego numeru otrzymają wiadomość tekstową na wypadek sytuacji alarmowych lub katastrof, na przykład ataków terrorystycznych czy klęsk żywiołowych.

Roaming w UE, czyli „roam like at home”

A jak roaming w Unii Europejskiej wygląda teraz? Unijne zasady dotyczące roamingu po cenach krajowych oznaczają, że korzystając ze swojego telefonu komórkowego podczas podróży z własnego kraju do dowolnego kraju UE nie musimy ponosić żadnych dodatkowych opłat za roaming. Zasady te mają zastosowanie, gdy przebywając za granicą dzwonimy (na numery telefonów komórkowych i stacjonarnych), wysyłamy wiadomości tekstowe i używamy usług związanych z danymi.

Zasady te mają również zastosowanie, gdy odbieramy połączenia lub SMS-y w roamingu, nawet gdy nasz rozmówca korzysta z usług innego operatora telefonii komórkowej.

Za korzystanie z tych usług podczas podróży po UE płacimy dokładnie tę samą cenę, jaką zapłacilibyśmy, w momencie kiedy znajdowalibyśmy się we własnym kraju. W praktyce nasz operator po prostu nalicza opłaty lub odlicza wykorzystanie roamingu z puli naszego krajowego planu taryfowego telefonii komórkowej.

Roaming na nowych zasadach, czyli tak zwane „roam like at home” zaczął obowiązywać na terenie całej wspólnej strefy gospodarczej w czerwcu 2017 roku.

Powiązane Artykuły

Back to top button
Close