Nokia na własnym podwórku przetestuje sieć 5G

Nokia na własnym podwórku przetestuje sieć 5G

Koncern Nokia patrzy w przyszłość. Postanowił uruchomić testową sieć 5G, która ma zrewolucjonizować w nadchodzących latach świat Internetu i nowoczesnych technologii.

Fińskie miasto Oulu ma się stać areną interesującego eksperymentu technologicznego. To właśnie tam firma Nokia zamierza rozpocząć testy sieci 5G.

Mowa o infrastrukturze nowej generacji, która ma między innymi pozwalać na przesyłanie danych z prędkością od 10 do 100 Gb/s, podczas gdy oferowane dzisiaj nowoczesne sieci LTE oferują transfer na poziomie do 300 Mb/s, a i to tylko w bardzo rozwiniętych cyfrowo krajach (np. Korei Południowej). W Polsce jest to maksymalnie 150 Mb/s.

Na razie nie jest znany szczegółowy plan, według którego Nokia zbuduje w Oulu swoją eksperymentalną sieć, nie wiadomo też, jak będą przeprowadzane testy jej wydajności. Natomiast nieoficjalnie mówi się o tym, że komercyjny start sieci 5G mógłby nastąpić w 2020 roku. Japończycy chcą ją uruchomić na Igrzyska Olimpijskie, które będą organizować właśnie za 6 lat. Niestety, patrząc na tempo wprowadzania zmian technologicznych w Polsce, Polacy na popularyzację 5G mogą czekać nawet dekadę.

Źródło: Nokia

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
35.47%
238 głosy
23.4%
157 głosy
16.84%
113 głosy
24.29%
163 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top