Wiadomości

Nowa oferta Play 4G LTE Unlimited – Internet bez limitu


Sieć Play wprowadziła nową ofertę dostępu do Internetu. Ma być tanio i bez limitów. Jednak Teleguru wykrył w regulaminie kilka haczyków…

Play, jeden z największych operatorów komórkowych na polskim rynku, postanowił odświeżyć swoją ofertę mobilnego Internetu. W miejsce funkcjonującej już od kilku lat marki Play Online pojawiła się nowa propozycja, której nazwa brzmi Play 4G LTE Unlimited.

Co w ofercie?

W ramach wspomnianej oferty użytkownik ma do wyboru zarówno abonamenty związane z zakupem konkretnych urządzeń, jak i bez nich – przy zakupie samej karty SIM. Najtańszy dostępny abonament w ramach drugiej opcji kosztuje 41.97 zł miesięcznie (bez rabatów za włączoną e-fakturę i przetwarzanie danych handlowych) przy umowie na 18 miesięcy. Taki abonament oznacza 10 GB podstawowego pakietu danych oraz dodatkowe 2 GB w ramach premii. W zapowiedziach nowej oferty internetowej Play jedną z największych zachęt do skorzystania z niej miał być fakt, że przez pierwszych 6 miesięcy użytkownik będzie mógł łączyć się z siecią bez jakichkolwiek limitów w ramach sieci 4G (HSPA+) i LTE. W praktyce okazuje się jednak, że taka ulga jest dostępna jedynie w abonamencie za 41.97 zł i w dodatku przy umowie podpisywanej na 18 miesięcy. Kiedy użytkownik zdecyduje się na umowę na czas nieokreślony, pół roku Internetu bez limitu znika jak kamfora, w dodatku dostępny pakiet kurczy się z 30 do zaledwie 6 GB miesięcznie. Bez limitu danych można korzystać z dostępu do sieci przez cały czas pod warunkiem, że klient wybierze abonament w wysokości 61.97 zł przy dwuletniej umowie z operatorem.

Uwaga na haczyki!

Jeśli użytkownik zdecyduje się na nową internetową ofertę Play powinien pamiętać o tym, że wraz z wybranym pakietem otrzyma domyślnie włączoną usługę Ochrona Internetu. Pod tą nazwą kryje się zestaw oprogramowania w postaci antywirusa i firewalla (programu do ochrony komputera przed atakami z Internetu). Problem polega jednak na tym, że korzystanie z tych aplikacji jest darmowe jedynie przez pierwszy miesiąc. Jeżeli po tym okresie użytkownik nie dokona jej dezaktywacji (za pomocą SMS-a, specjalnego kodu lub zgłoszenia w Biurze Obsługi Abonenta), to zapłaci dodatkowe 9 złotych miesięcznie za korzystanie z Ochrony Internetu.

Użytkownicy muszą też pamiętać o tym, że aby korzystać z nowej oferty Play muszą znajdować się w zasięgu Internetu LTE tego operatora. W przeciwnym przypadku zakup abonamentu okaże się jedynie zbędnym wydatkiem, bowiem omawiana oferta jest realizowana wyłącznie w ramach infrastruktury Play (bez wewnętrznego roamingu).

″Fioletowy″ operator dosyć skutecznie ukrywa też informację o ograniczeniu szybkości po przekroczeniu 100 GB transferu. W takiej sytuacji prędkość Internetu spada z maksymalnie 70 Mb/s do zaledwie 2 Mb/s. Co ciekawe, w usłudze ″darmowy Internet LTE przez pół roku″ dostępnym w abonamentach i mixach operatora wspomniane ograniczenie aktywuje się dopiero po przekroczeniu 200 GB. Co gorsza, wzmianka o tym haczyku znajduje się głęboko w regulaminie Formuły 4G LTE Unlimited. Oczywiście, 100 GB to bardzo dużo, ale korzystając z Internetu na komputerze, oglądając filmy na YouTube, pobierając gry i aplikacje z Internetu, limit ten może okazać się niewystarczający. Natomiast 2 Mb/s to niewiele. Dla zobrazowania, pobranie pliku muzycznego w rozmiarze 5 MB zajmuje przy tej prędkości ok. 20 sekund. Natomiast w przypadku transmisji 70 Mb/s jest to zaledwie ułamek sekundy.

Pewną niedogodnością jest też fakt, że operator zastrzega sobie możliwość odłączania użytkownika od Internetu, gdy ten nie korzysta z transmisji danych przez co najmniej 15 minut. Jeśli klient zacznie znowu korzystać z Sieci, to zostanie z nią automatycznie połączony. Trzeba jednak pamiętać, że może to powodować pewne opóźnienia, gdyż urządzenie musi się w takiej sytuacji nawiązać łączność z infrastrukturą operatora.

Tagi

Tomasz Słowik

Wcześniej redaktor i korektor w jednym. Obecnie tester gier komputerowych. Fan urządzeń mobilnych, komputerów oraz elektronicznej rozrywki. Gracz z zawodu i zamiłowania, którego spotkać można na wirtualnych polach bitew w War Thunder. Użytkownik i zwolennik niezmodyfikowanego nakładkami Androida.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close