Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Oprogramowanie szpiegujące wykryto na chińskich smartfonach, m.in. Lenovo i ZTE

Za zamieszanie związane z cyklicznym raportowaniem chińskim serwerom informacji obejmujących m.in. numery seryjne urządzeń, wersje zainstalowanych aplikacji, położenie geograficzne, dane operatora, indeks połączeń i SMS-ów odpowiada Shanghai Adups Technology Company. Firma ta specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań umożliwiających sprawną aktualizację oprogramowania. Analizuje również zachowania użytkowników telefonów m.in. w celu wyeliminowania niechcianych połączeń i wiadomości, a także dostarczania treści reklamowych, współpracując m.in. z Huawei i ZTE.

Pierwsze próbki zagrożeń

Niepokojące przekazy danych z chińskich smartfonów wykryli specjaliści od zabezpieczeń firmy Kryptowire na urządzeniach marki BLU sprzedawanych w USA przez firmę z siedzibą na Florydzie. Przez oprogramowanie szpiegujące Adups zostało zainfekowane ok. 120 000 telefonów. Firma BLU błyskawicznie poinformowała o usunięciu podejrzanego oprogramowania ze swoich smartfonów. Z kolei Shanghai Adups Technology Company zapewniła o usunięciu wszystkich zgromadzonych danych o użytkownikach urządzeń BLU. Chińskie przedsiębiorstwo wcześniej było już ostrzegane przez Google’a o konieczności usunięcia podejrzanego oprogramowania z telefonów, które są dostarczane wraz z aplikacją „Sklep Play”.

com-free-antivirus-mobile-security

W tym miejscu nie kończy się jeszcze afera szpiegowska z Adups. Możliwe, że oprogramowanie to działa na blisko 700 milionach urządzeń z Androidem produkowanych przez chińskie firmy. Na liście 74 marek smartfonów i tabletów, na których wykryto Adups znajduje się m.in. Aaron Electronics, Aeon Mobile, All Win Tech, Amoi Technology, Archos, AUX, Bird, wymieniona wcześniej BLU, Cellon, Coship Mobile, DEWAV Communication, DEXP Digital Experience, Eastaeon Technology, Electronic Technology, Gionee, GOSO, Hisense, Hongyu, Huaqin, Huiye, Inventec Corporation, Konka Group, Lenovo, Logicom, Longcheer, Malata Mobile, Mediatek Helio, Prestigio, Ragentek, RDA Micro, Reallytek, RUIO, Sanmu, Sprocomm, Tinno, Uniscope, VSUN, Water World Technology, Wind Communication, WingTech, Yifang Digital, Zhuhai Quanzhi i ZTE.

Szczepionka

Jak bronić się przed chińskim oprogramowaniem szpiegującym? Swoje rozwiązanie antywirusowej może zaproponować np. firma Trustlook: Free Antivirus-Mobile Security.

Żródło: Kryptowire, Digital Trends

Tagi

Powiązane Artykuły

Back to top button
Close