Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Panasonic opracował system, który obudzi zasypiającego kierowcę

Niekontrolowane drzemki za kierownicą to wcale nierzadkie zjawisko. Tego typu sytuacja może skończyć się źle, zarówno dla kierowcy, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Możliwe, że opracowany przez firmę Panasonic system będzie w stanie zaradzić temu problemowi.

Działająca w oparciu o sztuczną inteligencję technologia wykrywa, kiedy kierowca pojazdu zapada w niekontrolowany sen. Wchodząca w skład systemu kamera wychwytuje z twarzy osoby sygnały pozwalające stwierdzić, że traci ona kontakt z rzeczywistością. Są to sygnały takie jak opadanie powiek czy zwolnione tempo mrugania.

Inteligentna pobudka?

Kamera to nie jedyne akcesorium, w jakie został wyposażony system – składa się on również z sensorów podczerwieni, które rejestrują, jak szybko ciało człowieka traci ciepło. Opierając się na zebranych w ten sposób informacjach, technologia będzie próbować obudzić kierowcę na różne sposoby, na przykład włączając oświetlenie czy zmieniając temperaturę w samochodzie.

Na koniec dobra informacja: nie jest to jeden z tych dalekosiężnych projektów, który firmy planują wprowadzić w życie w ciągu kolejnych kilku lat. Panasonic przewiduje, że już w październiku tego roku będzie mógł przekazać gotowy system producentom samochodów. Bez odpowiedzi pozostaje na razie pytanie, czy zdecydują się oni wdrożyć ten system w ich pojazdach.

Źródło: Ubergizmo

 

Back to top button