Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Pay Once & Play – Apple odcina się od gier z mikropłatnościami

Nikt nie lubi mikrotransakcji. Gracze na całym świecie wolą zapłacić za daną grę raz, ale mieć pewność, że w trakcie zabawy nie przywitają ich takie „atrakcje”. Apple wyszło więc naprzeciw i stworzyło w swoim sklepie sekcję „Pay Once and Play”.

Trend z płatnościami wewnątrz aplikacji rozwija się w zastraszającym tempie. Niezależnie, czy chodzi o gry z dużych platform (konsole, PC) czy te z telefonów i tabletów, w każdym przypadku są one frustrujące, a nierzadko są one powodem do zmartwienia dla takich gigantów jak Apple. Firma doświadczyła już nieprzyjemności w postaci pozwów od zdenerwowanych rodziców, których pociechy pobrały tytuły, dumnie reklamujące się jako darmowe. Jak się okazało, w środku czekał już cały zestaw mikrotransakcji, a nieświadome dzieci kupowały takie dodatki, które uszczuplały konta rodzicielów o spore sumy. Takie sytuacje doprowadziły do kilku zmian, jak rezygnacja z określania gier zawierających opłaty mianem „darmowych” i wyraźniejsze zaznaczenie produkcji, które takie coś umożliwiały.

Apple zdecydował jednak na bardziej widoczny i zdecydowany ruch – powstał nowy dział w App Store o nazwie „Pay Once & Play”. Promuje on tytuły z typu Premium, czyli gry o wysokiej jakości, za które płaci się raz i gra do woli, bez ukrytych kosztów, bez konieczności uiszczania opłat za dodatkowe etapy itp. Owa sekcja składa się z dwóch kategorii. W pierwszej znajdują się najnowsze produkcje nie posiadające mikroopłat. W drugiej natomiast umieszczono najpopularniejsze gry tego typu, które można nabyć w sklepie. Wśród nich są między innymi tak znane i cenione dzieła, jak – XCOM: Enemy Within, The Banner Saga, Monster Hunter Freedom Unite, Bioshock, GTA San Andreas czy Star Wars KOTOR.

news-apple-appstore-payonceandplayPonadto, pojawiły się też doniesienia od deweloperów twierdzących, że choć wcześniej materiały, które promowały ich gry (jak np. zdjęcia, wszelkie ikony itd.) przeszły wszelkie certyfikacje i spełniały normy, tak teraz są odrzucane. Chodzi tutaj o obrazki, które zawierają treści nieodpowiednie dla najmłodszych, czyli takie, na których widać broń lub jakąkolwiek formę przemocy. Jeśli zaś chodzi o zawartość samych gier, jest ona nietknięta.

Wygląda na to, że Cook i spółka chcą, aby iTunes był bardziej przyjazny dla rodziny, a w szczególności dla dzieci. Niestety, w tej chwili zakładka „Pay Once & Play” jest dostępna jedynie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Oby jednak w przyszłości pomysł ten dotarł do kolejnych państw.

Źródło: The Verge

Tagi

Powiązane Artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
Close