Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Pierwsze stacje T-Mobile z obsługą technologii Narrow Band IoT

T-Mobile uruchomił w Gorzowie Wielkopolskim stacje bazowe z sygnałem NB IoT. Masowe wdrożenie sieci na terenie całego kraju nastąpi w 2018 roku.

Zbudowane w Gorzowie Wielkopolskim stacje działają w trybie komercyjnego dostępu i przechodzą właśnie testy wewnętrzne mające finalnie potwierdzić stabilność i jakość funkcjonowania nowej sieci przed rozpoczęciem kolejnych inwestycji. Sieć została zbudowana na częstotliwościach z zakresu 800 MHz. Na jej potrzeby przeznaczony został fragment pasma separacyjnego, co oznacza, że sieć pozostanie bez wpływu na pojemność sieci LTE800 oraz osiągane w niej prędkości przesyłu danych.

NB IoT to technologia radiowa z zakresu LPWAN (ang. Low Power Wide Area Network) dedykowana urządzeniom Internetu Rzeczy. Największe jej zalety to większa efektywność w zakresie ilości przesyłania danych, wysoka penetracja zasięgu wewnątrz budynków, możliwość połączenia w jeden system nawet kilkudziesięciu tysięcy urządzeń, ogólnoświatowy standard oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Z punktu widzenia urządzenia końcowego kluczową zaletą jest wysoka żywotność baterii, pozwalająca na działanie sprzętu bez ładowania i dostępu do prądu nawet do 10 lat.

Klienci indywidualni będą mogli w pierwszej kolejności wykorzystać tę technologię w rozwiązaniach typu smarthome – m.in. sterowanie oświetleniem, temperaturą i działaniem sprzętów AGD. Dla administracji publicznej są to rozwiązania smartcity (inteligentne parkingi, zarządzanie oświetleniem ulicznym, oczyszczanie miasta itd.), a dla przedsiębiorców m.in. smartmetering (zdalne odczytywanie liczników wody, energii i gazu u klientów indywidualnych oraz punktach kontrolnych) czy monitoring maszyn i urządzeń.

Źródło: T-mobile
Back to top button