Wiadomości

Plus wydał oświadczenie w sprawie częstotliwości 800 MHz

Polkomtel, analizując modele kosztowe dalszego rozwoju sieci oraz usług dla klientów, podjął decyzję, że bardziej opłacalne i efektywne, a jednocześnie zapewniające najwyższą jakość usług będzie rozwijanie sieci na częstotliwościach innych niż 800 MHz.

Od początku 2014 roku Polkomtel propagował koncepcję jednej, wspólnej sieci dla wszystkich operatorów, jako jedynej racjonalnej i opłacalnej dla wykorzystania częstotliwości 800 MHz. Dwie sieci po maksymalnie dopuszczalnej prawnie 15 MHz (2 x 15 MHz) miały być jedynie etapem przejściowym w kierunku jednej sieci 1 x 30 MHz. W tym kontekście zaskakujące było jednak licytowanie po 10 MHz (razem 20 MHz) przez współpracujące ze sobą i wykorzystujące częstotliwości firmy Orange i T-Mobile. Polkomtel wycofał się z aukcji z aktywnego licytowania bloków 800 MHz w marcu 2015 roku na poziomie około 360 milionów złotych za jeden blok. Ogłosił, że stwarza w ten sposób szanse innym uczestnikom na szybsze zakończenia aukcji na racjonalnych biznesowo poziomach cenowych i jest zainteresowany współpracą z nimi dla realizacji wyżej opisanego celu. Analizy UKE, Skarbu Państwa i analityków rynku telekomunikacyjnego, w tym giełdowych, szacowały koszt jednego bloku na około 300-500 milionów złotych. Skarb Państwa spodziewał się wpływów na poziomie około 1.8 miliarda złotych. Świadczy to więc o realnej wartości częstotliwości 800 MHz. W wyniku aukcji, ceny za jeden blok osiągnęły 1.5-2.1 miliarda, czyli więcej niż wcześniej spodziewano się uzyskać z całej aukcji za wszystkie bloki. Są to najwyższe ceny w Europie. Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt ogromnej różnicy w cenach za jeden blok – NetNet czy T-Mobile muszą zapłacić prawie o 40% więcej za blok niż Orange czy Play. Są to ceny o kilkaset procent wyższe niż planowane. Rozstrzygnięcie aukcji na 800 MHz w obecnej sytuacji nie prowadzi do możliwości stworzenia jednej lub dwóch sieci. Następuje rozdrobnienie pasma – wbrew opiniom i analizom ekspertów, podkreślających, że jedna sieć 800 MHz byłaby najlepsza dla maksymalizacji korzyści dla klientów oraz efektywnego wykorzystania pasma. Po zakończeniu aukcji Polkomtel przeprowadził analizy, z których wynika, że współpraca z podmiotami, które wylicytowały częstotliwości 800 MHz na tak wysokich poziomach cenowych byłaby nieopłacalna i nieracjonalna zarówno dla spółki, jak i jej klientów, w stosunku do:

  • Realnej wartości częstotliwości 800 MHz prognozowanej przez Skarb Państwa i analityków rynkowych.
  • Wyliczeń spółki, zgodnie z którymi, znacznie bardziej opłacalne dla Polkomtelu jest zainwestowanie w rozwój sieci na innych obecnie posiadanych i wykorzystywanych częstotliwościach.

W szczególności sieć 800 MHz może zostać docelowo zastąpiona przez nowe, planowane na najbliższe 2-3 lata inwestycje w rozbudowę sieci 1800 MHz przy zastosowaniu technologii ODU-IDU, pozwalającej osiągnąć zasięg sieci zbliżony do częstotliwości 800 MHz. Kolejnym istotnym rozwiązaniem będzie refarming częstotliwości 900 MHz oraz 2100 MHz. W efekcie spodziewany jest wyższy poziom jakości usług dostępu do Internetu niż w przypadku sieci 800 MHz, przy znacznie niższych nakładach kapitałowych. Docelowo może przełożyć się to na atrakcyjniejsze usługi i ceny dla klientów niż w przypadku rozbudowy sieci na częstotliwości 800 MHz. W związku z powyższym, Polkomtel opracowuje model rozwoju sieci w oparciu o częstotliwości 900, 1800, 2100 i 2600 MHz. O szczegółach dotyczących planu inwestycyjnego obejmującego docelowe zasięgi, wykorzystane technologie, terminy i planowane nakłady finansowe Grupa Kapitałowa Cyfrowy Polsat poinformuje w późniejszym terminie.

Źródło: Plus

Tagi

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
Back to top button
Close