Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Podręczny wykrywacz i trener emocji z MIT

Mobilny system do wykrywania emocji analizuje głos i parametry życiowe rozmówcy w 5-sekundowych interwałach. Rozpoznaje smutek i radość.

Fizjologiczne dane, analiza głosu i przetworzonych na tekst wypowiedzi umożliwiają z 83-procentową skutecznością określenie emocji rozmówcy. Mohammed Ghassemi, współtwórca projektu, uznaje, że na podstawie przeprowadzonych testów już dziś można określić ton rozmowy w czasie rzeczywistym. System analizujący dane, zbudowany na bazie sieci neuronowych jest obecnie w stanie rozpoznać radość, smutek i neutralne emocje. Badacze planują poprawić działanie algorytmów, ucząc sieć neuronową na większej grupie rozmówców wyposażonych w smartwatche.

Nowy kierunek badań

Dotychczasowe próby rozpoznawania fizjologicznych cech organizmu zmieniających się pod wpływem emocji opierały się na reakcji na filmy o wesołym lub smutnym zabarwieniu. Praca Tukki Alhanai i Mohammeda Ghassemiego opierała się na analizie danych rozmówcy, którego zadaniem było przedstawienie smutnej lub wesołej historii. Do pomiarów posłużył Samsung Simband, urządzenie monitorujące m.in. tętno, częstotliwość oddychania, temperaturę skóry i ciśnienie krwi. Podczas badania przeprowadzono 31 kilkuminutowych rozmów, które posłużyły do wytrenowania algorytmów. Wyniki badań podpowiadają, że smutnym opowieściom najczęściej towarzyszą dłuższe pauzy i monotonny głos. Wesołe historie charakteryzują większe zróżnicowanie i bardziej energiczne wypowiedzi. W kolejnych badaniach naukowcy planują przeprowadzenie prób na większej liczbie osób, wykorzystując typowe, komercyjne urządzenia do zbierania danych.

Szansa dla osób z zespół Aspergera i spektrum autyzmu

Jednym z elementów zaburzenia rozwojowego określanego mianem zespołu Aspergera jest brak umiejętności rozpoznawania znaczeń przenośnych i ukrytych oraz trudności w komunikacji niewerbalnej, obejmujące ograniczoną ekspresję twarzy i dystans fizyczny, a także kłopoty z utrzymywaniem kontaktu wzrokowego. Upośledzenie umiejętności społecznych osób dotkniętych zespołem Aspergera jest powiązane ze zmianami w mózgu, o ile kora ruchowa i zwoje podstawy są bardziej rozwinięte (odpowiadają za naśladownictwo i planowanie ruchów), to już obszar mózgu odpowiedzialny za rozumienie wyrazu twarzy jest mniejszy. Mniejszy jest również płat czołowy i móżdżek (odpowiadają za zrozumienie intencji innych osób oraz koordynację ruchów). Wykazano, że osoby z zespołem Aspergera mają również znacznie mniejsza liczba neuronów w ciele migdałowatym, części mózgu odpowiedzialnej za przetwarzanie emocji. Łagodniejsze przypadki zespołu Aspergera często pozostają nierozpoznane, osoby takie są uznawane za ekscentryków.

Rozwiązanie, proponowane przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology może zupełnie odmienić sposób komunikacji osób ze spektrum autyzmu oraz zespołem Aspergera, nie tylko poprawiając komunikację z najbliższymi, w perspektywie wsparcie urządzeń elektronicznych i algorytmów umożliwi trening umiejętności, które nie są dostatecznie wykształcone.

Dla osób, które chciałby przekonać się, czy cechy ich osobowości nie noszą znamion autyzmu, na stronie Centrum Terapii Promitis dostępny jest przykładowy test AQ – Autism – Spectrum Quotient.

Tagi

Powiązane Artykuły

Back to top button
Close