Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Pojedynek 10 zalet HTC One M9 vs Moto X (2014)

Pół roku po premierze drugiej generacji Motoroli Moto X zaprezentowany został HTC M9. Tajwański flagowiec rzuca rękawice amerykańskiej konkurencji pokazując jak powinien wyglądać smartfon, w jak sposób należy robić zdjęcia i jak zaspokoić potrzeby graczy, oraz miłośników filmów i muzyki. Oto 10 powodów, dla których M9 zdobywa w pojedynku z Moto X zdecydowaną przewagę.

1. Wykonanie

Dla wielu ważnym elementem, decydującym o wyborze konkretnego smartfona są materiały użytych do jego wykonania, dopasowanie elementów obudowy oraz ich wygląd. Obudowa HTC M9 składa się z dwóch nałożonych na siebie elementów. Wypukły tył urządzenia odlany został z bardzo mocnego aluminium, w którym osadzono przedni panel składający się z maskownic głośników i ekranu chronionego szkłem Gorilla Glass 4. W Motoroli Moto X jedyny metalowy element to ramka otaczająca krawędzie smartfona. Na ogólną ocenę wpływają też rozmiary obu urządzeń. Tajwański flagowiec, mimo iż jest minimalnie dłuższy i cięższy — jest zarazem węższy, przez co lepiej leży w dłoni od amerykańskiej konkurentki.

20150517_141854

2. Więcej megapikseli

Nie samymi cyferkami aparat żyje, ale różnica rozdzielczości matryc o aż 7 megapikseli jest łatwa do odnotowania. 20 Mpix w aparacie M9 pozwala na uzyskanie zdjęć 0 rozdzielczości 5376 x 3752 punktów. Przy takim rozmiarze fotografie można następnie dalej przetwarzać, np. przycinając kadr. Większe ujęcia to także większe szanse na uzyskanie wydruków o bardzo dobrej jakości.

3. Tryb manualny

HTC M9 oferuje nie tylko większą rozdzielczość matrycy aparatu, ale także coś dla miłośników precyzyjnego doboru opcji i twórczej zabawy w fotograficznej — tryb manualny.

Interfejs kamery umożliwia m.in. zmianę balansu bieli, ekspozycji, wartości ISO oraz ręczny wybór ostrości. Moto X raczy nas tylko trybem automatycznym.

4. Obsługa formatu RAW

Dla niejednego mobilnego fotografa liczy się możliwość dogłębnej obróbki wykonanego zdjęcia. Tajwański flagowiec oferuje opcję zapisu fotografii w trybie DNG (Digital Negative), które można następnie wywoływać w przeznaczonych do tego celu cyfrowych ciemniach (Lightroom, Photoshop Camera Raw, RawTherapee). Główną zaletą takiego formatu jest możliwość zmiany balansu bieli podczas edycji.

20150517_141948

5. Przednia kamera

Przedni aparat M9 oferuje możliwość wykonywania autoportretów o rozdzielczości 4 Mpix w technologii Ultrapixel, natomiast Moto X drugiej generacji została wyposażona w przednią matrycę 2 Mpix. Oba urządzenia generują przyzwoite zdjęcia z kamer do selfie, ale ze względu na ogólnie lepszą jakość i rozdzielczość zdjęć, przewaga jest po stronie azjatyckiego smartfona.

test-htc-onem9-5

6. Slot na microSD

Oba urządzenia dostępne są w wersjach z 32 GB wbudowanej pamięci. Osoby, które potrzebują więcej miejsca na dane docenią M9 za wbudowany slot na karty microSD, umożliwiający rozszerzenie pamięci urządzenia o dodatkowe 128 GB. Moto X nie została wyposażona w slot na karty pamięci.

 

7. Większa bateria

Zauważalnie większa pojemność baterii powinna przełożyć się na możliwość dłuższego korzystania z urządzenia, bez konieczności podłączania ładowarki. Zastosowany w HTC M9 akumulator o pojemności 2840 mAh umożliwia pracę na baterii przez nieco dłuższy okres czasu, w porównaniu do Motoroli Moto X drugiej generacji wyposażonej w baterię 2300 mAh.

8. Głośniki stereo BoomSound

Firma HTC przyzwyczaiła wszystkich do szczególnej dbałości o jakość dźwięku w swoich flagowych urządzeniach. Tym razem nie jest inaczej. M9 oferuje niesamowite jak na urządzenie mobilne głośniki stereo umiejscowione z przodu smartfona. Jakość dźwięku generowana przez urządzenie z Tajwanu pozostawia konkurencję daleko w tyle. Moto X również posiada parę przednich głośników, jednak tylko jeden służy do obsługi multimediów.

test-htc-onem9-1

9. Dźwięk

Kwestia bardzo dobrej jakości dźwięku dotyczy również wyjścia słuchawkowego. M9 to w dalszym ciągu jedno z najlepiej grających urządzeń na rynku. Większa moc, czysty i głęboki dźwięk z funkcją Dolby Audio sprawiają, że druga generacja Moto X musi podzielić los dziesiątek innych smartfonów, które w tej kategorii nie mają większych szans w pojedynku z flagowym smartfonem HTC. Osoby słuchające muzyki na smartfonie docenią M9 za wbudowane Radio FM.

10. Wydajność

Ostatnim elementem postawionym na szali zmagań M9 i Moto X (2014) jest wydajność urządzeń. Sześciordzeniowy procesor Snapdragon 810 i 3 GB pamięci RAM umożliwia osiągniecie lepszych wyników w testach, w porównaniu do podzespołów zamontowanych w Motoroli (4-rdzeniowy Snapdragon 801  i 2GB RAM). Porównanie osiągów urządzeń w zakresie grafiki 3D również wykazuje przewagę smartfona HTC.

Podsumowanie

Abstrahując od wyglądu obu urządzeń, nie trudno zauważyć, że HTC M9 jest smartfonem lepszym od Moto X, przynajmniej pod względem multimediów. Młodszy z konkurentów oferuje zdjęcia o lepszej jakości, bogatszą funkcjonalność aparatu, większą wydajność i zdecydowanie lepsze doznania audio, a to wystarczy do wygrania pojedynku, choć nie był to błyskawiczny nokaut.

20150517_142114

Jakie specjalne ciosy ma w zanadrzu Moto X drugiej generacji? Sprawdź w pierwszej części pojedynku Moto X (2014) vs HTC M9.

Back to top button