Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Pojedynek 10 zalet Samsung Galaxy S6 vs Nokia Lumia 930

Kiedy Samsung Galaxy S6 staje naprzeciw Nokii Lumii 930, trzeba się spodziewać niemal jednostronnej walki, w której zadane przez koreański smartfon ciosy powinny okazać się kluczowe dla całego pojedynku. Oto 10 najważniejszy punktów, dzięki którym galaktyczna szóstka ma przewagę nad smartfonem z Finlandii.

1. Wydajność

Aplikacje mobilne rozrastają się w szybkim tempie, a najnowsze gry wymagają od smartfonów coraz większej mocy obliczeniowej do działania. Zastosowane w Samsungu podzespoły oferują nieporównywalnie lepsze osiągi układów umieszczonych we wnętrzu fińskiego smartfona. Galaxy S6 został wyposażony w o znacznie bardziej wydajny, ośmiordzeniowy procesor, który lepiej sprawdzi się w przypadku osób korzystających z aplikacji mocno obciążających telefon.

Nokia Lumia 930 oferuje 2 GB pamięci RAM, jednak koreański smartfon został wyposażony w pojemniejszą pamięć: aż 3 GB nowszej i szybszej pamięci operacyjnej, co przekłada się na bardziej efektywną pracę z kilkoma programami jednocześnie oraz lepsze gospodarowanie procesami działającymi w tle. Dla mobilnych graczy najważniejszą informacją jest to, że procesor graficzny w smartfonie Samsunga lepiej radzi sobie z najnowszymi tytułami gier i utrzyma swoje bardzo dobre osiągi nawet przez kilka lat.

2. Ekran

test-samsung-galaxy-s6-ekran-3Nie da się nie zauważyć, że w obecnych czasach dla wielu osób wyświetlacz jest definicją smartfona i wpływa na ostateczną decyzję o zakupie. Oba urządzenia zostały wyposażone w ekrany AMOLED, które charakteryzują się dużym nasyceniem kolorów i wiernym odwzorowaniem czerni. Jednak to Samsung Galaxy S6 oferuje ekran o lepszej ostrości, jasności i większych kątach widzenia.

Na ostrość obrazu wpływa zagęszczenie pikseli, które przy zastosowanej rozdzielczość QHD (1440 x 2560 punktów) i przekątnej 5,1 cala wynosi 577 ppi. W Lumii 930 umieszczono ekran o rozdzielczości FHD (1080 x 1920 punktów) i przekątnej 5 cali, co daje 441 ppi. Wyświetlacze obydwu smartfonów chronione są szkłem Gorilla Glass, ale Samsung został zaopatrzony w nowsza wersję hartowanego szkła.

3. Ergonomia

Plastikowy, lekko zaokrąglony tył Lumii 930 zatrzymuje na sobie mniej śladów codziennego użytkowania. Dla wielu osób liczy się jednak nie tylko wygląd urządzenia, ale też wygoda i sposób trzymania go w dłoni. Samsung jest telefonem minimalnie dłuższym, jednak zdecydowanie lżejszym i chudszym. Lepiej wyprofilowana boczna ramka i jej opływowe kształty wpływają na pewniejszy chwyt i dokładniejsze wyczucie telefonu pod palcami.

4. Optyka aparatu

wp_20150505_13_54_18_pro

Aparat Samsunga Galaxy S6 został wyposażony w obiektyw o jaśniejszej przysłonie f/1.9, co wpływa na lepsze doświetlenie zdjęć i umożliwia rejestrowanie większej ilości detali bez zauważanego cyfrowego szumu. W porównaniu do Lumii 930, z obiektywem o przysłonie f.2/4 – zdjęcia wykonane przez Galaxy S6 są ostrzejsze i bardziej wyraźne. Mniejsza wartość przysłony wpływa także na ostrość głębi obrazu, przez co aparat Samsunga potrafi zauważalnie mocniej rozmywać tło np. w zdjęciach portretowych.

5. Funkcje wideo

Oba urządzenia mogą nagrywać filmy w rozdzielczości 4K i Full HD, ale miłośnicy zabawy z obrazem docenią możliwość aparatu Galaxy S6. Dostępna w Samsungu funkcja zwolnionego tempa nagrywania umożliwia rejestrowanie obrazu z prędkością 120 klatek na sekundę w rozdzielczości 720p. Lumia 930 nie oferuje takich możliwości. Ponadto nagrywanie w Full HD może odbywać się z szybkością 60 klatek, a nie – jak ma to miejsce w Nokii – tylko 30 fps.

6. Przednia kamera

Od kliku dobrych miesięcy producenci telefonów coraz częściej skupiają się nie tylko na głównych aparatach, zaczynają też poważniej podchodzić do kwestii kamer umieszczanych z przodu. Zastosowany w koreańskim smartfonie 5-megapikselowy aparat z funkcją HDR zostawia daleko w tyle fińskiego konkurenta, który do zdjęć autoportretowych oferuje jedynie kamerę 1,2 Mpix. Zauważalna na korzyść Samsunga jest tutaj nie tylko rozdzielczość zdjęć wykonanych przednim aparatem, ale także ich ostrość i jakość

7. Android

20150517_161458

System Windows Mobile rozwija się, ale do konkurencji mu jeszcze bardzo daleko. Samsung Galaxy S6 pracuje pod kontrolą systemu Android, a ten jest nie tylko zdecydowanie popularniejszy, ale także oferuje więcej aplikacji, funkcji i gier, których jeszcze długo może na mobilnych okienkach zabraknąć. Dodatkowo system z zielonym robotem w logo oferuje w standardzie odpowiedniki aplikacji Microsoftu; m.in. „Dokumenty Google” i asystenta głosowego „Google Now”.

8. Monitor pracy serca

Coraz więcej osób używa swojego smartfona podczas aktywności fizycznej. Samsung wydaje się być idealnych wyborem dla osób lubiących ćwiczenia, a także dla tych, którzy chcą kontrolować swoje zdrowie przy pomocy telefonu. Umiejscowiony na tyle urządzenia pulsometr pozwala na szybki odczyt pracy serca i zapisanie wyniku w dedykowanej aplikacji  „S Health”, a to tylko jedna z wielu jej funkcji.

9. Bezpieczeństwo

Kwestia bezpieczeństwa smartfona, to nie tylko zagrożenia płynące z nadmiaru niesprawdzonych aplikacji pojawiających się w sklepie producenta. Samsung zadbał zabezpieczenie Galaxy S6 przed osobami niepożądanymi. Najciekawszą opcją blokady urządzenia jest wbudowany czytnik linii papilarnych. Osobom potrzebujących dodatkowej kontroli koreański producent oferuje bardzo zaawansowany, autorski system zabezpieczeń Knox.

10. Galaxy Gifts

Smartfon to nie wszystko. Dla osób zdecydowanych na zakup Samsunga Galaxy S6 producent przewidział zestaw prezentów dostępnych w preinstalowanej w systemie aplikacji „Galaxy Gifts”. Propozycji jest wiele i nie wszystkie z nich znajdą swoich nabywców, ale do najciekawszych możemy zaliczyć:

  • 100 GB dodatkowej przestrzeni w usłudze „Microsoft OneDrive” – bezpłatnie przez okres 2 lat,
  • 60 zł do wykorzystania w aplikacji „SkyCash”, w której można kupować m.in. bilety do kina czy bilety komunikacji miejskiej i kolejowej,
  • Pełna wersja aplikacji „Shazam Encore”, służącej do wyszukiwania utworów na podstawie nagrań,
  • 3-miesięczna subskrypcja aplikacji „Evernote”, w której można tworzyć zaawansowane notatki,
  • Pół roku subskrypcji premium wirtualnego trenera osobistego „Endomodo”.

Podsumowanie

Rok różnicy pomiędzy urządzeniami spowodował walkę nierówną, w której faworyt mógł być tylko jeden. Samsung Galaxy S6 to urządzenie, którego specyfikacja praktycznie pod wszystkimi aspektami przewyższa Nokię Lumię 930 i jeszcze długo pozostanie na bardzo wysokim poziomie.

Jak na tle Samsunga wypada Lumia 930? O tym dowiecie się z drugiej części naszego porównania – Pojedynek 7 zalet Nokia Lumia 930 vs Samsung Galaxy S6.

20150517_161528

Tagi

Powiązane Artykuły

Back to top button
Close