Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Pojedynek: 6 zalet Samsung Galaxy A5 (2016) vs Sony Xperia M5

Zaledwie trzy miesiące po pojawieniu się na rynku Xperii M5, japońskiemu producentowi telefonów rzucił wyzwanie Samsung. Przedstawiamy najważniejsze atuty Samsunga Galaxy A5 (2016), które dowodzą, że południowokoreański smartfon jest przeciwnikiem, na którego kontrę trzeba się dobrze przygotować.

1. Lepsze wykonanie

Czy jest element, który bardziej wpływa na ocenę smartfona od jego wyglądu i materiałów z których wykonano obudowę? Chociaż poprzeczka została ustawiona wysoko na tym polu Samsung zdecydowanie deklasuje przeciwnika. Zarówno frontowy panel, jak i tył urządzenia zostały pokryte szkłem Corning Gorilla Glass 4 o zaokrąglonych brzegach, które gładko łączą się z aluminiową ramką. Oczywiście takie zabezpieczenie wpływa na ciężar telefonu, ale to niska cena za większą wytrzymałość i świetny wygląd. Sony niestety postawiło na materiały o gorszej jakości. Szkło użyte do pokrycia przodu i tyłu urządzenia nie jest sygnowane przez znanego producenta, brzeg telefonu wykonano z tworzywa sztucznego, metalowe są jedynie krawędzie urządzenia.

samsung-galaxy-a5-vs-sony-xperia-m5-2

2. Świetny wyświetlacz

Samsung słynie z produkcji telefonów wyposażonych w doskonałe ekrany wykonane w technologii Super AMOLED. Nie inaczej jest w przypadku Galaxy A5 2016. Wyświetlacz urządzenia otaczają wąskie ramki, a kąty widzenia są szerokie. Natomiast barwy: dobrze odwzorowane, nasycone, z charakterystycznie głęboką czernią. Idealne odwzorowanie czerni jest możliwe dzięki całkowitemu wyłączaniu pikseli w miejscu czarnych elementów, a to dodatkowo redukuje zużycie energii. Próżno oczekiwać tego samego od ekranu Xperii M5, wykonanego w technologii wymagającej więcej energii. Wyświetlacz smartfona Sony cechuje wyblakła czerń, postrzegana jako raczej jako odcień szarości.samsung-galaxy-a5-vs-sony-xperia-m5-4

3. Większa bateria

Pojemność baterii to kolejny atut Galaxy A5. Choć różnica pojemności baterii to tylko 300 mAh, to w porównaniu do akumulatora w Xperii M5, jej pojemność jest większa o ponad 10 procent. Łatwo jest sobie wyobrazić sytuacje, kiedy dodatkowe 10% może uratować nam życie, a przynajmniej dzień. Samsung zaimplementował w swoim telefonie technologie szybkiego ładowania, co umożliwia naładowanie baterię do 25% w zaledwie 15 minut, a na wypełnienie akumulatora trzeba poczekać 1,5 godziny. Sony niestety nie może pochwalić się błyskawicznym tempem ładowania – czas potrzebny na wypełnienie baterii o niższej pojemności jest dwukrotnie dłuższy.

4. Jasny obiektyw i optyczna stabilizacja obrazu

Nie tylko rozmiar matrycy ma znaczenie. Choć aparat Galaxy A5 nie może pochwalić się taką samą rozdzielczością, jak główna kamera Xperii, to jasny obiektyw umożliwia uzyskanie ostrych zdjęć i filmów przy słabym oświetleniu, a optyczna stabilizacja obrazu redukuje negatywne efekty wywołane drżeniem rąk. Dzięki temu unikniemy niewyraźnych i rozmytych ujęć. W aparacie Sony nie znajdziemy takiej funkcji więc każde poruszenie smartfonem negatywnie wpływa na ostrość zdjęć.

5. Wyższe bezpieczeństwo

Smartfon Samsunga został wyposażony w skaner linii papilarnych. To standardowe wyposażenie większości flagowych smartfonów, które coraz częściej staje się elementem walki o mniej zasobnego klienta. Zeskanowany odcisk palca może dziś posłużyć do logowania do witryn zabezpieczonych hasłem. Nie tylko zwiększa to nasze bezpieczeństwo, ale też sprawia, że nie musimy zapamiętywać dziesiątków loginów i haseł. Sony niestety nie wyposażyło Xperii w skaner linii papilarnych. Jedynym zabezpieczeniem może być standardowy kod lub wzór wykreślony na ekranie.

6. Zdrowie

Jeśli zależy nam na zdrowym trybie życia, Samsung ma coś dla osób aktywnych: smartfon obsługuje komunikację ANT+, dzięki której możemy synchronizować dane z takimi urządzeniami jak smartwatche czy sportowe trackery. Łatwiej będzie monitorować naszą aktywność fizyczną oraz dbać o sprawność i kondycję. Dedykowana aplikacja umożliwi określenie celów do osiągnięcia, obejmujących np. zdrowe odżywanie (oprogramowanie zlicza ilość wypitej wody, spożytej kofeiny i wchłoniętych kalorii), zwiększenie aktywności (pomiary pokonanych odległość, ilość kroków i spalonych kalorii) oraz poprawienie efektywności i ciągłości snu (monitorowanie snu w celu wyznaczenia optymalnej długości snu). Takich narzędzi nie sposób pominąć. Sony w swojej ofercie może pochwalić się własnymi trackerami: serią opasek SmartBand i SmartBand Talk oraz zegarkiem SmartWatch 3.

img-galaxy-a5-2016-shealth

Podsumowanie

Smartfony Sony Xperia M5 i Samsung A5 (2016) to przedstawiciele klasy średniej, jednak Samsung oferuje wiele elementów charakterystycznych dla klasy premium, dotyczy to zarówno  materiałów wykorzystanych do wykończenia obudowy telefonu, świetnego ekranu AMOLED, jak i pojemnej baterii obsługującej szybkie ładowanie. Samsung uzupełnił A5 o czytniki linii papilarnych, co obecnie jest cechą wartą odnotowania. Nie bez znaczenia jest możliwość komunikacji z urządzeniami sportowymi i dodanie aplikacji służącej do dbania o zdrowie i kondycję.

To wszystko sprawia, że Galaxy A5 jest nie tylko telefonem lepiej zaprojektowanym i wykonanym, ale przede wszystkim lepiej przygotowanym na błyskawicznie zmieniającą się wokół rzeczywistość. Xperia M5 ma kilka zalet, które przedstawiamy w kolejnym pojedynku Sony Xperia M5 vs Samsung Galaxy A5 (2016). Dla osób ceniących jakość wykonania, bezpieczeństwo oraz dbających o zdrowie Samsung będzie lepszym wyborem.

samsung-galaxy-a5-vs-sony-xperia-m5-3

Back to top button