Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Pojedynek: 6 zalet Sony Xperia M5 vs Huawei P8 Lite

Po jednej stronie ringu – zgrabna Sony Xperia M5 wywodząca się z Japonii. Po drugiej – chiński Huawei P8 Lite. Oba telefony debiutowały w 2015 roku. Ich specyfikacje dzieli przepaść, pomimo zbliżonego ciężaru i gabarytów. Przy wygórowanych cenach niektórych smartfonów, niekiedy każdy gram urządzenia jest na wagę złota, w co więc warto zainwestować zarobione pieniądze?

20161201_160456

1. Lepszy aparat, łatwe udostępnianie multimediów

Huawei P8 Lite w pojedynku na rozdzielczość matryc wbudowanych aparatów przegrywa z Xperią w przedbiegach. Smartfon Sony może pochwalić się głównym aparatem 21,2 Mpix z przysłoną f/2.2, który umożliwia rejestrowanie filmów w rozdzielczości 4K (2160p). Również przedni aparat wyróżnia Xperię M5 na tle innych telefonów: 13 Mpix i przysłona f/2.0 to wystarczające wyposażenie do rejestrowania świetnych selfie i nagrywania filmów Full HD. Tradycyjnie dla Sony, na krawędzi telefonu umieszczono dwupozycyjny przycisk sterujący migawką. Po chwili zachwytów nad jakością zdjęć z japońskiego smartfona trzeba powrócić do chińskiej rzeczywistości: P8 Lite zaopatrzono w główny aparat z matrycą 13 Mpix, podświetlaną podwójną diodą LED. Jeszcze mniej punktów rejestruje przedni aparat z matrycą 5 Mpix. W zakresie filmów – główny aparat P8 Lite wypada przeciętnie, zapisując nagrania wideo w rozdzielczości Full HD (1080p), to potrafi również… przedni aparat Xperii M5. Dodatkowo, oprogramowanie jest znacznie bardziej ubogie, a opcje i ustawienia są zawsze wyświetlane pionowo.

Pliki multimedialne, zarejestrowane za pomocą kamery i mikrofonu Huawei P8 Lite można łatwo skopiować na dysk komputera, instalując dołączone do smartfona oprogramowanie. Nie ma to jednak jak wygoda, jaką oferuje usługa DLNA, za pośrednictwem której smartfon Sony udostępnia zdjęcia, filmy i muzykę na dowolnym urządzeniu zgodnym z tym standardem. Bez kabli.

2. Wyświetlacz o wyższej rozdzielczości

Na pierwszy rzut oka oba ekrany smartfonów są do siebie bardzo podobne. Łatwo też dostrzec nieco większe ramki, otaczające wyświetlacz Xperii. Przy przekątnej 5” chiński smartfon oferuje rozdzielczość HD (720 x 1280 pikseli), natomiast jego japoński konkurent – Full HD (1080 x 1920 punktów), co oznacza również znacznie gęstsze upakowanie pikseli na wyświetlaczu Xperii M5. Bez wątpienia 441 ppi to lepszy wybór niż 294 ppi w smartfonie Huawei. Pomimo tej samej technologii, w której wykonano oba wyświetlacze (IPS), kolory na ekranie smartfona Sony są lepiej odwzorowana, a kąty widzenia – większe. Drugi z pojedynków również wygrywa Xperia M5.

20161201_160707

3. Skuteczniejsza ochrona przed uszkodzeniem

Poza zwartą obudową oraz hartowanym szkłem Gorilla Glass 3 pokrywającym przedni panel P8 Lite, chiński Huawei nie może pochwalić się dodatkowymi zabezpieczeniami. Japońska konkurencja lepiej dba o ochronę smartfona – chociaż Xperię M5 pokrywa jedynie warstwa szkła odpornego na zarysowania, to Sony imponuje certyfikatem IP68, który podpowiada że urządzeniu nie jest straszny pył i kurz, ani zanurzanie w wodzie. Punkt dla Xperii M5.

4. Wyższa wydajność

Co wybrać? Ośmiordzeniowego Cortexa-A53 taktowanego zegarem 2 GHz, czy… 8-rdzeniowego Cortexa-A53 z zegarem 1,2 GHz? Już częstotliwości zegarów podpowiadają, który ze smartfonów lepiej poradzi sobie z wymagającymi grami i uruchamianiem zasobożernych aplikacji. Pod uwagę trzeba jeszcze wziąć wyższą rozdzielczość wyświetlacza w Xperii M5, jednak układ graficzny PowerVR G6200 oraz 3 GB RAM (w P8 Lite – Mali-450 MP4 i 2 GB) to wystarczające wyposażenie, by przesunąć szalę wagi na korzyść japońskiego smartfona.

5. Dłuższy czas pracy na baterii

Sony Xperia M5, pomimo dobrej wydajności i ekranu o wysokiej rozdzielczości, może też pochwalić się przyzwoitym czasem pracy na baterii. Niewymienny akumulator o pojemności 2600 mAh podtrzymuje komponenty smartfona przez jeden dzień, jeśli nie korzystamy z niego intensywnie. Rzadkie spoglądanie na ekran smartfona, wydłuża żywotność urządzenia nawet do dwóch dni. Huawei nie może zaoferować swoim użytkownikom tak wiele: wbudowana bateria 2200 mAh ledwie wystarczy na dzień pracy. Niewymienny akumulator wbudowany w P8 Lite okazuje się też największą zmorą użytkowników – w niektórych P8 Lite dostępnych na polskim rynku bateria podczas ładowania wybrzuszała się, wyginając obudowę smartfona.

sony-xperia-m5-bateria-1

6. Niższa emisja promieniowania

Japońska Xperia wypada znacznie lepiej pod względem emisji promieniowania radiowego. Współczynnik SAR (ang. Specific Absorpiton Rate, współczynnik absorpcji swoistej) smarfona Sony to 0,4 W/kg (przy ciele), natomiast w przypadku chińskiego telefonu P8 Lite SAR jest prawie trzykrotnie wyższy – aż 1,02 W/kg! Jest to bardzo wysoka wartość. Warto o tym pamiętać, jeśli nie rozstajemy się z komórką.

Podsumowanie

Nie ma wątpliwości – Xperia M5 jest lepsza od Huawei P8 Lite: bije na głowę chińskiego smartfona wydajnością. Sony oferuje swoim użytkownikom lepszy ekran i świetny aparat. Nie bez znaczenia jest również ochrona przed kurzem i wodą – i w tym przypadku Xperia może dowieść swoje odporności stosownymi certyfikatami. Choć i nam trudno było znaleźć pozytywne cechy P8 Lite, zapraszamy do przeczytania Pojedynku Huawei P8 Lite vs Sony Xperia M5, w którym wyróżniamy atuty chińskiego smartfona.

20161201_160656

Back to top button