Wiadomości

Polacy stopniowo odchodzą od gotówki na rzecz płatności mobilnych

Z badań Mobile Money 2020 zrealizowanych na zlecenie Visa Europe wynika, że ponad 20% ankietowanych Polaków przewiduje, że w 2020 roku płacąc mobilne będzie wydawać 280 złotych tygodniowo. Tempo upowszechniania się płatności mobilnych wśród konsumentów w najbliższych latach będzie zdecydowanie rosnąć.

Konsumenci przewidują, że do 2020 roku dokonując zakupów za pomocą urządzeń mobilnych, tygodniowo będą wydawać średnio 160 złotych na osobę, czyli w przeliczeniu na dorosłych Polaków – około 4.4 miliarda złotych. Co piąty badany ocenia, że w 2020 roku wyda w ten sposób ponad 280 złotych tygodniowo. Obecnie najczęstszym przedmiotem takich zakupów są aplikacje, jedzenie na wynos oraz odzież. Badani deklarują również chęć korzystania z urządzeń mobilnych do kupowania artykułów o wyższej wartości – w czołowej piątce znalazły się też muzyka (26%) oraz elektronika (16%). 60% badanych wyraziło też chęć korzystania ze swoich smartfonów do mobilnych płatności zbliżeniowych w sklepach, 55% w restauracjach i kawiarniach, a 48% przy płaceniu za transport. Statystyka pokazuje, że ci spośród użytkowników urządzeń mobilnych, którzy już teraz wykorzystują swoje urządzenia przy płatnościach, są również otwarci na inne usługi związanie z „pieniądzem mobilnym”. Wykazują oni na przykład ponad dwukrotnie wyższe zainteresowanie portfelem elektronicznym na urządzeniu mobilnym (59% wobec 29% wśród osób nie korzystających z „pieniądza mobilnego”). Co czwarty (25%) spośród dzisiejszych użytkowników płatności mobilnych jest otwarty na możliwość płacenia za pośrednictwem mediów społecznościowych, podczas gdy wśród pozostałych ankietowanych jest na to gotowy tylko co dwunasty (8%). Jeśli chodzi o obawy związane z funkcjonowaniem płatności mobilnych, jedną z często wymienianych (32%) jest ograniczona sieć akceptacji. Jednak polski rynek jest doskonale rozwinięty w tym zakresie – przykładowo, mobilnych płatności zbliżeniowych Visa można dokonywać we wszystkich terminalach zbliżeniowych działających w Polsce, a do końca 2017 roku każdy terminal na rynku ma akceptować takie płatności. news-visa-badania-platnosci_mobilne

Źródło: Visa Europe

Tagi

Robert Dunst

Miłośnik nowych technologii (szczególnie urządzeń mobilnych) i twórczości cyfrowej z naciskiem na komputerowe efekty specjalne. Gadżeciarz i fan elektronicznej rozrywki w wydaniu mniej oraz bardziej przenośnym. Obserwator świata telekomunikacji. Związany sentymentem z jednym z najbardziej kultowych telefonów w historii - Nokią 3310.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close