Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Postęp mobilnej fotografii iPhone’owym okiem

W Internecie pojawiło się ciekawe porównanie jakości cyfrowych aparatów wbudowanych w smartfony firmy Apple. Na fotografiach wyraźnie widać ich ewolucję. I nie ma wątpliwości, że iPhone 6 jest na szczycie ewolucyjnego łańcucha.

Lisa Bettany, znana w Internecie fotografka na łamach serwisu Snap Snap Snap przeprowadziła ciekawe zestawienie. Porównała ze sobą zdjęcia wykonane po kolei kilkoma aparatami zamontowanymi w różnych smartfonach Apple’a, poczynając od iPhone’a 2G, poprzez iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5 i 5S, aż po ostatni model iPhone 6. Warto przejrzeć zamieszczone przez Bettany przykładowe zdjęcia, aby zobaczyć, jak zmieniała się ich jakość na przestrzeni kolejnych lat.

news-iphones-photo-1
news-iphones-photo-2Duże zbliżenia

Pierwsza grupa zdjęć przedstawia owoce sfotografowane na wolnym powietrzu w pochmurny dzień. Zdjęcia wykonane przez pierwszego iPhone’a oraz jego następcę 3G w żaden sposób nie oddają detali fotografowanego obiektu, są zamglone i niewyraźne. W wypadku 4 oraz 4S widać lekką poprawę jakości i ostrości, jeszcze lepszą jakość detali zobaczymy w przypadku użycia aparatów wbudowanych w modele 5 i 5S. Natomiast iPhone 6 bije poprzedników na głowę jakością zdjęć makro.

news-iphones-photo-3
news-iphones-photo-4Fotografie pod światło

W sytuacjach, gdy światło pada z tyłu fotografowanego obiektu dość szczególnego rodzaju obraz dawał aparat wbudowany w iPhone’a 4. Tak jak na poprzednim przykładzie, również teraz jakość zdjęć poprawia się w kolejnych modelach smartfonów, i znowu jest ona szczytowa w przypadku zdjęć wykonywanych iPhonem 6.

news-iphones-photo-5
news-iphones-photo-6Światło dzienne

W przypadku wykonywania fotografii w zwykłym dziennym świetle w porównaniu rzucają się różnice związane z balansem bieli. We wcześniejszych modelach telefonów Apple’a jest on zakłócony, coraz lepszą jakość widać w przypadku kolejnych wersji iPhone’a. Bettany zauważa, że w tym przykładzie nie ma znaczących dysproporcji pomiędzy jakością zdjęć wykonanych telefonami iPhone 5 oraz 5S, a ostatnim flagowym modelem z Cupertino.

news-iphones-photo-7
news-iphones-photo-8Portret

Na tym przykładzie według Bettany widać wyraźnie, że iPhone 6 radzi sobie zdecydowanie najlepiej w porównaniu z poprzednikami. Aparat oferuje wierne odwzorowanie odcieni skóry twarzy, zapewnia też odpowiednią jasność i wyrazistość szczegółów. W przypadku aparatów poprzednich generacji jakość jest zdecydowanie gorsza.

news-iphones-photo-9
news-iphones-photo-10Zachód słońca

Ten przykład pokazuje, że iPhone 5S oferuje większy kontrast niż na zdjęciu wykonanym za pomocą iPhone’a 6. Natomiast ten drugi lepiej odwzorowuje detale, w zamian za gorszą reprodukcję przestrzeni przestrzeń.

news-iphones-photo-11
news-iphones-photo-12Słabe światło

Tutaj najlepiej widać, jak daleko zaszli inżynierowie projektujący cyfrowe aparaty w smartfonach firmy Apple. Opracowany przez nich specjalny algorytm zastosowany w iPhone’ie 6 pozwala robić wyraźne zdjęcia nawet w bardzo ciemnym otoczeniu.

Podsumowując swój eksperyment Bettany nie ma wątpliwości, że iPhone 6 nie ma konkurencji w dziedzinie cyfrowej fotografii wśród członków własnej rodziny. Oferowane przez niego parametry budzą szacunek nawet wśród profesjonalnych fotografów, a to natomiast najlepsza rekomendacja dla ostatnich modeli stworzonych w Cupertino.

Źródło: Snap Snap Snap

Tagi

Powiązane Artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
Close