Projekt Anbox pozwoli na uruchomienie androidowych aplikacji pod Linuksem

anbox

Jeden z twórców Ubuntu – najpopularniejszej dystrybucji systemu Linux – upublicznił pierwszą wersję platformy Anbox, która umożliwi obsługę aplikacji na Androida z poziomu desktopowego Linuksa.

Odpowiedzialny za powstanie programu Simon Fels jest zatrudniony jako główny inżynier oprogramowania w Canonical, firmie zajmującej się rozwijaniem dystrybucji Ubuntu oraz kilku z jej odmian. Anbox powstał jako niezależny, jednoosobowy projekt prawie dwa lata temu, a w zeszłym tygodniu Fels zdecydował, że jest już gotowy na pierwsze publiczne wydanie.

Jak działa Anbox?

Nazwa Anbox to skrót od „Android in a box” (dosłownie „Android w pudełku”). Zgodnie z ideą wolnego oprogramowania, która jest podstawą systemu GNU/Linux, kod Anboksa jest otwarty i dostępny dla każdego. Program ten wyeliminuje potrzebę korzystania z rozwiązań takich jak pulpit zdalny, maszyna wirtualna czy tzw. dual booting (instalowanie na komputerze jednocześnie dwóch systemów) w celu skorzystania z androidowych aplikacji na pececie czy laptopie. Anbox umieszcza jądro Androida w tak zwanym LXC, czyli „kontenerze linuksowym”, który korzysta z danych użytkownika zalogowanego obecnie na komputerze w celu utworzenia wirtualnego środowiska Androida. Takie rozwiązanie pozwala na ominięcie wymagającego procesu emulacji sprzętowej, zamiast niego w pewnym sensie łącząc działanie obydwóch systemów – w końcu Android również jest oparty na jądrze Linuksa.

Choć przed Anboksem pojawiały się różne programy o podobnym działaniu, z których najbardziej znanym był Shashlik, żaden z nich nie zdołał osiągnąć dużego sukcesu. Fels twierdzi, że nastąpił idealny moment na rozwijanie tego typu oprogramowania. Dzięki Anboksowi możliwe będzie uzyskanie dostępu do bardzo bogatego ekosystemu androidowych aplikacji, być może ułatwi także deweloperom tworzenie nowych apek.

Źródło: Anbox

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
100%
2 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top