Przywrócenie ustawień fabrycznych telefonu nie usuwa wszystkich danych

Naukowcy odkryli, że przywracanie urządzenia do ustawień fabrycznych (factory reset) nie funkcjonuje tak, jak powinno i pomimo usunięcia danych, większość z nich nadal można odzyskać.

Kiedy chcemy sprzedać stary telefon, przekazać znajomemu lub komuś z rodziny, zazwyczaj skrupulatnie usuwamy wszystkie znajdujące się na nim dane – kontakty, zdjęcia, aplikacje, zapisane dane aplikacje, ustawienia i wiele innych prywatnych informacji. W tym celu teoretycznie najlepiej dokonać przywrócenia urządzenia do ustawień fabrycznych. Jednakże zdaniem naukowców z Uniwersytetu Cambridge – Laurenta Simona i Rossa Andersona – funkcja ta nie działa prawidłowo, a hakerzy i komputerowi eksperci wiedzą, jak takie dane odzyskać. Badacze znaleźli w urządzeniach plik w którym przechowywane są klucze szyfrujące, których opcja Factory Reset nie wykasowała. Mając dostęp do pliku można pozyskać numer PIN użytkownika w trybie offline i odszyfrować telefon, następnie zdobyć potencjalnie usunięte zdjęcia, filmy, wiadomości, a w niektórych przypadkach nawet tokeny uwierzytelniające Google, pozwalające na zsynchronizowanie danych np. z e-maila. Problem zdiagnozowano na urządzeniach z Androidem. Nie wiadomo, czy dotyczy tylko tego systemu czy naukowcy po prostu nie sprawdzali pozostałych. W każdym razie, zagrożonych jest ponad 500 milionów telefon. Miejmy nadzieje, że Google przyjrzy się tej sprawie i szybko „załata” lukę.

Źródło: Ubergizmo

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
14.29%
2 głosy
42.86%
6 głosy
28.57%
4 głosy
14.28%
2 głosy

Miłośnik nowych technologii (szczególnie urządzeń mobilnych) i twórczości cyfrowej z naciskiem na komputerowe efekty specjalne. Gadżeciarz i fan elektronicznej rozrywki w wydaniu mniej oraz bardziej przenośnym. Obserwator świata telekomunikacji. Związany sentymentem z jednym z najbardziej kulto...

Komentarze

Wiadomości o bezpieczenstwo