Qualcomm odbija piłeczkę. Producent układów pozywa Apple za złamanie podpisanych umów

Nvidia wytacza prawnicze działa przeciwko Samsungowi i Qualcommowi

Qualcomm, największy dostawca układów stosowanych w urządzeniach mobilnych pozywa Apple. Jest to odpowiedź na styczniowe zarzuty postawione przez firmę z Cupertino, która twierdziła, że producent procesorów domaga się od swoich klientów dodatkowych, nieuzasadnionych opłat licencyjnych za korzystanie ze swoich produktów. Oliwy do ognia dolewa Amerykańska Komisja Handlu sugerująca, że Qualcomm wraz z Apple od kilku lat są w zmowie cenowej, która dodatkowo poparta jest sporymi „premiami motywacyjnymi” przekazywanymi pomiędzy prezesami obu przedsiębiorstw. Ponadto zarzuca Qualcommowi nielegalną dominację na rynku układów scalonych.

Firma Qualcomm poinformowała w swoim pozwie, że Apple bezpodstawnie wykorzystuje aż 35 różnych rozwiązań patentowych za które nie płaci. Prawnicy zauważają też, że producent sprzętów z jabłkiem na obudowie znacząco narusza umowy podpisywane z Qualcommem oraz zakłóca ustalone porozumienia świadomie składając fałszywe oświadczenia agencjom rządowym o opłatach licencyjnych za korzystanie z chipsetów, które w rzeczywistości mają nie istnieć.

news-apple-kontra-qualcomm Qualcomm odbija piłeczkę. Producent układów pozywa Apple za złamanie podpisanych umów

Apple natomiast zarzuca Qualcommowi, że ten nie chce oddać przysługujących firmie rabatów ustalonych w podpisywanych kontraktach. Miałaby być to zemasta za pomoc producenta z Cupertino w śledztwie koreańskiej agencji łączności, która nałożyła jakiś czas temu na Qualcomma karę aż 850 milionów dolarów amerykańskich. Racje obu stron są badane przez agencje rządowe ze Stanów Zjednoczonych oraz Korei Południowej. Czekamy obecnie na wydanie oświadczenia przez Amerykańską Komisję Handlu odnośnie zarzutów nakierowanych na obie firmy. Apple w swoich pozwach apelowało o zadośćuczynienie w wysokości miliarda dolarów amerykańskich, które miałoby pokryć straty finansowe firmy.

Źródło: Cnet

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
100%
1 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top