Qualcomm zapłaci ogromną grzywnę w Chinach

Qualcomm zapłaci ogromną grzywnę w Chinach

Jak donoszą zagraniczne źródła, Qualcomm prawdopodobnie zgodzi się na zapłacenie kary w wysokości miliarda dolarów, kończąc czternastomiesięczne dochodzenie antymonopolowe w Chinach.

Największy producent procesorów dla układów mobilnych, oskarżony o stosowanie metod nieuczciwej konkurencji, prowadził ostatnio rozmowy z chińskimi władzami i według Reuters sprawa jest już bliska zakończenia. Amerykańska firma zapłaci rekordową sumę miliarda dolarów grzywny, choć początkowo mówiło się o kwocie 600 milionów wyższej. Porozumienie może również doprowadzić do obniżenia przez Qualcomm stawek związanych z patentami wykorzystywanymi w Chinach, ale raczej nie zmusi ich to do zmiany przyjętego modelu biznesowego. Ostateczna decyzja ma zostać podjęta w przeciągu kilku następnych dni.

Kara ta będzie najwyższą, jaką do tej pory zapłaciła jakakolwiek firma w tym kraju. Choć bez wątpienia bolesna, dla Qualcomm nie powinna sprawić większego problemu – firma zanotowała w zakończonym roku fiskalnym 26.5 miliarda dolarów przychodu, z czego połowa uzyskana w Państwie Środka. Mimo to, amerykański gigant nie ma w ostatnich miesiącach powodów do radości. Cięcia kadrowe, utrata dużego kontrahenta, który zrezygnował z układu Snapdragon 810, ciągnące się od dłuższego czasu śledztwa dotyczące praktyk monopolistycznych – problemy te z pewnością powodują ból głowy u kierownictwa firmy, także zakończenie ponad rocznej sprawy w Chinach wydaje się być pozytywnym znakiem.

W Chinach, jeśli producent smartfonów korzysta z procesorów Qualcomma, ma obowiązek udzielić im praw do swoich patentów, na zasadzie wymiany. Poza tym, nie mogą oni zbierać odpowiednich opłat licencyjnych od innych partnerów amerykańskiej firmy. Taki system został mocno skrytykowany, gdyż nakłananie producentów do podpisania tego typu zobowiązań jest powszechnie uważane za nieuczciwe, szczególnie w kontekście stawek. Najbardziej dotyka to firmy, które w swoim portfolio nie mają zbyt wielu patentów, przez co zmuszone są one do wpłacania wyższych kwot. Mówi się, ze Qualcomm zarobił ponad 30 miliardów dolarów z samych licencji w ostatnich pięciu latach.

Źródło: Reuters

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
27.49%
47 głosy
22.22%
38 głosy
26.32%
45 głosy
23.97%
41 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top