Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

RCS następca SMS i MMS

RCS rozszerzona wersja wiadomości

SMS (Short Message Service), krótka wiadomość tekstowa. Mimo swojego wieku, jest nadal popularnym sposobem komunikacji. Ograniczona do niewielkiej ilości znaków. Rozszerzeniem SMS-ów jest standard MMS (Multimedia Messaging Service), pozwala na przesłanie plików multimedialnych, jednak jego pojemność również jest ograniczona.

Za rozwiązaniem wszystkich niedoskonałości SMS-ów i MMS-ów stoi RCS (Rich Communication Services). Standard komunikacji, mobilnej, który wkrada się w nasze telefony. Pozwala na: chat i chat grupowy, przesyłanie dowolnego rodzaju plików, transmisję wideo z kamery jednego telefonu, korzystanie z usługi poprzez numer telefonu. RCS ma stać się uniwersalnym rozwiązaniem zastępującym SMS-y i MMS-y, o rozszerzonej funkcjonalności.

RCS, a operatorzy w Polsce

Obecnie wszyscy operatorzy pracują nad wdrożeniem tej technologii. Dlatego niebawem, możemy spodziewać się informacji o oficjalnym wsparciu od strony operatorów.

Jak włączyć RCS w telefonie?

Do korzystania z usługi potrzebna jest aplikacja Wiadomości od Google. Czy działanie RCS zależne jest od wersji systemu? Mi udało się bez problemu uruchomić usługę na 7 letnim telefonie Nexus 5 z systemem Android w wersji 6.0.1. Czy to dlatego, że telefon jest oficjalnym produktem od Google, nie wiem. Jak widać nie potrzebujemy Androida w wersji 10. Wystarczy „przeklikać” wszystkie ekrany i możemy korzystać z rozszerzonej wersji Wiadomości RCS.

Aplikację wiadomości można połączyć z komputerem za pomocą kodu QR. Wystarczy wejść na stronę messages.google.com/web/authentication zeskanować kod za pomocą telefonu. Od teraz można również wysyłać wiadomości, korzystając z komputera.

blank
Wiadomości skaner kodu QR

Podsumowanie

Rozszerzone funkcje dostępne są w innych komunikatorach, takich jak Skype, Messenger, WhatsApp, Telegram, Viber, Signal. Potrzebujemy do tego oddzielnej aplikacji pobranej na telefon i każdy z kim chcemy się komunikować, musi posiadać tą samą aplikację. Wiadomości RCS mają być uniwersalnym standardem dostępnym dla wszystkich. Ma być wspierany przez oprogramowanie telefonu i operatora.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button