Rosjanie będą mogli korzystać z Androida bez Google

google-vs-yandex

Technologiczny gigant zawarł ugodę z Rosyjską Federalną Służbą Antymonopolową (FSA). Porozumienie zakończy trwający od dwóch lat spór o nadużywanie dominującej pozycji Google na rynku mobilnych systemów operacyjnych – firma z Menlo Park nakładała bowiem ograniczenia na producentów smartfonów z Androidem, zmuszając ich do instalacji pakietu aplikacji, w skład których wchodzą m.in. wyszukiwarka Google, Mapy, YouTube czy Gmail.

Rodzima alternatywa

Taka strategia nie spodobała się FSA, która po wniesieniu w 2015 roku pozwu przez Yandex – największą rosyjską wyszukiwarkę internetową – zarządziła, że działania Google są antykonkurencyjne i tym samym niezgodne z prawem. Takie same zarzuty stawia Google Unia Europejska. Od tego tygodnia użytkownicy smartfonów w Rosji będą mieć już jednak wybór, czy posiadane przez nich urządzenie będzie wykorzystywać wyszukiwarkę Google, czy rodzimy Yandex. Częścią zawartej na 6 lat i 9 miesięcy ugody jest także rezygnacja Google z wymogu instalacji swojego pakietu aplikacji na urządzeniach z Androidem. To oznacza, że obywatele największego powierzchniowo państwa świata będą mogli korzystać ze smartfonów z praktycznie „czystym” systemem. Zamiast zestawu narzędzi Google pojawi się odpowiadający im zbiór oprogramowania sygnowany czerwono-czarnym logo Yandex. Co ciekawe, w jego skład wchodzi między innymi przeglądarka oparta na Chromium – choć to otwarty projekt, z którego kod czerpią inne przeglądarki, od początku istnienia jest nieodzownie związany z Google.

Kary finansowe

Oprócz konieczności dostosowania oferty aplikacji do rosyjskich użytkowników Google zostało także obarczone karą finansową w wysokości 438 milionów rubli, czyli prawie 31 mln złotych. Aleksandr Szulgin, dyrektor operacyjny Yandex, skomentował zakończenie sprawy, wyrażając nadzieję, że taka ugoda poniesie za sobą podobne rozwiązania w innych państwach europejskich.

Źródło: Reuters

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
66.67%
2 głosy
0%
0 głosy
33.33%
1 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top