Wiadomości

Samsung ukarany w Szwecji za nieuiszczanie opłaty reprograficznej

Trwająca ponad rok batalia sądowa pomiędzy Samsungiem a Copyswede dobiega końca. Sąd przyznał rację szwedzkiej organizacji reprezentującej interesy twórców i artystów, która domagała się zadośćuczynienia za unikanie przez koreańskiego giganta opłat z tytułu każdego sprzedanego tabletu i komputera.

W 2013 roku Copyswede ogłosiło objęcie opłatą licencyjną za kopię na użytek prywatny wszystkie formy pamięci masowych – od prostych nośników USB, poprzez komputery, tablety, aż po telefony komórkowe. Miało to za zadanie jeszcze bardziej zrekompensować twórcom straty ponoszone w wyniku kopiowania ich dzieł, np. albumów muzycznych. Już wtedy Copyswede pozwało Sony i Telia Sonera – w obu przypadkach wygrywając sprawę. Samsung z kolei odmówił uiszczania opłat i nie poinformował organizacji o liczbie sprzedanych w Szwecji tabletów oraz PC. W lipcu 2014 roku obie strony spotkały się więc po raz pierwszy w sądzie, który ostatecznie przyznał, że Samsung musi przedstawić wyniki sprzedaży wspomnianych produktów w kraju i dostarczyć informacje na temat ilości pamięci, w jakie każde z urządzeń zostało wyposażone. Koreańczycy mają miesiąc na wyjaśnienia i ujawnienie danych. Jeśli się nie ustosunkują, zostaną obciążeni kwotą w wysokości 50 tysięcy koron za każdy dzień. Dodatkowo, firmę ukarano grzywną w wysokości ponad 2.7 miliona szwedzkich koron. Na razie nie wiadomo, czy Samsung będzie się odwoływał od wyroku. Całą sytuacją poirytowani są inni przedstawiciele branży elektronicznej w Szwecji, krytykujący i domagający się zmian w prawie, które początkowo odnosiło się jedynie do kaset magnetofonowych. Copyswede cieszy się natomiast ze zwycięstwa twierdząc, że werdykt jest czytelnym sygnałem dla innych firm, uzmysławiającym, w jaki sposób działa skuteczny system prawny.

Źródło: Nordichardware

Tagi

Robert Dunst

Miłośnik nowych technologii (szczególnie urządzeń mobilnych) i twórczości cyfrowej z naciskiem na komputerowe efekty specjalne. Gadżeciarz i fan elektronicznej rozrywki w wydaniu mniej oraz bardziej przenośnym. Obserwator świata telekomunikacji. Związany sentymentem z jednym z najbardziej kultowych telefonów w historii - Nokią 3310.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close