TeleGuru ma wszystkie oferty internetu w Twoim mieście Oszczędź do 50%. TeleGuru ma wszystkie oferty internetu w Twoim mieście Oszczędź do 50%.

Samsung ustanowił rekord bezprzewodowej transmisji danych

Samsung ustanowił rekord bezprzewodowej transmisji danych

Koreański producent z sukcesem zakończył testy swojej nowej technologii, która postrzegana jest jako następca łączności LTE.

Wyniki okazują się imponujące. Podczas prób stacjonarnych, Samsung osiągnął prędkość 7.5 Gb/s, czyli ok 940 MB/s. Oznacza to, że pobranie pełnometrażowego filmu w rozdzielczości Full HD zajęłoby przy takim łączy… 2 sekundy! Co więcej, kolejny test został przeprowadzony w pędzącym 100 km/h samochodzie. W takich warunkach prędkość znacznie spadła, ale nadal przekraczała 1.2 Gb/s (150 MB/s). Dla porównania. LTE w Polsce (stacjonarnie) umożliwia transmisję z maksymalną przepustowością 150 Mb/s (18.75 MB/s), więc postęp jest olbrzymi.

By osiągnąć takie wyniki, Samsung wykorzystał fale o częstotliwości 28 GHz. Wcześniej nie były one wykorzystywane ze względu na ograniczony zasięg, jednak producent zapowiedział, że udało mu się obejść ten problem. Wszystko dzięki tzw. Hybrid Adaptive Array Technology, czyli metodzie modyfikacji długości fal radiowych, co znacznie poprawia ich nośność.

img-server-2 Samsung ustanowił rekord bezprzewodowej transmisji danych

Oczywiście, na komercyjne wdrożenie technologii Samsunga, a tym bardziej pojawienie się jej w Polsce, konsumentom przyjdzie jeszcze poczekać. Cieszy jednak fakt, że korporacje już pracują nad nowszymi standardami, pomimo nadal dosyć ograniczonej dostępności LTE. Należy jedynie zauważyć, że korzystanie ze sformułowania 5G jest trochę na wyrost, gdyż na tę chwilę nikt nie zdefiniował tego standardu. Ponadto, patrząc na zawirowania wokół 4G, może to nawet lepiej…

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
27.04%
139 głosy
27.24%
140 głosy
21.6%
111 głosy
24.12%
124 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top