Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Sieci najważniejszych operatorów telefonii komórkowej pod lupą UKE

UKE publikuje raport na temat dostępności połączeń głosowych i usług transmisji danych w sieciach czterech najważniejszych operatorów GSM w Polsce: Orange, Play, Plus i T-Mobile. Dane zostały zgromadzone podczas 8500 km podróży głównymi trasami kolejowymi, w sierpniu 2016 roku.

Na ich podstawie Departament Strategii i Analiz Rynku Telekomunikacyjnego Urzędu Komunikacji Elektronicznej opublikował raport „Badanie porównawcze jakości usług telekomunikacyjnych w sieciach ruchomych na głównych trasach kolejowych w Polsce”. Łączny czas testów wyniósł 117 godzin podczas których przeprowadzono połączenia głosowe i transmisję danych. W przypadku Play korzystano z krajowego roamingu podczas połączeń głosowych, transmisja danych realizowana była wyłącznie na bazie infrastruktury operatora.

raport-uke-sierpien-2016

Jakość usług oceniono m.in. na podstawie wskaźnika skuteczności połączeń głosowych, który dla czterech operatorów mieścił się w zakresie od 91,45% (Orange) do 93,68% (T-Mobile), oraz czasu zestawiania połączeń: od 3,63 sekund (T-Mobile) do 4,81 sekundy (Play).

Zbliżone były również wyniki testów transmisji danych: pobieranie od 10,43 Mb/s (T-Mobile) do 12,40 Mb/s (Plus), wysyłanie od 5,23 (Play) do 6,97 (Plus).

Jakość połączeń w Polsce

Wnioski wynikające z raportu to dobra wiadomość dla osób korzystających z usług transmisji danych i połączeń głosowych w sieciach głównych operatorów GSM:

Generalnym wnioskiem z przeprowadzonego badania na trasach kolejowych jest to, że wszyscy czterej operatorzy uzyskują wyniki na zbliżonym poziomie, dla poszczególnych wskaźników jakości usług. Występujące różnice pomiędzy operatorami nie powinny przekładać się w istotny sposób na odbiór jakości usług przez użytkowników. Bezwzględne wartości uzyskanych wskaźników świadczą o dobrej jakości usług, umożliwiającej użytkownikom korzystanie zarówno z połączeń głosowych, jak i dostępu do Internetu.

Rozmowy i transmisja danych w Pendolino

15 procent badań przeprowadzono na trasach obsługiwanych przez pociągi Pendolino. W każdym przypadku odnotowano gorsze wyniki w zakresie transmisji danych i połączeń głosowych:

Wszystkie przedstawione powyżej zestawienia wskazują na fakt niższej jakości usług osiąganej w pociągach typu Pendolino tj. mniejszą skuteczność nawiązania połączenia głosowego, większe prawdopodobieństwo zerwania połączenia głosowego (nawet trzykrotny wzrost), niższą jakość mowy w połączeniu głosowym oraz mniejszą prędkość transmisji danych pobieranych i wysyłanych przez terminal. Powyższe wyniki można wiązać z konstrukcją wagonów typu Pendolino, które z jednej strony tworzą bezpieczne warunki dla szybkiego podróżowania, ale z drugiej strony skutecznie tłumią sygnał radiowy docierający do wnętrza pociągu ze stacji bazowych sieci ruchomych. Wnioski te potwierdzono w trakcie badania bezpośrednimi pomiarami poziomu sygnału radiowego przy jakim realizowane były usługi, które to wyniki wskazują na znacznie niższe poziomy sygnałów mierzone w pociągach typu Pendolino. Niski poziom sygnału radiowego skutkuje częstą utratą połączenia terminala z siecią i brakiem możliwości korzystania z usług.

Źródło: UKE 

Back to top button