Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Smartfon ze sztuczną inteligencją: Andy Rubin szykuje rewolucję

Uznawany za ojca i współtwórcę Androida programista Andy Rubin, po zakończeniu w październiku 2014 roku dziewięcioletniej współpracy z Google założył firmę Playground Global, skupiającą swoje działania na tworzeniu urządzeń elektronicznych i rozwoju sztucznej inteligencji. Firma Rubina otrzymała m.in. od Google’a, HP, Foxcona i Seagate fundusze o łącznej wysokości 300 milionów USD.

Jeszcze na ten rok Andy Rubin zapowiedział rewolucję: wprowadzenie pozbawionego ramek smartfona, współpracującego ze sztuczną inteligencją i chmurą obliczeniową.

Rynek wypełniony urządzeniami z Androidem

Nie będzie łatwo konkurować z wszechobecnym Androidem – według raportu IDC urządzenia z systemem operacyjnym Google’a zyskały prawie 87-procentowy udział w rynku (12,5% należy do iOS, dane z listopada 2016 roku).

idc-mobile-os-market-share-q3-2016

W lutym zeszłego roku Andy Rubin powiedział:

Piętnaście lat temu moja firma, Danger, opracowała gotowego do produkcji smartfona wydając 240 milionów dolarów. Dziś, podobna inicjatywa będzie kosztować tylko ponad 3 miliony dolarów.

Twórca Androida pozyskał silnych sprzymierzeńców do zespołu nazwanego Essentials (statup działający w ramach Playground Global) – byłych pracowników Google’a i Apple’a. Wraz z nimi pracuje nad opracowaniem urządzeń elektronicznych, wykorzystywanych w codziennym życiu: od smartfonów, po rozwiązania znane pod wspólnym mianem inteligentny dom.

Bardziej inteligentny niż smartfon

Smartfon opracowany przez zespół Andy’ego Rubina ma być wykonany z solidnych materiałów, wyposażony w ceramiczny tylny panel oraz ekran reagujący na siłę nacisku, podobnie jak technologia 3D Touch w Apple iPhone 7. Inteligentny telefon zespołu Essentials to również opracowane od podstaw uniwersalne złącze, służące do podłączania rozszerzeń i rozbudowy urządzenia.

andy-rubin

Wizja Andy’ego Rubina:

Co 10 do 15 lat zmienia się dominująca platforma obliczeniowa. Przeszliśmy od mainframe’ów przez minikomputery do PC, następnie epokę Internetu i dotarliśmy do połowy ery mobilnych urządzeń. Kiedy zastanawiamy się co nastąpi dalej, dostrzegamy urządzenia, które wyczuwają, przetwarzają i reagują na informacje i są połączone z chmurą obliczeniową o rozwiniętych umiejętnościach uczenia się.

Przykładowo, system alarmowy może wyłączyć się sam, gdy wracamy z pracy, a termostat dobierze temperaturę, w zależności od tego czy jesteśmy w domy, czy nas nie ma. Dziś również możemy osiągnąć to samo, jednak wymaga to odpowiedniej aplikacji lub udziału człowieka, który naciśnie przycisk.

W przyszłości urządzenia, wykorzystując możliwości interpretacji danych i rozpoznawania wzorców w chmurze, będą mogły samodzielnie podejmować decyzje.

Debiut smartfona z 5,5-calowym wyświetlaczem, opracowanego przez zespół Essenstials został  zaplanowany na połowę 2017 roku. Za urządzenie trzeba będzie zapłacić podobną kwotę, jak za iPhone’a 7 (ok. 2750 zł).

Źródła: Playground, Bloomberg Technology, TechTimes, IDC Smartphone Market Share, Q3 2016

Back to top button