Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Starcie: Legendarny numer 3310 – Nokia 3310, Nokia 3310 (2017), myPhone 3310

Rok 2000 i premiera Nokii 3310 to jedno z przełomowych wydarzeń w dziedzinie telefonii komórkowej. Nawet jeśli ktoś nie był w tych czasach jej szczęśliwym posiadaczem, to obecnie z pewnością widział setki memów lub słyszał legendarne opowieści. Po długich 17 latach Nokia powraca z odświeżoną wersją kultowej 3310. Jednak w 2017 roku to nie jedyny telefon z tymi czterema cyframi w nazwie modelu. Do sprzedaży trafił myPhone 3310. Polska spółka zajmująca się sprzedażą urządzeń mobilnych wykorzystała dogodny moment związany z premierą nowej Nokii. Pozostają pytania – czy eksperyment firmy myPhone to tylko próba zyskania chwilowego rozgłosu? Czy powrót Nokii 3310 można uznać za udany, czy też nie?

TeleGuru poddał wnikliwym testom telefony z legendarnym numerem 3310 w nazwie. Zobacz, jak urządzenia sprawdziły się w kategoriach „wykonanie, wygląd i wyświetlacz”, „aparat”, „pamięć, multimedia i gry” i „jakość połączeń i bateria”, a także jak wypada podsumowanie ich wad i zalet. Kategorie są dostosowane pod testowane modele telefonów.

test-sesja-recenzja-starcie-nokia-3310-myphone (14)

Na przełomie XX i XXI wieku Nokia 3310 dobrze sprawdzała się w tym, do czego została stworzona – do rozmów telefonicznych oraz wysyłania SMS-ów. Model 3310 (2017) ma być sentymentalnym powrotem do przeszłości. Poza tym, że ma sprawdzać się w roli telefonu komórkowego, urządzenie zostało wyposażone m.in. w aparat oraz przeglądarkę internetową. Podobnie sytuacja wygląda z kopią Nokii w wykonaniu myPhone’a – kolorowy wyświetlacz, aparat i obsługa dual SIM. Czy w dobie smartfonów taki telefon w ogóle okaże się przydatny? Starcie czas zacząć, TeleGuru zaprasza do lektury.

1.Wykonanie, wygląd i wyświetlacz

Wykonanie i poręczność

Nokia 3310 – Jeden z najbardziej rozpoznawalnych telefonów na świecie. Pierwsza Nokia 3310 wyróżnia się gabarytami – przede wszystkim grubością, która wynosi aż 22 mm. W obecnych czasach wprowadzenie telefonu o takich wymiarach jest raczej abstrakcją. Mimo to Nokia 3310 dobrze leży w dłoni i nie ślizga się w niej. Obudowa jest wykonana z plastiku i jest w całości rozbieralna – można wymienić tylną pokrywę baterii, przednią część obudowy, a nawet fizyczną klawiaturę. Jest to bez wątpienia zaleta. W przypadku defektu któregoś z elementów wystarczy go dokupić i dokonać własnoręcznej naprawy. Przyciski wykonane są również z plastiku, a znaki na nich są podświetlane w momencie korzystania z telefonu. Naciskanie na klawiaturę jest jednak zbyt głośne. Warto podkreślić, że Nokia 3310 jest solidna i może przetrwać wiele upadków – najwyżej na chodniku będzie leżał telefon w kilku częściach do ponownego, samodzielnego złożenia.

3 / 10

Nokia 3310 (2017) – Nowa odsłona kultowej Nokii 3310 ma wizualnie niewiele wspólnego ze swoim pierwowzorem. Model z 2017 roku jest cieńszy i lżejszy. Dobrze leży w dłoni. Sprawia wrażenie delikatnego urządzenia, dla którego upadek na chodnik mógłby zakończyć się koniecznością naprawy. W całości wykonana z plastiku obudowa składa się z przedniego panelu oraz wymiennej pokrywy baterii. Klawiatura działa ciszej niż w przypadku swojej poprzedniczki – nie jest jednak bezszelestna. Znaki na przyciskach również są podświetlane w momencie ich naciskania. Ciekawostką natomiast jest szara obwódka wokół wyświetlacza upodabniająca telefon do Nokii 3310 z 2000 roku. Tegoroczny model występuje w czterech wersjach kolorystycznych: czerwonym i żółtym (błyszcząca obudowa) oraz granatowym i szarym (matowa obudowa).

3 / 10

myPhone 3310 – Już na pierwszy rzut oka widać, że twór od myPhone’a nie ma wiele wspólnego z Nokią. Nawiązanie do kultowej 3310 pod względem wzornictwa jest totalnie nieudane. Widocznie producentowi chodziło jedynie o zrobienie szumu legendarnymi czterema cyframi. Obudowa myPhone’a 3310 jest wykonana w całości z plastiku. Przedni panel i wymienną pokrywę baterii łączy błyszcząca ramka. Telefon wygląda tandetnie i szybko zbiera zarysowania. Warto podkreślić, że matowy tył obudowy źle leży w dłoni, urządzenie może się z niej wyślizgnąć – tego problemu nie było w przypadku Nokii 3310 (2017). Gumowane przyciski są głośne w użytkowaniu. Ponadto są ulokowane zbyt blisko siebie, co utrudnia komfortową obsługę telefonu. Na rynku dostępne są dwie wersje kolorystyczne tego modelu: biała i czarna.

1 / 10

Personalizacja

test-sesja-recenzja-starcie-nokia-3310-myphone (10)

Nokia 3310 – Na ekranie startowym użytkownik zobaczy godzinę, nazwę obecnie używanego operatora oraz ikonę informującą o wyciszeniu telefonu. Ponadto wyświetlane są stany baterii i zasięgu. Oba wskaźniki określane są za pomocą kresek – cztery oznaczają maksymalny poziom naładowania akumulatora oraz zasięgu. Z ekranu głównego można przejść do menu. Jednocześnie na ekranie wyświetlana jest tylko jedna funkcjonalność lub ustawienie do wyboru. Każdą dostępną opcję główną odzwierciedla monochromatyczna ikona. Aby wybrać odpowiednie konfiguracje trzeba wykonać mnóstwo kliknięć. Warto zaznaczyć, że przyciskanie cyfr w dowolnym momencie spowoduje wpisywanie numeru.

2 / 10

Nokia 3310 (2017) – W tegorocznej Nokii 3310 interfejs jest bardziej rozbudowany. Na ekranie głównym znajdują się wszystkie przydatne informacje: data, godzina, stan baterii, stan zasięgu sieci jednej lub dwóch kart micro SIM oraz ikona informująca o wyciszeniu telefonu. W dolnej części ekranu do wyboru są trzy opcje. Po lewej stronie dostępna jest opcja „Idź do” – otwiera listę pożądanych przez użytkownika skrótów, np. szybkie przejście do galerii zdjęć lub ustawień. Po prawej znajduje się skrót do aplikacji aparatu. Środkowa opcja to wejście do menu. Dostępne funkcje są rozlokowane w formie ikon. Pierwotnie jednocześnie na ekranie wyświetlane są trzy rzędy po trzy ikony. Użytkownik może spersonalizować układ menu – pojawiają się po cztery ikony w rzędzie lub są w formie listy. Całe menu składa się z 24 skrótów. Interfejs, pomimo prostoty, jest bardzo przejrzysty. Ikony zachowują spójność kolorystyczną (biały znak w pomarańczowym obramowaniu). Wybieranie numeru za pomocą przyciskania cyfr działa tylko w obrębie ekranu głównego.

3 / 10

myPhone 3310 – Ekran główny to składowa następujących informacji: daty, godziny, stanu baterii, stanu zasięgu sieci jednej lub dwóch kart micro SIM oraz ikony informującej o wyciszeniu telefonu. Są jednak wyjątkowo nieczytelne. W dolnej części ekranu ulokowane są dwie opcje – przejście do menu lub otwarcie kontaktów. Menu składa się z trzech rzędów ikon, po trzy w każdym z nich. Można odnieść wrażenie, że ich kolorystyka jest przypadkowa – np. gry i kontakty są koloru niebieskiego, ale multimedia już czerwonego. Interfejs telefonu przypomina niestety tani, chiński odtwarzacz MP4. Wybieranie numeru za pomocą przyciskania cyfr działa tylko w obrębie ekranu głównego.

1 / 10

Wyświetlacz

Nokia 3310 – Jedyny w zestawieniu telefon z monochromatycznym ekranem; jego rozdzielczość wynosi 48 x 84 pikseli. Każda reakcja wywołuje jego podświetlenie. Obsługuje wyświetlanie wygaszacza oraz wiadomości powitalnej. Mimo niewielkich rozmiarów ekranu informacje pojawiające się na nim są czytelne, również wiadomości SMS. Kąty widzenia są co prawda kiepskie, tak samo jak widoczność w pełnym słońcu. Jednakże Nokia 3310 w kwestii wyświetlacza nie wypada najgorzej w starciu.

test-sesja-nokia-3310 (3)

2 / 10

Nokia 3310 (2017) – Zdecydowanie największy ekran w całej stawce. Nokia 3310 (2017) została wyposażona w kolorowy wyświetlacz TFT o przekątnej 2,4” o rozdzielczości 240 x 320 pikseli oraz gęstości 176 ppi. Poziom jasności ekranu jest przeciętny, a jego czytelność w pełnym słońcu pozostawia wiele do życzenia. Odwzorowanie kolorów i głębia czerni są poprawne. Ekran jest lekko zaokrąglony. Wpływa to negatywnie na kąty widzenia.

test-nokia-3310-2017 (6)

3 / 10

myPhone 3310 – Producent wyposażył swoją wersję 3310 w kolorowy wyświetlacz TFT o przekątnej 1,77”. Jakość wyświetlanego obrazu dopasowuje się do wzornictwa urządzenia i jego interfejsu. Jest po prostu słaba – odwzorowanie kolorów na miernym poziomie, kąty widzenia kiepskie. Podobnie sprawa wygląda z czytelnością ekranu w pełnym słońcu. Irytujące jest nawet odbieranie wiadomości SMS – na wyświetlaczu pojawiają się jedynie dwie linijki tekstu.

test-sesja-myphone-3310 (9)

2 / 10

2. Aparat

Chociaż o Nokii 3310 krążą legendy, jakoby ma robić zdjęcia nawet z doczepionym na taśmę teleobiektywem jest to… nieprawda. Pozostałe dwa modele są co prawda wyposażone w aparaty, ale ich parametry były na topie ponad 10 lat temu. W tej kategorii starcia biorą udział Nokia 3310 (2017) oraz myPhone 3310.

Interfejs aparatu

Nokia 3310 (2017) – Totalny powrót do przeszłości, aczkolwiek aplikacja jest bardzo intuicyjna. Zdjęcie można wykonać za pomocą jednego kliknięcia, przełączanie pomiędzy trybami również jest wygodne. Za pomocą Nokii 3310 (2017) można wykonać zdjęcie lub zarejestrować film. Użytkownik może skorzystać z zoomu cyfrowego, efektów (np. zdjęcie w sepii lub z niebieskim filtrem), samowyzwalacza i trybu serii. Wszystko jest czytelnie rozlokowane.

test-nokia-3310-2017 (2)

3 / 10

myPhone 3310 – Już samo znalezienie aplikacji aparatu może okazać się trudniejsze, bowiem w menu głównym ukryta jest ona w kategorii multimedia. Zdjęcie myPhone’em 3310 również można wykonać za pomocą jednego kliknięcia. Reszta opcji jest dostępna w oddzielnym menu. W tym przypadku można skorzystać z zoomu cyfrowego, efektów (np. sepia) i różnych ustawień aparatu oraz obrazu (np. jakość zdjęcia, kontrast, czy typ sceny). W teorii wszystko jest tylko ładnie opisane, a w praktyce te opcje są zbędne i niewiele wnoszą.

test-sesja-myphone-3310 (10)

1 / 10

Zdjęcia dzienne

Nokia 3310 (2017) – Twórcy odświeżonej Nokii wyposażyli ją w aparat o matrycy 2 megapiksele. Nie można po nim spodziewać się jakości zdjęć znanej z dzisiejszych topowych smartfonów. Jedyne, na co użytkownik może liczyć, to zarejestrowanie obrazu, który będzie kiepskiej jakości dokumentacją danej sytuacji. Odwzorowanie ilości detali jest mierne, a kolory na zdjęciu są zbyt blade. Aparat w Nokii 3310 (2017) najlepiej sprawdza się do fotografowania nieruchomych obiektów w idealnych warunkach oświetleniowych. Wtedy użytkownik otrzyma zdjęcia, jakimi ponad 10 lat temu mógłby się pochwalić.

2 / 10

myPhone 3310 – Wyposażenie tego telefonu w aparat to istnie nieporozumienie. Zaledwie 0,3-megapikselowa matryca – myPhone 3310 mógłby równie dobrze zostać wypuszczony na rynek bez aparatu. Zdjęcia zrobione za jego pomocą są koszmarne. Niska rozdzielczość w połączeniu ze słabym odwzorowaniem kolorów nie zachęca nawet do testowania tego telefonu pod kątem zdjęć mobilnych. O odwzorowaniu szczegółów nawet nie ma mowy. Zdjęcia wykonane tym telefonem mogą przypominać, jak wielki postęp w dziedzinie mobilnej fotografii został wykonany przez ostatnie lata.

1 / 10

Zdjęcia nocne

Nokia 3310 (2017) – O zdjęciach zrobionych po zmroku niewiele można napisać. Są kiepską dokumentacją danej sytuacji. Fotografie są zaszumione i blade od odbijającego się sztucznego źródła oświetlenia. Jako plus można zaznaczyć, że fotografowane miejsca zachowują wystarczającą ilość szczegółów, aby je w ogóle rozpoznać. Lampa błyskowa w Nokii 3310 (2017) bardzo słabo doświetla zdjęcia w pełnych ciemnościach.

1 / 10

myPhone 3310 – Podobnie jak w przypadku Nokii, nocne zdjęcia są jeszcze gorszej jakości. Można stwierdzić, że nie nadają się do użytku. Mogą mieć jedynie wartość sentymentalną dla użytkownika, który zrobił zdjęcie w ważnym dla niego momencie i przechowuje je na telefonie. Z podkreśleniem, że w ogóle nie zależało mu na jakości fotografii. Co ciekawe, myPhone 3310 również jest wyposażony w lampę błyskową, ale w testowanym modelu nie doświetlała zdjęć.

1 / 10

Selfie

Nokia 3310 (2017) – Selfie wykonywane są również głównym i jedynym aparatem. Przypomina to czasy, kiedy trzeba było odwracać urządzenie ekranem od siebie i robić zdjęcie z wyczuciem. Jakość zdjęć dziennych oraz nocnych jest taka sama jak we wcześniejszym opisie. Na selfie robionych za pomocą nowej Nokii można uchwycić szerszy kadr niż za pomocą myPhone’a 3310.

2 / 10

myPhone 3310 – Podobnie jak u konkurenta – telefon trzeba odwrócić aparatem do siebie i zrobić zdjęcie. Niestety jakość fotografii jest fatalna, a do tego dochodzi wąski kadr – jest problem, aby w kadrze zmieściła się twarz osoby robiącej selfie.

1 / 10

Nagranie wideo

Nokia 3310 (2017) – Nagrania mogą stanowić jedynie udokumentowanie danej sytuacji w bardzo mierny sposób. Widoczny jest brak stabilizacji obrazu, zawodzi ostrość. Pamięć telefonu umożliwia zarejestrować maksymalnie 12 sekund nagrania. W celu kręcenia dłuższych filmów należy wyposażyć telefon w kartę microSD.

2 / 10

myPhone 3310 – Nagrania zarejestrowane za pomocą tego telefonu są w większości bezużyteczne. Na dziennych filmach można jeszcze poznać miejsce nagrania. Z kolei na nocnych trudno określić nawet dobrze znaną okolicę. Jest to kolejna zbędna opcja w myPhone’ie 3310. Tak jak w przypadku Nokii 3310 (2017), do rejestrowania dłuższych filmów należy wyposażyć telefon w kartę microSD.

1 / 10

3. Pamięć, multimedia i gry

Przechowywanie danych

Nokia 3310 – Telefon ma slot na kartę SIM, nie obsługuje pamięci zewnętrznej. Kontakty w telefonie można zapisywać jedynie na karcie SIM. Ponadto telefon zapamiętuje do 8 ostatnich wybieranych, odebranych i nieodebranych połączeń.

20170811_184603

1 / 10

Nokia 3310 (2017) – Telefon ma sloty na dwie karty micro SIM (na rynku jest również wersja single SIM). Wbudowana pamięć to zaledwie 16 MB, a do dyspozycji użytkownika pozostaje zaledwie ok. 2 MB. Na szczęście telefon został wyposażony również w slot na kartę microSD (do 32 GB).

test-sesja-nokia-3310 (6)

2 / 10

myPhone 3310 – Telefon ma sloty na dwie karty micro SIM. Producent nie określa ilości wbudowanej pamięci wewnętrznej, jednak za pomocą myPhone 3310 można wykonać jedynie 4 zdjęcia i pamięć będzie zapełniona. Na szczęście telefon został wyposażony również w slot na kartę microSD (do 32 GB).

test-sesja-myphone-3310 (1)

2 / 10

Funkcjonalność

Nokia 3310 – Przenosząc się do roku 2000, można stwierdzić, że Nokia 3310 poza rozmowami telefonicznymi i wiadomościami SMS miała całą gamę funkcji. Użytkownik mógł korzystać z zegara, budzika, stopera, kalkulatora, organizera, wygaszacza ekranu, profili, słownika T9 (przyspiesza wpisywanie tekstu na klawiaturze, użytkownik może wprowadzać do niego dowolne słowa), alarmu wibracyjnego, gier, kompozytora oraz wybierania głosowego. 2/10

2 / 10

Nokia 3310 (2017) – Telefon jest wyposażony w o wiele więcej udogodnień niż jego pierwowzór. Poza standardową obsługą połączeń i wiadomości SMS na odświeżonej Nokii 3310 można m.in. przeglądać Internet oraz posłuchać radia – umożliwiają to aplikacja Radio FM i słuchawki dołączone do zestawu. Korzystanie z Internetu wygląda jakby użytkownik przeniósł się ok. 12 lat wstecz, do rozpowszechnionych wtedy przeglądarek internetowych. Warto zauważyć, że telefon obsługuje transmisję danych jedynie za pośrednictwem sieci 2G. Nokia 3310 (2017) wyposażona jest w moduł Bluetooth i tryb samolotowy, brakuje jednocześnie chociażby modułów Wi-Fi, NFC i obsługi GPS. 4/10

4 / 10

myPhone 3310 – Telefon nie robi wrażenia swoimi funkcjami. MyPhone 3310  może posłużyć m.in. jako latarka, radio FM, (w zestawie brakuje niestety słuchawek), kalkulator, zegar, organizer. Warto podkreślić, że telefon polskiej spółki jest wyposażony w moduł Bluetooth i tryb samolotowy. Mimo to myPhone 3310 nie wprowadza dla użytkowników żadnej innowacyjnej funkcji. 3/10

3 / 10

Odtwarzacz muzyki

Nokia 3310 – Za pomocą Nokii 3310 można odtwarzać jedynie monofoniczne dzwonki. bez oceny

test-sesja-recenzja-starcie-nokia-3310-myphone (13)

Nokia 3310 (2017) – Telefon jest wyposażony w odtwarzacz muzyki i obsługuje pliki w formacie MP3. Aplikacja jest prosta w obsłudze – na głównym panelu jest możliwość regulacji poziomu głośności, przewijania oraz zatrzymania aktualnie odtwarzanego utworu. Ciekawostką jest fakt, że w tle odtwarzacza może być wyświetlana okładka płyty. Aplikacja umożliwia stworzenie listy ulubionych piosenek, a w ustawieniach dostępne są opcje odtwarzania losowego oraz powtarzania playlisty. 4/10

4 / 10

myPhone 3310 – Telefon jest wyposażony w odtwarzacz muzyki i obsługuje pliki w formacie MP3. Jego interfejs przypomina tanie, chińskie odtwarzacze MP4. Na głównym panelu można zarządzać odtwarzaniem danego utworu oraz ustawić losowość powtarzania piosenek i ich zapętlenie. Warto odnotować, że muzykę można odtwarzać w tle, np. jednocześnie pisząc wiadomość SMS. 3/10

3 / 10

Odtwarzacz filmów

Nokia 3310 – Nie obsługuje odtwarzania filmów. bez oceny

Nokia 3310 (2017) – Za pomocą odświeżonej wersji Nokii 3310 można odtwarzać filmy w formacie 3GP. Warto zaznaczyć, że powszechne obecnie formaty wideo, np. AVI lub MP4, nie są obsługiwane. Nagrania wyświetlane są płynne, a interfejs aplikacji umożliwia intuicyjną obsługę poziomu głośności.

3 / 10

myPhone 3310 – Podobnie jak w przypadku tegorocznej Nokii 3310 – myPhone 3310 odtwarza filmy w formacie 3GP. Powszechne obecnie formaty wideo np. AVI lub MP4 nie są obsługiwane. Nagrania wyświetlane są płynne, a interfejs aplikacji umożliwia wybór wyświetlenia nagrania w oknie programu lub na pełnym ekranie.

2 / 10

Gry

test-sesja-recenzja-starcie-nokia-3310-myphone (5)

Nokia 3310 – To właśnie m.in. z gier słynie kultowa Nokia – konkretnie ze Snake’a, czyli tzw. „węża”. W pamięci telefonu producent zainstalował wersję gry Snake II, w której użytkownik steruje wężem i ma za zadanie zbierać kulki, które go powiększają. Druga część gry przyniosła m.in. ruchome przeszkody w trakcie trwania rozgrywki. Ponadto w pamięci telefonu zostały zainstalowane gry: Space Impact, Bilard elektroniczny (inaczej pinball), Bantumi oraz Pairs II.

5 / 10

Nokia 3310 (2017) – W odświeżonej Nokii nie mogło zabrać legendarnego Snake’a. Gra jest kolorowa (do wyboru aż 9 różnych konfiguracji kolorystycznych dla postaci węża). Ponadto składa się z 9 poziomów trudności – na drodze tytułowego węża pojawiają się ruchome przeszkody, które sprawiają coraz więcej problemów dla gracza. Do wyboru jest dostępny tryb survival. Wtedy, tak jak w klasycznej wersji Snake’a, użytkownik gra dopóki wąż nie zderzy się ze swoim ciałem. Mimo to rozgrywka nie jest tak wciągająca jak kiedyś. W pamięci telefonu dostępne są wersje demonstracyjne gier Asphalt 6 oraz Diamond Tower 2. Istnieje możliwość wykupienia pełnych wersji oraz wyszukania za pośrednictwem Internetu innych gier.

5 / 10

myPhone 3310 – Oczywiście kopia Nokii 3310 pod względem gier nie mogła wyglądać inaczej i… w jej pamięci pojawił się wąż. Dokładnie taki tytuł ma gra. Ewidentnie jest słabym klonem kultowego Snake’a. Tu również użytkownik steruje wężem i ma za zadanie zbierać kulki, które go powiększają, omijając pojawiające się przeszkody. Jednakże szata graficzna sprawia, że można odnieść wrażenie grania w tanią podróbę Snake’a. Na myPhone’ie 3310 do dyspozycji użytkownika jest jeszcze gra Wyścigi F1.

3 / 10

Głośniki

test-sesja-recenzja-starcie-nokia-3310-myphone (18)

Nokia 3310 – Telefon wyposażony jest w monofoniczny głośnik. Poziom głośności dźwięku jest optymalny – maksymalny jest słyszalny z drugiego końca mieszkania lub w zatłoczonym autobusie. W Nokii 3310 spełnia swoją funkcję zadowalająco.

4 / 10

Nokia 3310 (2017) – Maksymalny poziom głośności w nowej wersji Nokii 3310 nie jest satysfakcjonujący. Wydobywający się dźwięk jest za cichy. Przeważają tony wysokie, momentami wyczuwalny jest lekki bas.

2 / 10

myPhone 3310 – Maksymalny poziom głośności w myPhonie 3310 jest odpowiedni. O dziwo głośnik wtedy nie trzeszczy. Wydobywający się dźwięk jest donośny, jak na tej klasy urządzenie. Przeważają głównie tony wysokie.

3 / 10

4. Jakość połączeń i bateria

Jakość połączeń

Nokia 3310 – Jakość połączeń jest poprawna. Rozmówca jest słyszalny wyraźnie, jednakże nasz głos nie zawsze dociera idealnie do odbiorcy. W efekcie rozmowa przeprowadzana jest w przeciętnych w warunkach. Gorzej to wygląda na ruchliwej ulicy.

3 / 10

Nokia 3310 (2017) – NIestety jakość połączeń głosowych zawodzi. Domyślny poziom głośności rozmowy jest bardzo cichy. Przebywając w hałaśliwym miejscu ciężko będzie wyraźnie słyszeć rozmówcę. Urządzenie nie ma funkcji tłumienia szumów, więc odbiorca też usłyszy hałas z naszej strony.

2 / 10

myPhone 3310 – Również w przypadku tego telefonu jakość rozmów telefonicznych rozczarowuje. Przekaz nadawcy jest niewyraźny. Przy maksymalnym poziomie głośności głos rozmówcy trzeszczy. Urządzenie nie ma funkcji tłumienia szumów z otoczenia.

1 / 10

Czas pracy na jednym ładowaniu

test-sesja-recenzja-starcie-nokia-3310-myphone (11)

Nokia 3310 – Producent wyposażył telefon w wymienny akumulator o pojemności 900 mAh. Wbrew różnym opowieściom i internetowym memom czas pracy Nokii 3310 nie jest idealny. Można stwierdzić, że to jeden z najsłabszych elementów tego modelu. Już po zaledwie czterech godzinach testów, tj. rozmów i intensywnego grania, bateria była bliska rozładowania. W przypadku czuwania Nokia 3310 wytrzymuje kilka dni.

3 / 10

Nokia 3310 (2017) – Tegoroczna wersja Nokii 3310 została wyposażona w wymienną baterię o pojemności 1200 mAh. Przy umiarkowanym sięganiu po telefon (kilka połączeń i wiadomości dziennie oraz sporadyczne korzystanie z aplikacji) potrzeba ładowania baterii pojawi się po około tygodniu. W przypadku czuwania telefon jest w stanie wytrzymać trzy tygodnie na jednym ładowaniu akumulatora.

6 / 10

myPhone 3310 – Pomimo, że telefon wyposażony jest w baterię o pojemności zaledwie 800 mAh, to sprawuje się przystępnie. Przy umiarkowanym sięganiu po telefon (kilka połączeń i wiadomości dziennie i sporadyczne korzystanie z aplikacji) potrzeba ładowania baterii pojawi się po 2–3 dniach. W przypadku czuwania telefon jest w stanie wytrzymać ponad tydzień.

4 / 10

5. Podsumowanie

Przyznane punkty będą adekwatne do porównania tegorocznych telefonów: Nokii 3310 (2017) oraz myPhone’a 3310. Oba modele miały szansę zdobyć maksymalnie 160 punktów w 16 kategoriach. Legendarna Nokia 3310 nie mogła być sklasyfikowana m.in. w kategorii aparatu oraz odtwarzacza muzyki i filmów i miała okazję uzyskać maksymalnie 90 punktów w 9 kategoriach.

20170811_184301

Nokia 3310Zgromadziła 25 punktów w 9 kategoriach (27%). Przenosząc się do roku 2000, można stwierdzić, że Nokia 3310 poza rozmowami telefonicznymi i wiadomościami SMS miała całą gamę funkcji. Użytkownik mógł korzystać z: zegara, budzika, stopera, kalkulatora, organizera, wygaszacza ekranu, profili, słownika T9 (przyspiesza wpisywanie tekstu na klawiaturze, użytkownik może wprowadzać do niego dowolne słowa), alarmu wibracyjnego, gier, kompozytora oraz wybierania głosowego. Wymienna obudowa oraz bateria, a do tego dogodny jak na tamte lata czas pracy baterii zadowalały użytkowników. Warto podkreślić rolę gry Snake w budowaniu renomy Nokii 3310. W obecnych czasach telefon fińskiego producenta to przede wszystkim idealny eksponat ukazujący przebieg rozwoju urządzeń mobilnych.

test-sesja-nokia-3310 (7)

Nokia 3310 (2017) – Zgromadziła 47 punktów w 16 kategoriach (29%). Odświeżony model kultowej Nokii 3310. Minęło długie dla telefonii komórkowej 17 lat. W tym czasie pojawiły się wydajne flagowce z modułami LTE, Wi-Fi i gamą funkcjonalności. Znacząco rozwinęła się również mobilna fotografia. Nowa Nokia jest jednak przedstawiana jako telefon zastępczy. Warty użytkowania podczas spokojnego wyjazdu na ryby. Urządzenie niestety zawodzi w najważniejszej kwestii – jakości rozmów telefonicznych. Za to bardzo dobrze pracuje na jednym ładowaniu baterii. Jednak jeśli weźmie się pod uwagę cenę rynkową urządzenia, jest po prostu ciekawy gadżet wywołujący wspomnienia o legendarnej Nokii 3310.

test-sesja-myphone-3310 (2)

myPhone 3310Zgromadził 28 punktów w 16 kategoriach (17,5%). Można się zastawiać, o co chodzi – nagle na rynku pojawia się telefon polskiej spółki oznaczony numerem 3310. To z pewnością nie przypadek, że myPhone debiutuje na rynku w tym samym roku co odświeżony model Nokii o tych samym numerze. Trzeba przyznać, że jest to totalnie nieudana kopia. Do tego irytujący jest interfejs urządzenia, przypominający tani chiński odtwarzacz MP4. W większości kategorii przegrywa zarówno z nową, jak i starą Nokią. W przypadku myPhone’a 3310 jest to po prostu słaba próba zaistnienia na rynku.

Back to top button