Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Surfshark ze zniżką 82% i darmowym antywirusem: Sprawdzamy VPN

W ostatnim czasie pojawiła się masa firm oferujących usługi VPN w modelu abonamentowym, ale rynek zdominowany jest przez kilku dużych graczy. Jednym z największych jest Surfshark i na jego przykładzie opiszemy czym jest VPN i jakie ma zalety, ponieważ dostawca ten uruchomił promocję na VPN, w której Surfshark oferuje obecnie 82% zniżki i darmowy antywirus

Korzystanie z VPN był do niedawna domeną geeków i hackerów, a najlepszym razie użytkowników zaawansowanych, którzy używali prywatnych sieci wirtualnych do specyficznych zastosowań. Dzisiaj, w czasach cyberwojny i świata podzielonego na regiony, usługi VPN stają się popularne i potrzebne niemal jak samo łącze internetowe.

Czym jest VPN?

Już dawno temu, w Polsce spokojnie możemy mówić o 20 latach wstecz, oprogramowanie VPN znalazło wiele zastosowań w przedsiębiorstwach i biznesie. Głównie do bezpiecznego łączenia zdalnego z siecią korporacyjną. Pracownik przebywa np. w domu, a mimo to może korzystać ze wspólnej i doskonale zabezpieczonej sieci.

Niemal tak jak gdyby był podłączony kablem do gniazdka w biurze swojej firmy.

Jednak rozwiązania te cieszą się również zainteresowaniem wśród użytkowników indywidualnych. Kluczową kwestię stanowi tu chęć zachowania prywatności czy czerpania korzyści, które wynikają ze zmiany lokalizacji adresu.

Więc czym jest VPN? VPN (od ang. Virtual Private Network) jest wirtualną siecią prywatną, to tunel, przez który płynie ruch pomiędzy odbiorcą i nadawcą. Technologia pozwala na osłonięcie danych przez szyfrowanie i przepuszczenie je przez dodatkowe węzły w sieci, co przekłada się na szereg korzyści:

  • Większą prywatność (dane są otoczone „tunelem”)
  • Większe bezpieczeństwo (j.w. + ciężej podejrzeć dane w tunelu)
  • Większą anonimowość (możemy podawać się za użytkownika z innego kraju niż faktycznie jesteśmy)

Fajnie wyjaśniono też tutaj na filmie: czym jest VPN

VPN a prywatność online

Posługując się oprogramowaniem do tworzenia tuneli VPN osiągamy prywatność w kilku aspektach. Pierwszym jest zwiększenie anonimowości. VPN i jego serwery pośredniczące stają się dodatkową barierą dzielącą nas od zasobów które odwiedzamy w internecie. Dzięki temu serwisy, które odwiedzamy w internecie nie są w stanie uzyskać pełnej wiedzy na nasz temat, a wręcz otrzymują tylko takie informacje które my chcemy im podać. Na przykład o naszej lokalizacji, zmieniając swoje „cyfrowe obywatelstwo” na niemal dowolny kraj na świecie.

Drugim aspektem jest filtrowanie danych, które do nasz docierają. Wspomniane serwery pośredniczące i tunel, który nas z nimi łaczy, to dodatkowa bariera pozwalająca dostawcy VPN zrealizować również inne usługi na rzecz użytkownika, np. blokujące reklamy czy szkodliwe oprogramowanie. W jaki sposób się to dzieje? Zasada jest prosta: skoro cały ruch internetowy, wraz z danymi o reklamach przepuszczany jest przez dostawcę VPN, dostawca ten może go przefiltrować (przepuścić przez sito) pod kątem reklam i wysłać do nas dane, z których reklamy zostały usunięte lub ograniczone.

Oprócz pozbycia się nachalnych czy niechcianych reklam oszczędzamy transfer danych (dla limitownych połączeń mobilnych) oraz przyspieszamy działanie stron internetowych (ładuje się mniej danych, bo usuwamy z nich reklamy).

Warto pamiętać, że wyniki zapytań w wyszukiwarkach zachowują się podobnie jak reklamy. Są spersonalizowane. Z VPN możliwe jest przeglądanie wyłącznie neutralnych i organicznych wyników wyszukiwania. W ten sposobów unikniesz częstego trafiania na treści reklamowe.

Można też wreszcie bezpiecznie korzystać z publicznych sieci Wi-Fi, do których nie mamy pełnego zaufania.

Kontrola danych osobowych

Dziś na internautów czyha wiele zagrożeń, dlatego kontrola danych osobowych stanowi tak ważny aspekt. Ponadto twórcy zaimplementowali powiadomienia, które ostrzegą Cię przed naruszeniem bezpieczeństwa. Wszystko to sprawia, że wreszcie możesz bez obaw robić zakupy w internecie i korzystać z wielu portali.

Ponadto oprogramowanie podpowie, kiedy należy zmienić hasła, aby ograniczyć ryzyko naruszenia prywatności. Na tym jednak nie koniec, gdyż użytkownik może uzyskać raporty bezpieczeństwa, dzięki którym ochroni swoją skrzynkę mailową. Wszystko to sprawia, że tak wiele osób zaufało Surfshark VPN. To wszechstronne i polecane przez ekspertów narzędzie, w tym przez niemiecką firmę Cure53.

Łatwy i bezpieczny dostęp do treści

Skuteczne oprogramowanie VPN pozwoli Ci ominąć cenzurę i korzystać z internetu bez ograniczeń. To doskonała wiadomość dla osób, które uwielbiają podróżować i chcą cieszyć się komfortem pracy czy rozrywki w każdym zakątku świata. Teraz zablokowane i ocenzurowane treści nie będą już problemem.

Dostęp do wszystkich treści jest bezpieczny. Mowa tu np. o stronach ukrytych przez cenzurę w danym kraju (np. Chinach, Iranie) czy streamach online z różnych zakątków świata. Kolejne popularne treści to IPTV. Możesz je oglądać bez żadnych obaw. Surfshark docenią więc miłośnicy sportu czy seriali.

Unikanie dyskryminacji cenowej

Dyskryminacja cenowa polega na tym, ze dostawcy usług internetowych mając bogatą wiedzą na Twój temat, mogą pokazywać Ci różne ceny. Znane są przypadki pokazywania wyższych cen użytkownikom iPhone’ów.

Proceder nie jest łatwy do wykrycia, ale mając możliwość podawania się za osobę z różnych krajów możesz sprawdzić ceny usług, które wydają Ci się podejrzanie zawyżone.

Opisuje to Rzeczpospolita za Deutsche Welle:

Świetnie widać to na przykładzie biletów lotniczych. Chyba każdy spotkał się z sytuacją, że zaczął sprawdzać w internecie konkretne połączenie, po czym jego cena zaczęła szybko rosnąć. Specjaliści tłumaczą to w ten sposób, że za pośrednictwem cookies, system zapamiętuje nasze wyszukiwania, zwłaszcza jeśli wybieramy dany kierunek nie po raz pierwszy, co utwierdza go w przekonaniu, że interesujemy się danym miejscem i jesteśmy zdeterminowani kupić bilet. W odpowiedzi – winduje ceny. I kiedy następnym razem sprawdzamy cenę połączenia, może być ona nawet kilkaset złotych droższa. 

Marketingowcy z Surfshark też najbardziej stawiają na brażę lotniczą jako winną dyskryminacji cenowej, bo w materiałach dotyczących VPN, widać symbole samolotów i dwie różniące się ceny. Warto sprawdzić następnym razem przy rezerwacji biletów czy hoteli.

blank
Grafika sugerująca, że można znaleźć tańsze bilety lotnicze podając się za osobę z innego kraju

Cena Surfshark i promocja

We wspomnianej promocji Surfshark VPN porównuje się do głównych konkurentów, tj. ExpressVPN oraz NordVPN, zaznaczając, że oprócz niższej ceny oferuje blokowanie reklam i uwierzytelnianie dwuskładnikowe oraz możliwość dodawania nieograniczonej liczby urządzeń. Wychodzi na to, że obecnie to najtańsza opcja.

blank
Surfshark VPN porównuje się z konkurencją. Screen ze strony https://surfshark.com/pl/

Jak zainstalować VPN

Kiedyś było trudno, bo VPN to było specjalistyczne oprogramowanie, które w firmach wdrażali dedykowani inżynierowie. Obecnie usługi VPN działają jako dodatki do przeglądarki lub apki w telefonie. Przeciętni użytkownicy Chrome, Opera, Firefox czy Edge bez problemu sprostają wyzwaniu. Podobnie z korzystającymi ze smartfonów. Jeśli umiesz pobrać nową apkę na telefon, poradzisz sobie w uruchomieniem VPN.

Back to top button