Szef FCC: odbiorniki FM w smartfonach poprawią bezpieczeństwo

news-odbiorniki-radiowe

Przewodniczący Federalnej Komisji Łączności Ajit Pai twierdzi, iż dodatkowe odbiorniki radiowe umieszczone w urządzeniach mobilnych mogłyby w znaczący sposób przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa ich użytkowników.

Praktycznie wszystkie urządzenia mobilne, dostępne na rynku telekomunikacyjnym zostały wyposażone w układ scalony umożliwiający odbiór fal radiowych. Producenci telefonów i operatorzy sieci komórkowych ograniczają jednak możliwości, jakie daje radio FM. Powodem takiego postępowania są względy biznesowe, zyski czerpią zarówno producenci i operatorzy.

Ajit Pai, który zajmuje stanowisko przewodniczącego Federalnej Komisji Łączności (FCC) w Stanach Zjednoczonych uważa, że aktywne odbiorniki radiowe mogłyby przynieść wiele korzyści. Pai uznaje, że moduły FM wbudowane w układy scalone smartfonów mogą poprawić bezpieczeństwo obywateli i posłużyć do ostrzegania przed zagrożeniami w przypadku przeciążenia sieci bezprzewodowych. Pomimo, iż szef FCC twierdzi, że takie rozwiązanie byłoby niezwykle korzystne dla całego kraju, nie zamierza on zmuszać producentów urządzeń oraz operatorów do wprowadzania zmian w zakresie wykorzystania odbiorników radiowych działających w paśmie FM.

fm-radio-iphone Szef FCC: odbiorniki FM w smartfonach poprawią bezpieczeństwo

iPhone bez radia

W Stanach Zjednoczonych tylko ok. 44 procent smartfonów umożliwia słuchanie radia FM. W Meksyku statystyki wyglądają zupełnie inaczej: aż 80 procent telefonów odbiera radio FM. Głównym sprawcą braku łączności w paśmie FM jest Apple, który od lat sprzedaje telefony pozbawione modułu FM. Jak podaje portal MacRumors aż 94 procent telefonów z nieaktywnym odbiornikiem FM w USA to urządzenia z logo przypominających nadgryzione jabłko. Aktywowanie modułów FM lub wbudowanie ich w nowe modele smartfonów umożliwiłoby podniesienie poziomu bezpieczeństwa w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.

fm-radio-iphone Szef FCC: odbiorniki FM w smartfonach poprawią bezpieczeństwo

Każdego dnia słyszymy o jakiejś innowacyjnej aplikacji, dzięki której mamy możliwość wykonywania przeróżnych czynności, których jeszcze kiedyś nie moglibyśmy sobie wyobrazić. To wspaniałe, że producenci urządzeń mobilnych cały idą do przodu, jednakże nie rozumiem dlaczego nie korzystają z tego, co zostało wynalezione w przeszłości. To zaskakujące, że najnowsze modele smartfonów nie oferują funkcji, w którą w 1982 roku były wyposażone Walkmany firmy Sony.

Uwolnić radio FM

Prowadzona online w 2015 roku w USA kampania „free radio”, mająca skłonić operatorów telefonii komórkowej do aktywowania modułów radiowych FM w urządzeniach z Androidem przyniosła już pierwsze efekty. W sieciach AT&T, Verizona, Sprinta i T-Mobile już aktywowano komunikację w paśmie FM. Czy pod wpływem sugestii FCC podobnie postąpi Apple? O tym przekonamy się już wkrótce.

Źródło: Zdnet, Macrumors

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
100%
2 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top