Sztuczna inteligencja wygrała Chiński turniej pokerowy

Sztuczna inteligencja wygrała Chiński turniej pokerowy

Program komputerowy pokonał drużynę sześciu najlepszych graczy pokerowych i zgarnął 290 tysięcy dolarów nagrody. To już drugi raz w tym roku, kiedy sztuczna inteligencja zwyciężyła w takich zawodach.

Poprzednia taka sytuacja miała miejsce w styczniu tego roku, kiedy Librartus wygrał trwające 20 dni rozgrywki, pokonując czterech najlepszych pokerzystów. Tym razem, jego następca zwany Lengpudashi po pięciu dniach zawodów rozgromił drużynę prowadzoną przez Yue Du, zwycięzcę zeszłorocznej edycji World Series of Poker.

Twórcami Lengpudashi są Tuomas Sandholm – naukowiec z Carnegie Mellon University z Pittsburga oraz jego student Noam Brown. Nagroda 290 tysięcy dolarów trafi do założonej przez nich firmy Strategic Machine.

Natomiast Yue Du i jego „Drużyna Smoka” to grupa informatyków i inżynierów, którzy usiłowali wykorzystać teorię gier oraz swoją wiedzę aby pokonać sztuczną inteligencję.

W przeciwieństwie do szachów i Go poker jest znacznie trudniejszą do zaprogramowania grą. Trudność wynika z konieczności podejmowania ryzyka, oszukiwania i umiejętności wykrycia blefów innych graczy. Okazuje się, że oszukiwanie nie jest jedynie domeną ludzi.  Noam Brown twierdzi, że komputery są w stanie nauczyć się blefowania poprzez wyciąganie wniosków ze wcześniejszych doświadczeń. Dzięki temu sztuczna inteligencja wie, że ma szansę wygrać mając słabszą kartę, jeśli oszuka przeciwnika.

Podobnie jak jego poprzednik, Lengpudashi uruchomiony został na superkomputerze w Pittsburdzkim Centrum Superkomputerów.

Źródło: Bbc

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
100%
2 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top