Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Telefonia GSM w Polsce jest pełnoletnia. Wszystkiego najlepszego T-Mobile!

Dzisiaj mija 18 lat od momentu, gdy w Polsce uruchomiono pierwszą cyfrową sieć komórkową. Prekursorem nowej wówczas technologii była Era, której spadkobiercą jest dzisiaj sieć T-Mobile.

16 września 1996 roku sieć ERA GSM, której właścicielem była firma PTC uruchomiła pierwsze cyfrowe połączenia komórkowe w Polsce. Początkowo sieć funkcjonowała tylko w największych miastach naszego kraju (Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach i Krakowie) oraz na szlakach komunikacyjnych łączących te miejscowości.

Wcześniej, przed pojawieniem się na rynku Ery GSM połączenia komórkowe umożliwiał operator PTK Centertel, była to jednak technologia analogowa 1G.

Do końca 1996 roku stacje bazowe Ery zainstalowano w 40 innych miastach Polski. W początkowym okresie po uruchomieniu sieci GSM korzystało z niej około 30 tysięcy użytkowników. Dzisiaj wydaje się to kroplą w morzu wszystkich Polaków korzystających z komórek, z których wielu nie wyobraża sobie normalnego funkcjonowania bez mobilnego telefonu.

Trzeba przypomnieć, że niemal równolegle z Erą, ale o dwa tygodnie później, swoją sieć o nazwie Plus GSM uruchomił także Polkomtel, który także stanął do przetargu na przyznanie częstotliwości służących do cyfrowej komunikacji komórkowej.

Źródło: T-Mobile

Tagi

Powiązane Artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
Close