Telefonia GSM w Polsce jest pełnoletnia. Wszystkiego najlepszego T-Mobile!

Telefonia GSM w Polsce jest pełnoletnia. Wszystkiego najlepszego T-Mobile!

Dzisiaj mija 18 lat od momentu, gdy w Polsce uruchomiono pierwszą cyfrową sieć komórkową. Prekursorem nowej wówczas technologii była Era, której spadkobiercą jest dzisiaj sieć T-Mobile.

16 września 1996 roku sieć ERA GSM, której właścicielem była firma PTC uruchomiła pierwsze cyfrowe połączenia komórkowe w Polsce. Początkowo sieć funkcjonowała tylko w największych miastach naszego kraju (Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach i Krakowie) oraz na szlakach komunikacyjnych łączących te miejscowości.

Wcześniej, przed pojawieniem się na rynku Ery GSM połączenia komórkowe umożliwiał operator PTK Centertel, była to jednak technologia analogowa 1G.

Do końca 1996 roku stacje bazowe Ery zainstalowano w 40 innych miastach Polski. W początkowym okresie po uruchomieniu sieci GSM korzystało z niej około 30 tysięcy użytkowników. Dzisiaj wydaje się to kroplą w morzu wszystkich Polaków korzystających z komórek, z których wielu nie wyobraża sobie normalnego funkcjonowania bez mobilnego telefonu.

Trzeba przypomnieć, że niemal równolegle z Erą, ale o dwa tygodnie później, swoją sieć o nazwie Plus GSM uruchomił także Polkomtel, który także stanął do przetargu na przyznanie częstotliwości służących do cyfrowej komunikacji komórkowej.

Źródło: T-Mobile

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
28.57%
166 głosy
24.27%
141 głosy
24.61%
143 głosy
22.55%
131 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top