Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Artykuly

Rankingi i listy: Telefony dual cam

Podwójne kamery w telefonach są w modzie. Dziś służą do wykonywania oryginalnych zdjęć, choć kiedyś zastosowania dwóch kamer były zupełnie inne.

TeleGuru postanowił ułatwić życie wszystkim, którzy poszukują urządzeń o ściśle określonych parametrach. Dlatego od dziś, sukcesywnie będziemy rozwijać działy Rankingi i listy, umieszczony w menu Telefony, Tablety i Wearables.

Rozpoczynamy od przeglądu telefonów, które zostały wyposażone w podwójną kamerę główną. Dziś to modny trend, który na pierwszy rzut oka rozwija się od 2015 roku – wtedy debiutował LG V20 z parą kamer. Jednak podwójna kamera w telefonie nie jest nowym wynalazkiem.

lg-g4-p9-i7plus-honor8-850x478 (1)

Moda sprzed dekady: wszystko w trzecim wymiarze

Pierwszym telefonem, wyposażonym w parę głównych kamer był Samsung SCH-B710 z 2007 roku. Urządzenie zaopatrzono w miniaturowy,  2,2-calowym, obracany wyświetlacz 3D o rozdzielczości QVGA (320 x 240 punktów). I właśnie do rejestrowania trójwymiarowych zdjęć trójwymiarowych wykorzystywano pierwotnie podwójne kamery. Do dziś w podobny zestaw, służący do nagrywania filmów 3D, wyposażone są konsole Nintendo 3DS. Pierwszy smartfon z Androidem z parą kamer do zdjęć 3D to LG Optimus z 2011 roku. Przez kilka miesięcy 2011 roku panowała moda na smartfony do zdjęć 3D, na fali której pojawiły się też HTC EVO 3D i Sharp Aquos SH-80F. Później trend 3D szybko wygasł.

htc-evo-3d

Epoka podwójnie dwuwymiarowej fotografii

W 2014 roku LG V10 umożliwił wykonywanie selfie podwójną kamerą, ale to rozwiązanie pozostało bez echa.

test-Photosession-LG-V10-7

W tym samym roku wraz z modelem HTC One M8, tajwański producent smartfonów wprowadził na rynek urządzenie wyposażone w dodatkowy, 2-megapikselowy sensor z obiektywem, który służył wyłącznie do kreatywnej zabawy w tzw. efekty Duo. Krótko mówiąc otrzymaliśmy dobrą zabawkę dla fotografów, którzy chcieli bawić się w efektowne rozmywanie tła. W tym samym roku pojawia się na rynku Huawei Honor 6 Plus, również wyposażony w parę aparatów 8 Mpix.

recenzja-htc-one-m8

Dwie kamery, różne obiektywy

Moda na podwójne kamery na dobre wróciła wraz z V20 w 2016 roku. Południowokoreański producent wyszedł przed szereg proponując parę aparatów o różnych parametrach: w tym zestawie jedna z kamer została zaopatrzona w szerokokątny obiektyw. Takie samo rozwiązanie zastosowano w modułowym G5 – fotograf nie tylko może kręcić ujęcia szerokokątnym obiektywem, ciekawostką są nagrania realizowane równolegle parą kamer, zdjęcia i filmy mogą składać się z dwóch obrazów nałożonych na siebie, tło nagrywane szerokokątnym aparatem wygląda jak efektowna ramka, idealnie komponująca się z fotografią lub wideo widocznym w centralnej części. Oprogramowanie podwójnego aparatu LG G5 oferuje tryb zaawansowany, w którym można ustawić większość parametrów fotografii.

Bokeh, czyli miękkie rozmycie tła

W dwie 12-megapikselowe matryce zaopatrzono największego z iPhone’ów, model 7 Plus, którego para kamer umożliwia rejestrowanie fotografii z efektem bokeh – ładnym, miękkim rozmyciem tła, co ma na celu wyróżnienie wybranego fragmentu zdjęcia. Pełna automatyka i dwukrotny, optyczny zoom przydadzą się podczas filmowania i wykonywania zbliżeń. Brakuje za to trybu manualnego. Podobnym wyposażeniem może pochwalić się chiński Huawei P9 oraz P9 Plus.

ster-i7plus (4)

Czekamy na więcej smartfonów z podwójnymi kamerami, których listę zawsze znajdziecie w TeleGuru.

Jeżeli chcecie zobaczyć jak wyglądają zdjęcia wykonane aparatem z dual cam i porównać, który telefon robi najlepsze fotografie zapraszamy do Fototestu: Najlepsze dual cam (Honor 8, Huawei P9, iPhone 7 Plus, LG G5) lub sprawdź od razu, który smartfon zwyciężył w naszym fototeście: Wyniki Fototestu: Najlepsze dual cam (Honor 8, Huawei P9, iPhone 7 Plus, LG G5)

 

Back to top button