Wiadomości

UKE podsumowuje działania na rzecz abonentów telekomunikacyjnych w 2015 roku

W ramach przeprowadzonych przez prezesa UKE interwencji i postępowań mediacyjnych w 2015 roku urząd „odzyskał” na rzecz konsumentów około 1.644 miliona złotych.

W zeszłym roku Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpatrzył 5223 wnioski o interwencję prezesa UKE, z czego 4078 wniosków (78.08%) zostało zakończonych na korzyść konsumenta. Prowadzone postępowania wymagały m.in. uzyskania szczegółowych wyjaśnień od dostawcy usług telekomunikacyjnych, zbadania stanu faktycznego i prawnego. Za każdym razem eksperci UKE kierowali się interesem konsumenta, dążąc do pełnego wyjaśnienia okoliczności sprawy. Spór pomiędzy konsumentem a dostawcą usług telekomunikacyjnych może być zakończony polubownie w drodze postępowania mediacyjnego. Prezes UKE w 2015 roku przeprowadził 2406 postępowań mediacyjnych, z czego 1476 postępowań (61.35%) zakończyło się pozytywnie dla konsumenta. Najczęstszymi problemami, z którymi stykali się konsumenci, korzystający z usług telekomunikacyjnych w 2015 r., były:

 • Nieuczciwe praktyki handlowe stosowane przez przedstawicieli handlowych – Telekomunikacji dla Domu Sp. z o.o., Polskiej Grupy Telekomunikacyjnej S.A., PTS S.A. przy zawieraniu umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych z przeniesieniem numeru z abonentami (głównie seniorami), wprowadzanie ich w błąd, fałszowanie podpisów na umowach,
 • Problemy lub brak zasięgu sieci mobilnej (Orange, Play, T-Mobile, Plus),
 • SMS-y Premium Rate – aktywacja subskrypcji bez zgody użytkowników, głównie spowodowana z jednej strony „sprytnym” działaniem dostawców usług, z drugiej zaś nieuwagą użytkowników i brakiem zapoznania z regulaminem świadczenia danej usługi,
 • Zmiana warunków umowy, niezgodnie z ustaleniami dokonanymi podczas rozmowy telefonicznej, na podstawie art. 56 ust. 6 ustawy Pt.

Przykładem generalnych działań na rzecz konsumentów w 2015 roku było wszczęcie postępowania o nałożenie kary pieniężnej na Telekomunikację dla Domu Sp. z o.o., podjęte na skutek informacji uzyskanych w toku prowadzonych postępowań mediacyjnych i skargowych oraz dokonanej analizy stosowanych wzorców umownych przez Spółkę, która wykazała naruszenie przepisów Prawa Telekomunikacyjnego. Istotnym elementem działalności UKE jest prowadzenie Centrum Informacji Konsumenckiej i dedykowanej konsumentom infolinii, działającej pod numerami: 801 900 853 i 22 534 91 74. W 2015 roku pracownicy Centrum Informacji Konsumenckiej odebrali ponad 15 tysięcy połączeń telefonicznych oraz udzielili ponad 2 tysiące porad na indywidualne, wpływające do urzędu pisemne i elektroniczne zapytania w sprawach dotyczących funkcjonowania rynku usług telekomunikacyjnych, przepisów prawa oraz innych zagadnień i problemów. Call Center Równie ważnym jest też program certyfikacji usług telekomunikacyjnych, który ma na celu wspieranie równoprawnej i skutecznej ochrony konkurencji w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych oraz zapewnienie jak najszerszej ochrony konsumenta. Certyfikaty prezesa UKE przyznawane są w kategoriach: Bezpieczny Internet, Senior, Junior, Przyjaźni Niepełnosprawnym oraz Porównywarka Ofert. Certyfikaty na rok 2015 otrzymali:

 • W kategorii Bezpieczny Internet: Orange Polska S.A. oraz UPC Polska sp z o.o.,
 • W kategorii Senior: CenterNet S.A.,
 • W kategorii Porównywarka ofert: FOSET Paweł Szubczyński oraz panwybierak.pl sp. z o.o.

Na początku bieżącego roku prezes UKE, Magdalena Gaj, przyznała certyfikaty na rok 2016 dla następujących przedsiębiorców:

 • Orange Polska S.A., T-Mobile sp. z o.o. oraz UPC Polska sp. z o.o. – w kategorii Bezpieczny Internet,
 • Aero2 sp. z o.o. – w kategorii Senior,
 • Orange Polska S.A. – w kategorii Junior,
 • panwybierak.pl sp. z o.o. – w kategorii Porównywarka ofert usług telekomunikacyjnych.

Źródło: UKE

Tagi

Robert Dunst

Miłośnik nowych technologii (szczególnie urządzeń mobilnych) i twórczości cyfrowej z naciskiem na komputerowe efekty specjalne. Gadżeciarz i fan elektronicznej rozrywki w wydaniu mniej oraz bardziej przenośnym. Obserwator świata telekomunikacji. Związany sentymentem z jednym z najbardziej kultowych telefonów w historii - Nokią 3310.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close