Wiadomości

UKE przedstawia raport z kontroli rynku smartfonów i tabletów

Przez ostatnie lata na rynku elektroniki użytkowej jednymi ze zdecydowanych liderów stały się smartfony i tablety. UKE postanowił skontrolować te urządzenia pod kątem spełniania określonych norm i wymogów.

Pod koniec 2015 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził kampanię kontrolną poświęconą tabletom i smartfonom. Jej celem była weryfikacja spełniania przez te urządzenia formalnych i technicznych wymagań określonych w dyrektywach europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa użytkowników. Kontrole objęły przekrojowo cały rynek smartfonów i tabletów – od najtańszych urządzeń, do tych najdroższych oraz od cieszących się największym zainteresowaniem do najmniej popularnych. Pod uwagę wzięte zostało 16 modeli smartfonów i tabletów pobranych ze sklepów (znajdujące się obecnie w ofercie): news-uke-kontrola-1 W ramach weryfikacji sprawdzono poprawność oznakowania smartfonów i tabletów znakiem zgodności (znak CE) oraz zgodność treści i formy deklaracji zgodności (oświadczenia producenta wyrobu o jego zgodności z wymaganiami zasadniczymi). Ponadto kontroli poddano kwestie bezpieczeństwa użytkownika, kompatybilności elektromagnetycznej oraz efektywnego wykorzystania zasobów częstotliwości. W toku prowadzonej kontroli stwierdzono niezgodności formalne lub techniczne jedynie w stosunku do 3 modeli urządzeń – tabletów Lark FreeMe X4 7, Kiano SlimTab 8 oraz Cavion Base 7 Dual, co stanowi udział na poziomie około 19% kontrolowanych produktów. Badania laboratoryjne wykazały również, że wyłącznie 2 modele nie spełniają wymagań technicznych – tablety Lark FreeMe X4 7 i Cavion Base 7 Dual. W stosunku do podmiotów odpowiedzialnych za wprowadzenie do obrotu urządzeń niezgodnych z wymaganiami, w dwóch przypadkach wszczęto pokontrolne postępowania administracyjne (z uwagi na istnienie niezgodności technicznych), zaś w jednym przypadku (ze względu na istniejące niezgodności formalne) wystąpiono o dobrowolne podjęcie działań naprawczych.

Źródło: UKE

Tagi

Robert Dunst

Miłośnik nowych technologii (szczególnie urządzeń mobilnych) i twórczości cyfrowej z naciskiem na komputerowe efekty specjalne. Gadżeciarz i fan elektronicznej rozrywki w wydaniu mniej oraz bardziej przenośnym. Obserwator świata telekomunikacji. Związany sentymentem z jednym z najbardziej kultowych telefonów w historii - Nokią 3310.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close