Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

UKE zwraca uwagę i przestrzega – oddzwaniajmy z głową!

Urząd Komunikacji Elektronicznej otrzymuje sygnały od abonentów oraz samych przedsiębiorców telekomunikacyjnych o niepokojącym zjawisku, które w ostatnim czasie ponownie jest wykorzystywane przez oszustów.

Sprawa dotyczy metody oszukiwania abonentów (najczęściej sieci telefonii komórkowych) poprzez wykorzystywanie ich skłonności do oddzwaniania na nieodebrane połączenia. Takie połączenia przychodzą często w godzinach wieczornych i w nocy, co jest celowym działaniem, mającym na celu skłonienie użytkownika do oddzwonienia. Mechanizm działania samego procederu jest stosunkowo prosty i opiera się przede wszystkim na nieuwadze czy nadmiernym zaufaniu samego użytkownika. Oszuści najczęściej kierują połączenia na numery komórkowe losowo wybranych osób i oczekują, że ktoś z nich oddzwoni pod wyświetlony numer, czego następstwem jest obciążenie konta abonentów przez operatorów kosztami jak za połączenia międzynarodowe.

Zdarza się również, że celowo połączenia te są wydłużane – np. w słuchawce użytkownikowi symulowany jest sygnał rozłączenia i jeżeli użytkownik sam nie rozłączy połączenia, będzie ono nadal trwało, a co za tym idzie, operator naliczać będzie za nie stosowne opłaty.

Najczęściej na numer użytkownika dzwoni numer zagraniczny, często z bardziej „egzotycznego” kraju, np. Republiki Konga lub Wybrzeża Kości Słoniowej, których międzynarodowe numery kierunkowe (+243 oraz +225) pozostawione na wyświetlaczu telefonu użytkownika jako połączenia nieodebrane mogą sugerować, że są to połączenia krajowe. Początek międzynarodowego numeru kierunkowego np. Demokratycznej Republiki Konga (+243) lub wspomnianego Wybrzeża Kości Słoniowej (+225) może być mylony z numerem kierunkowym strefy np. 22 – Warszawa, 24 – Płock. Ostatnio jest też coraz więcej informacji, że pojawiają się numery przypominające polskie numery komórkowe – np. 703…, które wykorzystują identyczny mechanizm „naciągania” abonentów.

W związku z nasilającym się problemem UKE ostrzega, aby w przypadku, gdy nie spodziewamy się telefonu z zagranicy, a wyświetlony numer jest bardzo długi lub nie znamy jego międzynarodowego numeru kierunkowego – zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę, na jaki numer oddzwaniamy.

Źródło: UKE

Tagi

Powiązane Artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
Close