Wiadomości

Urządzenia mobilne będą tanieć. Rośnie sprzedaż phabletów

Krajowy rynek tabletów i smartfonów jest stabilny, a wzrosty generuje systematyczna wymiana urządzeń na nowsze modele. Ich producenci oczekują, że ceny będą spadać, a oferta będzie przesuwać się w stronę mniej zamożnych klientów.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się urządzenia oparte na systemie operacyjnym Windows, z racji pojawienia się nowej wersji oprogramowania, oraz phablety. Jak zauważa Andrzej Zalewski z firmy Asbis, country manager marki Prestigio w Polsce, w dalszym ciągu zauważalny jest trend polegający na przenoszeniu poszczególnych rozwiązań ze standardowego komputera na urządzenia mobilne, w tym laptopy i tablety, a ostatnio również phabletów, które łączą cechy telefonu i tabletu. Efektem tego jest wzrost ich sprzedaży w ostatnich tygodniach. Nie mniejszą uwagę klientów przyciągają wspomniane rozwiązania oparte na OS-ie firmy Microsoft, a szczególnie jego najnowszej, jeszcze niedostępnej w sprzedaży wersji.

„Klienci już zaczynają pytać, czy na naszych produktach ten nowy system operacyjny będzie pracować – mówi Zalewski – Prestigio oferuje takie urządzenia, zarówno w kategorii tabletów i smartfonów. Nadchodzący Windows 10 może wnieść powiew świeżości w obydwu segmentach”.

Na taki powiew liczą też dystrybutorzy sprzętu, ponieważ na rynku IT, szczególnie w sektorze tabletów, niewiele jest nowości, tak samo jak brakuje nowych kierunków rozwoju. Dlatego, jak zauważa Zalewski, cały rynek będzie obracał się w kategorii designu i wyposażenia urządzenia, w tym  jakości i komponentów, z których zostało wykonane. Podkreśla też, że na rynku widać już wyraźne spadki cen zarówno w przypadku tabletów, jak i smartfonów, z racji tego, że firmy obserwują co się dzieje i sięgają po klienta, który jest mniej wymagający i dysponuje mniej zasobnym portfelem.

Według country managera marki Prestigio rynek tabletów jest już w Polsce ustabilizowany i spodziewana jest jego dalsza stabilizacja.

„Oczekujemy jednak kolejnej fali wymiany urządzeń. Użytkownicy, którzy kupili w zeszłym roku tablet z ciekawości, pod koniec bieżącego roku będą szukać urządzeń bardziej zaawansowanych technologicznie, lepiej wyposażonych. Taki trend obserwujemy na rynku smartfonów”

Pod koniec ubiegłego roku w Polsce było w użytku około 4 milionów tabletów i 27 milionów smartfonów. Jak wynika z danych Ministerstwa Gospodarki, cały rynek teleinformatyki (ICT) notuje co roku wzrost rzędu 8%, wytwarza niemal 8% PKB i jest źródłem 3% miejsc pracy w całej gospodarce. Resort szacuje, że działalnością związaną z ICT zajmuje się blisko 2.5% krajowych firm, z czego około 50 tysięcy to małe i średnie przedsiębiorstwa.

Źródło: Newseria

Tagi

Robert Dunst

Miłośnik nowych technologii (szczególnie urządzeń mobilnych) i twórczości cyfrowej z naciskiem na komputerowe efekty specjalne. Gadżeciarz i fan elektronicznej rozrywki w wydaniu mniej oraz bardziej przenośnym. Obserwator świata telekomunikacji. Związany sentymentem z jednym z najbardziej kultowych telefonów w historii - Nokią 3310.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close