Uwaga na smartfony! Android najbardziej dziurawym systemem 2016 roku

Uwaga na smartfony! Android najbardziej dziurawym systemem 2016 roku

Android był w 2016 roku systemem z największą liczbą luk bezpieczeństwa, wyprzedził Debiana i Ubuntu – wynika ze statystyk podanych przez CVE Details. Wśród aplikacji najbardziej niebezpieczne są te pochodzące od firmy Adobe.

523 to liczba luk bezpieczeństwa wykrytych przez specjalistów w systemie Android w całym 2016 roku. To oznacza, że użytkownicy systemu oferowanego przez Google powinni zachować szczególną ostrożność podczas korzystania ze swoich smartfonów i tabletów, a producenta czeka jeszcze daleka droga do doskonałości systemu.

Na drugim i trzecim miejscu listy znalazły się dwa systemy z rodziny Linux – Debian (319 luk) oraz Ubuntu (278 luk). Zestawienie CVE Details obejmuje nie tylko systemy operacyjne, ale także najpopularniejsze aplikacje. Okazuje się, że w pierwszej 10-tce listy są aż 4 programy produkowane przez Adeobe – Flash Player oraz różne odmiany Acrobata.

android-luki2016 Uwaga na smartfony! Android najbardziej dziurawym systemem 2016 roku

Stosunkowo dobrze na tle konkurentów wypadli tacy giganci jak Apple i Microsoft. System MacOS X znalazł się na 11. miejscu z 215 lukami, a iOS trafił na 15. pozycję – wykryto w nim 161 dziur.

Dopiero na 14. miejscu jest pierwszy z systemów Windows – Windows 10, w którym znaleziono 172 luki bezpieczeństwa, a wciąż popularny wśród użytkowników Windows 7 zamyka pierwszą 20-tkę.

Źródło: CVE Details

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
100%
1 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy
Filip Wisnander

Twórca serwisu TeleGuru. Szwed z polskimi korzeniami, które znów zapuszcza w Polsce, gdzie mieszka i pracuje od kilku lat. Zajmował się m.in. marką Mixplus w Plusie, odpowiadał za kampanie marketingowe flagowych smartfonów i tabletów Samsunga w Polsce. Obecnie planuje zostać największym guru od...

Komentarze