Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Wielkopolska z najdłuższą siecią szerokopasmową

Zakończyła się budowa najdłuższej wojewódzkiej sieci szerokopasmowej, której doczekali się mieszkańcy Wielkopolski. Do września tego roku ma powstać łącznie 45 tysięcy km światłowodów, rozszerzając dostęp do szybkiego Internetu w Polsce.

Budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej została zakończona z końcem grudnia. To trzecia ukończona wojewódzka sieć światłowodów (po pomorskiej i lubuskiej) i najdłuższa w kraju. WSS ma niemal 4.6 tysiąca kilometrów i składa się z 31 węzłów sieci szkieletowej w stolicach powiatów oraz 576 węzłów dystrybucyjnych w gminach. Dofinansowany przez UE projekt wart był 410 milionów zł.

Dzięki zakończeniu budowy Wielkopolskiej Sieci Światłowodowej już teraz 73% mieszkańców województwa jest w zasięgu sieci nowej generacji. Linia obejmuje niemal 3.3 miliona osób i ponad 250 instytucji publicznych. Dzięki tej inwestycji, operatorzy telekomunikacyjny będą mogli świadczyć usługi tam, gdzie sami nie doprowadziliby światłowodu, z powodu nieopłacalności. Obecnie trwa przetarg na operatora infrastruktury WSS.

Jak podkreśla Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, prace idą pełną parą także w pozostałych regionach kraju, które budują sieci szerokopasmowe wolniej niż Wielkopolska. W związku z wysokim priorytetem projektu i dzięki presji resortu administracji i cyfryzacji, prace trwają nawet zimą, a w niektórych wojewózdztwach, gdzie już istnieje kilkaset metrów sieci, jeszcze jesienią inwestycje nie były rozpoczęte. Halicki dodaje, że cyfryzacja Polski to największa tego typu inicjatywa w Europie. W ramach programu Unia Europejska przeznaczy dla naszego kraju prawie 2.2 miliarda euro, z czego połowa ma zostać przeznaczona na budowę światłowodów dla odbiorców końcowych.

Źródło: Newseria, Shutterstock

0 0 vote
Article Rating
Tagi

Powiązane Artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
Close