Windows Vista nie będzie już wspierany przez Microsoft

winvista

Z dniem dzisiejszym kończy się oficjalne wsparcie dla Windowsa Visty – według wielu użytkowników jednej z mniej udanych wersji systemu od Microsoftu.

Krótka historia Visty

Windows NT 6.0 – znany szerzej jako właśnie Vista – został wydany nieco ponad dekadę temu, dokładnie 30 stycznia 2007 roku. Jego losy od samego początku nie były kolorowe; w końcu jego poprzednik XP osiągnął niemały sukces (co ciekawe, mimo że trafił na rynek 6 lat przed Vistą, to jego wsparcie zakończyło się dopiero w 2014). Choć nowo wprowadzony interfejs Aero był dużo przyjemniejszy dla oka niż proste style wcześniejszych wersji Windowsa, to on był jednym z głównych powodów niepowodzenia Visty. Przez sporą ilość graficznych smaczków system był stosunkowo bardzo wymagający sprzętowo i nie współpracował dobrze ze słabszymi komputerami. W początkowej fazie wprowadzania Visty występowało także sporo problemów dotyczących kompatybilności ze wcześniej sprawnymi aplikacjami i grami. To skutecznie zraziło do tej wersji Windowsa spore grono użytkowników. Warto wspomnieć także o wielu lukach w zabezpieczeniach systemu. Pomimo późniejszego poprawienia wielu błędów popełnionych przy wersji 6.0, Microsoft nie może uznać Visty za sukces – obecnie z tej edycji Windowsa korzysta mniej niż 1% użytkowników.

Dzisiaj, 11 kwietnia 2017, Microsoft udostępnił ostatnią aktualizację dla Windowsa Visty. Od teraz ten system nie będzie już oficjalnie wspierany, co oznacza, że z biegiem czasu wykorzystywanych będzie coraz więcej luk w zabezpieczeniach. Nielicznym już użytkownikom Visty polecamy jednak nie aktualizację, a zamiast tego przeniesienie się na nowszy, bezpieczniejszy i sprawniejszy system.

Źródło: Mashable

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
100%
2 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top