Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Ten wirus może zniszczyć Twojego smartfona!

Loapi to nowy, bardzo groźny trojan, który może fizycznie uszkodzić baterię w Twoim smartfonie. Kaspersky Lab opublikował właśnie informacje o nowym wirusie służącym przestępcom do wykopywania kryptowalut.

Trojan pobierany jest na nasz telefon poprzez fałszywe kampanie reklamowe. Po zainstalowaniu Loapi prosi o udostępnienie uprawnień administratorskich po to, aby móc wykopywać duże ilości kryptowalut. Wirus obciąża tak mocno urządzenie, że nie tylko znacząco ono spowalnia, ale również prowadzi do samozapłonu baterii.

Obecnie architektura trojana obejmuje:

  • Moduł Adware – stosowany do agresywnego wyświetlania reklam na urządzeniu użytkownika.
  • Moduł SMS – używany przez szkodliwy program do wykonywania rozmaitych operacji z wiadomościami tekstowymi.
  • Moduł subskrypcji płatnych usług premium – wykorzystywany do ukradkowego subskrybowania płatnych usług bez wiedzy użytkownika. Moduł SMS ukrywa wiadomości przed użytkownikiem, odpowiada na nie, jeżeli zajdzie taka potrzeba, i usuwa wszystkie ślady dodawania nowych subskrypcji.
  • Serwer proxy – pozwala atakującym na wysyłanie żądań HTTP z użyciem połączenia internetowego zainfekowanego urządzenia. Moduł ten może być wykorzystywany np. do przeprowadzania ataków DDoS.
  • Koparka kryptowaluty Monero – służy do kopania kryptowaluty Monero (XMR) na zainfekowanym urządzeniu bez wiedzy użytkownika.

Poważnym problemem są zastosowane zabezpieczenia przed usunięciem. Aby pozbyć się Loapi nie wystarczy zainstalować klasycznego oprogramowania antywirusowego i nierzadko potrzebna jest instalacja czystego systemu. Loapi pobiera z serwerów cyberprzestępczych listę aplikacji, które mogą być dla niego niebezpieczne, takich jak rozwiązania bezpieczeństwa. Po odnalezieniu w systemie aplikacji z tej listy trojan wyświetla fałszywy komunikat z informacją o wykryciu szkodliwego programu i oferuje użytkownikowi możliwość usunięcia go.

Źródło: KasperskyLab

Tagi

Powiązane Artykuły

Back to top button
Close