Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Wrocławski SatRevolution zamierza wysyłać konstelację satelitów na niską orbitę

Zanim niedawno założona Polska Agencja Kosmiczna opracuje założenia programu, który pozwoliłby wystrzelić to i owo w przestrzeń okołoziemską, prawdopodobnie program badań kosmicznych wystartuje we Wrocławiu.

Wrocławska firma SatRevolution jako pierwsza w Polsce ma zająć się seryjną produkcją miniaturowych satelitów – urządzeń o wymiarach 10 x 10 x 20 centymetrów, ważących ok. 2 kilogramów. Partnerem SatRevolution jest Wrocławskie Centrum Badań EIT+.

Nie jednego, ale całą chmurę satelitów, liczącą kilkadziesiąt tysięcy miniaturowych urządzeń, planuje wynieść na niską orbitę okołoziemską (500 km) wrocławska spółka SatRevolution. To oznacza zbudowanie i uruchomienie w Polsce pierwszej fabryki sond kosmicznych oraz przylegających do nich laboratoriów. Plany na przyszłość są uzależnione od pozyskania środków finansowych, co oznacza, że budowa obiektów rozpocznie się prawdopodobnie dopiero za kilka lat.

satrevolution-1

Ambitne plany, otwarty interfejs

Światowid, bo taką nazwę nadano pojedynczym, miniaturowym urządzeniom będzie miał za zadanie obserwować Ziemię z niskiej orbity i przekazywać dane do centrum operacyjnego. Informacje będą zbierane i udostępniane przez dedykowany portal internetowy, wraz z przygotowanym API (interfejs programistyczny aplikacji). Narzędzia przygotowane przez SatRevolution umożliwią tworzenie aplikacji wykorzystujących dane gromadzone i przekazywane w czasie rzeczywistym przez wrocławskie satelity. Niespodzianką dla ambitnych inżynierów ma być możliwość przygotowania i przetestowania własnego programu sterującego satelitą.

  blank

Precyzja i wytrzymałość

Do wykonania obudowy Światowida wykorzystano technologię druku 3D, z dużą szczegółowością docięcia elementów. Podczas drukowania komponentów wykorzystany został specjalny stop, tzw. „Scalmalloy”, w skład którego wchodzi skand, aluminium oraz magnez. Materiał obudowy jest lżejszy od aluminium, jednocześnie równie wytrzymały, jak tytan. Takie rozwiązanie zapewnia odporność na promieniowanie kosmiczne, wibracje i ekstremalne warunki panujące w jonosferze, w tym wahania temperatury w zakresie od -150°C do 300°C. Satelita ma być także wykonany z komponentów elektronicznych wytrzymałych na promieniowanie i zgodnych ze standardami European Cooperation for Space Standarization. Urządzenie wytrzyma losowe wstrząsy, co jest wymagane przez amerykańskie organizacje wysyłające satelity w przestrzeń kosmiczną.

satrevolution-3

Współzałożyciel SatRevolution S.A. Grzegorz Zwoliński, zapewnia:

Expert image

W SatRevolution chcemy pokazać, że kosmos jest dla każdego na wyciągnięcie ręki. Pozwoli na to nasz nowy portal oraz szereg aplikacji, które szykujemy. Będzie to usługa globalna, jakiej do tej pory nie było. Tak jak zapowiadaliśmy – nie poprzestaniemy na projekcie Światowida, który jest już na ostatniej prostej i po przeprowadzonych testach będzie czekał na swój kosmiczny wylot.

Źródło: Satrevolution
Back to top button