Wyniki Fototestu: Starcie potęg (iPhone 5S, Galaxy Alpha)

Wyniki Fototestu Starcie potęg (iPhone 5S, Galaxy Alpha)

Wyniki nietypowego pojedynku. Dziś prezentujemy zestawienie Waszych głosów w fototeście w którym udział brały tylko dwa urządzenia. Mogliście porównywać zdjęcia wykonane za pomocą iPhone’a 5s oraz Galaxy Alpha. Sprawdźcie, jak poradziły sobie te smartfony z naszymi zadaniami.

Podsumowanie wyników (% z maksymalnej liczby punktów do zdobycia (550 votes)

Apple iPhone 5s 

60%

Samsung Galaxy Alpha

40%

Apple iPhone 5S

test-Apple-Iphone5S-6-nagroda Samsung Galaxy Alpha

Samsung Galaxy Alpha

test-Apple-Iphone5S-6-nagroda Samsung Galaxy Alpha

Apple iPhone 5s vs Samsung Galaxy Alpha

 
  test-Apple-Iphone5S-6-nagroda Samsung Galaxy Alpha test-Apple-Iphone5S-6-nagroda Samsung Galaxy Alpha
APARAT
Wartość określająca liczbę punktów (pikseli), z których składa się zdjęcie. Do wyświetlania na monitorze wystarczające są 3,2 Mpix. W przypadku niższych wartości fotografia będzie niewyraźna. Trzeba jednak pamiętać, że rozdzielczość nie ma kluczowego wpływu na jakość zdjęcia i np. 13 Mpix w telefonie nie dorówna 5 Mpix ze średniej klasy aparatu kompaktowego. Warto pamiętać, że producenci często wykorzystują liczbę megapikseli jako chwyt marketingowy.
Liczba megapixeli
8 12
Parametr informujący o wyposażeniu smartfona w dwie przednie kamery, umożliwiające uzyskanie zdjęć o lepszej jakości od urządzeń w których dostrępny jest pojedynczy aparat.
Podwójny aparat główny
? ?
Wartość określająca wielkość matrycy światłoczułej, która poprzez obiektyw aparatu rejestruje obraz. Wielkość matrycy wpływa na jakość zdjęć.
Rozmiar matrycy
0.24 ?
Nazwa i model sensora optycznego odpowiedzialnego za rejestrowanie obrazu przez aparat.
Model sensora
CMOS ISOCELL
Wielkość pojedynczego piksela sensora optycznego, wyrażona w mikronach.
Wielkość pikseli (µm)
1.498 ?
Dodatkowe źródło światła, przydatne podczas fotografowania w ciemnym otoczeniu.
Dioda LED daje najczęściej nienaturalne, niebieskie światło, ale może świecić bez przerwy.
Ksenonowe lampy dają silne, białe światło, które nie wpływa na kolorystykę sceny i ma duży zasięg, ale nie mogą one pełnić roli latarki.
Jasność obiektywu (f)
f/2,2 ?
Funkcja zmiany ostrości. Bardzo przydatna podczas fotografowania bliskich obiektów lub tekstu. Bez niej bardzo bliski kadr jest rozmazany
Autofocus
standardowy standardowy
Dostępność funkcji optycznej lub elektronicznej stabilizacji obrazu. Poprawia jakość nagrań wideo i ostrość zdjęć, w przypadku których nastąpiło przesunięcie ręki lub poruszenie podczas filmowania oraz wykonywania fotografii.
Optyczna stabilizacja obrazu
cyfrowa cyfrowa
Zbliżenie ujęcia realizowane za pośrednictwem bezstratnego dla jakości zdjęcia zoomu optycznego lub zoomu cyfrowego, który sztucznie powiększa obraz kosztem jego jakości.
Zoom
cyfrowy cyfrowy
Dodatkowe źródło światła podczas fotografowania w ciemnym otoczeniu. Dioda LED daje najczęściej dosyć nienaturalne, niebieskie światło, ale może świecić cały czas. Ksenonowe lampy dają silne, białe światło, które nie wpływa na kolorystykę sceny i ma duży zasięg, ale nie mogą one pełnić roli latarki
Lampa błyskowa
podwójny LED LED
Umożliwia fotografowanie dużych obiektów z bardzo małych odległości. Kąt widzenia obiektywu szerokokątnego przekracza 60 stopni.
Szerokątny obiektyw
tak, odpowiednik 30 mm ?
Dodatkowe wyposażenie aparatu związane z oprogramowaniem, które umożliwia m.in. wykrywanie uśmiechów i twarzy, przetwarzanie zdjęć HDR, tworzenie ujęć panoramicznych oraz zapisywanie w fotografiach tagów informujących o miejscu, w którym zarejestrowano ujęcie.
Dodatkowe funkcje
zdjęcia seryjne, HDR, geotagging, panorama, samowyzwalacz, detekcja twarzy, dotykowa regulacja ostrości, kompensacja ekspozycji ustawienia balansu bieli, zdjęcia seryjne, ustawienia ISO, geotagging, panorama, sceny, samowyzwalacz, detekcja twarzy, dotykowa regulacja ostrości, kompensacja ekspozycji, HDR
Dostępność dodatkowego, fizycznego przycisku, wyzwalającego migawkę ułatwia wykonywanie zdjęć.
Fizyczny spust migawki
nie nie
Im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość nagrań. Nie jest to jednak jedyny, kluczowy parametr. Do oglądania na komputerze wymagana jest co najmniej rozdzielczość VGA (480p), kolejne wyższe rozdzielczości to HD (720p) i Full HD (1080p). Poniżej VGA wideo nadaje się tylko do odtwarzania na telefonie. Wartość fps określa liczbę nagrywanych klatek na sekundę. Powyżej 24 fps można uzyskać płynną animację.
Najwyższa rozdzielczość i szybkość nagrywania
1080p @ 30fps 2160p @ 30fps
Kamera umożliwia rejestrowanie filmów w rozdzielczości 4K (najczęściej stosowana rozdzielczość i proporcje to: 3840 x 2160 pikseli, 16:9).
Nagrywanie filmów 4K
nie tak
Opcja nagrywania filmów w zwolnionym tempie. Wymaga od aparatu rejestrowania 60 lub więcej klatek na sekundę.
Nagrywanie w zwolnionym tempie
720p @ 120fps nie
Aparat umieszczony na przednim panelu smartfona (po tej samej stronie, co wyświetlacz). Wykorzystywany do prowadzenia rozmów wideo. Najczęściej obiektyw umieszczony jest nad ekranem. Im wyższa rozdzielczość sensora, tym lepsza jakość obrazu i wykonanych przy jego pomocy zdjęć.
Przedni aparat (Mpix)
720p @ 120fps nie
Im większa jasność obiektywu, tym więcej światła dociera do matrycy optycznej.
Przedni aparat - jasność obiektywu
f/2,4 ?
Dodatkowe wyposażenie przedniego aparatu, obejmujące diodę doświetlającą, szerokokątny obiektyw oraz opcje wykonywania zdjęć panoramicznych, HDR i wykrywanie uśmiechu.
Przedni aparat - dodatkowe funkcje
wykrywanie twarzy, HDR, kompensacja ekspozycji ?

Odwzorowanie kolorów i detali

Nie od dziś wiadomo, że aparaty stosowane w urządzeniach mobilnych mają problemy z dobrym odwzorowaniem kolorów i detali. Smartfony nie radzą sobie tak dobrze, jak profesjonalne aparaty fotograficzne za kilka tysięcy złotych. Z tym zadaniem w naszym fototeście poradził sobie najlepiej iPhone 5s, który zdobył aż 100% Waszych głosów. Niestety Samsung pod tym względem odniósł całkowitą porażkę.

Apple iPhone 5s 

100%

Samsung Galaxy Alpha

1%

Słońce i cień

Zdjęcia wykonywane w warunkach dobrego oświetlenia potrafią wyjść niedoświetlone w przypadku obecności chociaż najmniejszej ilości cienia. Nierzadko charakteryzują się one brakiem odpowiedniej szczegółowości, nieprawidłowym balansem bieli oraz kontrastem. Zdecydowaliście, że w tej kategorii wygrał Samsung, zdobywając 60% głosów.

Samsung Galaxy Alpha

60%

Apple iPhone 5s 

40%

Kolory i balans bieli

Od drogiego smartfona oczekuje się, aby zdjęcia spod migawki aparatu wychodziły wyraźne, a kolory i balans bieli jak najbardziej odwzorowywały rzeczywistość. Tym razem znów wygrywa Samsung na którego oddało głos 100% internautów biorących udział w naszym fototeście.

Samsung Galaxy Alpha

100%

Apple iPhone 5s 

1%

Zdjęcia pod mocne światło

Każdy fotograf Wam powie, że wykonywanie zdjęć pod mocne światło jest bez sensu. Aby uchwycić ważny moment naszego życia często decydujemy się na taki ruch licząc się z tym, że w 90% przypadków wyjdą one niewyraźne. Z tym zadaniem najlepiej poradziła sobie optyka zastosowana w telefonie Apple (60% głosów).

Apple iPhone 5s 

60%

Samsung Galaxy Alpha

40%

Zdjęcia makro I

W „Starciu potęg” przygotowaliśmy dla Was do porównania dwa zdjęcia w trybie makro. Pierwsze z nich przedstawiało roślinność, a drugie kota. W przypadku kwiatków wszyscy głosujący zdecydowali o przewadze iPhone’a 5s. Natomiast z drugą fotografią lepiej poradził sobie Samsung zdobywając 80% głosów.

Apple iPhone 5s 

100%

Samsung Galaxy Alpha

1%

Zdjęcia makro II

Samsung Galaxy Alpha

80%

Apple iPhone 5s 

20%

Mieszane źródła światła

W przypadku zdjęć wykonywanych z pomocą mieszanych źródeł światła często mamy do czynienia z szumami cyfrowymi, brakiem szczegółowości oraz problemami z poświatą i balansem bieli. Aż 80% głosujących zdecydowało, że w takich warunkach wygrywa optyka z iPhone’a 5s.

Apple iPhone 5s 

80%

Samsung Galaxy Alpha

20%

Zdjęcia pod mocne światło (tryb HDR)

Podczas wykonywania fotografii pod mocne światło warto skorzystać z trybu HDR (High dynamic range imaging), który wspomaga aparat w tak ciężkich warunkach. W przypadku tej kategorii rywalizacja była bardziej zacięta. 60% internautów oddało głos na urządzenie Apple, a 40% na Samsunga.

Apple iPhone 5s 

60%

Samsung Galaxy Alpha

40%

Zachmurzone niebo

Niestety położenia geograficzne naszego pięknego kraju sprawia, że przez większość dni w roku musimy walczyć z nieprzychylną dla fotografa pogodą. W przypadku zachmurzonego nieba zdjęcia wychodzą niewyraźne, odwzorowanie barw jest nieakceptowalne, a szumy cyfrowe są obecne już na pierwszy rzut oka. Jednogłośnie zdecydowaliście, że w tej kategorii wygrywa iPhone 5s.

Apple iPhone 5s 

100%

Samsung Galaxy Alpha

1%

Sztuczne źródła światła w b. ciemnym otoczeniu

Chyba najcięższe zadanie z którym musiał zmierzyć się iPhone 5s oraz Galaxy Alpha. Niestety to ostatnie urządzenie odniosło całkowitą porażkę. Apple zgarnęło 100% głosów.

Apple iPhone 5s 

100%

Samsung Galaxy Alpha

1%

Lampa błyskowa – odwzorowanie kolorów i detali

Wiele smartfonów oferuje dodatkowe oświetlenie scenerii za pomocą diod doświetlających. Niestety w przypadku większości urządzeń dostępnych na rynku są one mizernej jakości i nie oferują lepszych efektów końcowych niż niedoświetlanie otoczenie w ogóle. W przypadku tej, już ostatniej kategorii serca czytelników zdobyło zdjęcie wykonane przy pomocy Samsunga Galaxy Alpha.

Samsung Galaxy Alpha

100%

Apple iPhone 5s 

1%

Podsumowanie

Ten nietypowy pojedynek kończymy nietypowym podsumowaniem i wynikami końcowymi. Mimo,  iż oficjalnie wygrał iPhone 5s zdobywając 60% głosów, trzeba oddać Samsungowi, że walczył naprawdę dzielnie. Mimo różnicy 10% głosów można przyjąć, że oba urządzenia poradziły sobie tak samo dobrze.

Your opinion

What is your opinion on that?

I like
I have mixed feelings
I do not like
I have no opinion
50%
1 votes
50%
1 votes
0%
0 votes
0%
0 votes

Comments

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top