Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

YouTube: Filmy z wątkami LGBTQ+ wracają do trybu ograniczonego dostępu

Serwis YouTube poinformował w piątek, że udało mu się naprawić pewne uchybienie w trybie Restricted Mode, które zdaniem środowisk LGTBQ+ czyniło opcję filtrowania treści dla nieletnich „za bardzo restrykcyjną”.

Tryb ograniczonego dostępu to filtr, który ma chronić niepełnoletnich odbiorców przed nieodpowiednimi dla nich treściami, takimi jak seks, przemoc czy wulgarny język. Ustawienie można włączyć zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach mobilnych z systemami Android i iOS. Pod koniec marca użytkownicy zauważyli, że oprócz materiałów, których istotnie nie powinien oglądać młody człowiek, filtr blokuje również miliony zupełnie nieszkodliwych wideo, w tym setki tysięcy filmów zawierających wątki homoseksualne i transgenderowe.

Wina algorytmów

YouTube przeprosił środowiska LGBTQ+ za zaistniałą sytuację, której przyczyną miały być nie celowe działania mające na celu dyskryminację poszczególnych grup, a błędne funkcjonowanie algorytmów, kwalifikujących takie a nie inne filmy jako szkodliwe dla nieletnich. Po słowach przyszedł w końcu czas na czyny. Serwis przywrócił materiały z treściami LGBTQ+ do trybu ograniczonego dostępu.

YouTube nie wyjaśnia, co konkretnie trzeba było zmienić w systemie, by rozwiązać problem. Przedstawiciele serwisu zapewniają jedynie, że cokolwiek powodowało błędne filtrowanie materiałów dla trybu Restricted Mode, zostało już naprawione. Zespół dokonał również przeglądu wielu filmów i planuje użyć ich w przyszłości do trenowania swoich algorytmów. Naprawienie uchybienia zajęło serwisowi sporo czasu, ale liczy się rezultat – internauci, którzy mają włączony tryb, odzyskali dostęp do 12 milionów zablokowanych wideo.

Zespół tworzący YouTube ma w planach dalsze usprawnianie systemu, który jednak ich zdaniem „nigdy nie będzie w 100 procentach bez wad”.

Source: Engadget
Tagi

Powiązane Artykuły

Back to top button
Close