Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Youtube i Google Chrome doczekają się wersji dla dzieci

Google pracuje obecnie nad nowymi edycjami przeglądarki Chrome i serwisu Youtube, przeznaczonymi specjalnie dla dzieci poniżej trzynastego roku życia. Produkty mają się pojawić w 2015 roku.

Pavni Diwanji, wiceprezes ds. inżynierii w Google potwierdziła, że uruchomienie nowych wersji produktów firmy przewidywane jest na przyszły rok, a ich celem ma być pomoc dzieciom w „byciu nie tylko biernymi użytkownikami technologii, ale również jej twórcami”. Nie zostało wyjaśnione, jak takie wersje będą działały, ale całkiem możliwe, że zostanie zmieniony ich wygląd oraz prezentowana zawartość. Jako przykład Diwanji podała pewną sytuację, która ją spotkała. Jej córka wpisała w wyszukiwarce Google „pociągi”, mając nadzieje na otrzymanie treści związanych z bajką „Tomek i przyjaciele”, a zamiast tego wyświetlony został rozkład jazdy pociągów Amtrak.

W Stanach Zjednoczonych, jednym z najważniejszych czynników podczas projektowania internetowych produktów i usług dla dzieci jest amerykańska ustawa Children’s Online Privacy Protection Act (COPPA). Dyktuje ona, w jaki sposób można zbierać dane osobowe dzieci poniżej trzynastego roku życia i jaką zawartość im wyświetlać. Jako że zdecydowana większość przychodów Google pochodzi z reklam, a ich wartość jest połączona z danymi użytkownika, podporządkowanie się do COPPA będzie bardzo ważne dla Google i jemu podobnych (firma Yelp została ukarana grzywną w wysokości 450 tysięcy dolarów za złamanie tej ustawy).

Google nie jest pierwsze w staraniach o zrobienie swoich produktów bardziej przyjaznych dzieciom. Apple wprowadził nowy typ konta Apple ID, które pozwala najmłodszym kupować i ściągać aplikacje, ale tylko pod nadzorem i za zgodą rodzica.

Obecnie, dzieci zaczynają swoje „wirtualne życie” w coraz to młodszym wieku i nie dziwi już nikogo widok 4-5 latka korzystającego z Youtube i innych serwisów. Dlatego też cieszy taka inicjatywa, gdyż w Internecie bardzo łatwo natknąć się na masę treści od których maluchy powinny trzymać się z dala, co niestety nie jest takie proste jak się wydaje.

Źródło: USA Today

0 0 vote
Article Rating
Tagi

Powiązane Artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
Close