Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Zanim dopadnie cię przeziębienie, wearable wykryje chorobę

Profesor Michael Snyder, genetyk z Uniwersytetu Stanforda od dłuższego czasu posługuje się zestawem siedmiu biosensorów monitorujących m.in. pracę serca.Wspomagają one przewidywanie zbliżających się chorób.

Naukowiec podczas przelotu do Norwegii na wakacje zaobserwował zmiany odczytów pulsometru oraz sensorów mierzących poziom tlenu we krwi. Mogły na nie mieć wpływ warunki zewnętrzne (stres przed lotem oraz zmiany ciśnienia powietrza), jednak oba parametry nie wróciły do normy po lądowaniu. Pojawiła się gorączka i inne symptomy choroby. Dwa tygodnie wcześniej Snyder pomagał swojemu bratu w budowie płotu okalającego dom na przedmieściach Massachusetts. Badacz mógł więc przypuszczać, że został zainfekowany bakterią poprzez ugryzienie kleszcza. Diagnoza przeprowadzana na miejscu przez lekarza potwierdziła przypuszczenia, Michael Snyder zachorował na boreliozę.

Ostrzeżenie przed objawami

Wnioski z tego wydarzenia sugerują rosnące znaczenie wykorzystania wearables wyposażonych w sensory w codziennym życiu. Zanim profesor Michael Snyder poczuł objawy zbliżającej się choroby, została ona wykryta przez czujniki. Połączenie kilku odczytów, wskazujących np. podwyższone tętno i temperaturę oraz zwiększenie we krwi stężenia białka C-reaktywnego, to sygnały które wskazują aktywność układu immunologicznego, jednocześnie są sygnałem rozprzestrzeniającej się infekcji. Określenie powtarzających się wzorców umożliwia np. wytypowanie osób cierpiących na insulinoodporność. Z kolei spadek poziomu tlenu we krwi podczas lotów, wynikający z warunków w których znajduje się pasażer ma bezpośredni wpływ na wzrost zmęczenia.

Profesor Michael Snyder dostrzega, iż obecnie lepiej wyposażone w sensory od ludzi są samochody. Przewiduje jednak, że wkrótce może się to zmienić. Już dziś konsumenci korzystają z ponad 50 milionów smartwatchy oraz 20 milionów innych urządzeń monitorujących aktywność. Bardzo łatwo będzie je przekształcić w przyrządy mierzące stan istotnych parametrów związanych ze zdrowiem, twierdzi naukowiec.

Żródła: Stanford University, Ubergizmo, New Scientist

Back to top button