Zdjęcia ze smartfonów źródłem ciekawych informacji

Smartfony są na tyle inteligentne, że zrobione przy ich pomocy zdjęcia mogą posłużyć innym do ustalenia, gdzie dana osoba się znajduje, o jakim czasie i gdzie będzie w przyszłości – wynika z badań zespołu naukowców z University College London.

Pstrykając fotografie smartfonem trzeba mieć świadomość, że mają one znacznik czasu i dane dotyczące lokalizacji użytkownika. W ten sposób każdy, kto ma dostęp do takiego zdjęcia, jest w stanie poznać czas i miejsce naszego pobytu, a przy odrobinie szczęścia przewidzieć przyszłe położenie. Brytyjscy naukowcy z University College London zebrali informacje z 8 milionów zdjęć zamieszczonych w serwisie Flickr przez około 16 tysięcy osób, umieścili je w bazie danych i użyli specjalnego algorytmu do zbadania każdego zdjęcia zrobionego przy pomocy konkretnego aparatu. Wyniki, które zostały opublikowane przez Royal Society Open Science pokazały, że metoda ta działa nadzwyczaj dobrze, a przewidywania przyszłej lokalizacji potwierdziły się z badaniami National Travel Survey w 92-procentach. Chociaż rezultaty mogą być niepokojące dla osób ceniących swoją prywatność, algorytm jest bardziej skierowany w stronę ustalania „ogólnych wzorców mobilności ludzi” aniżeli dokładnego miejsca położenia. Mimo to, można pozbyć się wszelkich wątpliwości poprzez wyłączenie geotagowania zdjęć.

Źródło: TechRadar

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
0%
0 głosy
25%
1 głosy
50%
2 głosy
25%
1 głosy

Miłośnik nowych technologii (szczególnie urządzeń mobilnych) i twórczości cyfrowej z naciskiem na komputerowe efekty specjalne. Gadżeciarz i fan elektronicznej rozrywki w wydaniu mniej oraz bardziej przenośnym. Obserwator świata telekomunikacji. Związany sentymentem z jednym z najbardziej kulto...

Komentarze