Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Znamy specyfikację nowego Xboksa

Najnowsza konsola od Microsoftu – znana na razie pod nazwą Project Scorpio – ma być sporym krokiem do przodu w porównaniu do swoich rywali oraz poprzedników. Wiemy już, jakie podzespoły trafią do nowego Xboksa – i trzeba przyznać, że jest co podziwiać.

Imponująca grafika

Układ graficzny Scorpio będzie wykonywać obliczenia z maksymalną prędkością 6 teraflopów, o 43% więcej niż jego bezpośredni konkurent PlayStation 4 Pro, którego grafika oferuje wydajność na poziomie 4,2 TF. Czym właściwie są flopy? Choć słowo „teraflop” może brzmieć groźnie, obliczenie tej jednostki jest bardzo proste – wystarczy pomnożyć liczbę shaderów (podstawowych jednostek obliczeniowych grafiki) przez taktowanie zegara procesora, a otrzymany wynik jeszcze raz pomnożyć, tym razem po prostu przez 2. Ta wartość definiuje teoretyczną maksymalną wydajność karty graficznej urządzenia. W porównaniu z poprzednią konsolą Microsoftu znacznie wzrośnie także ilość pamięci RAM – Project Scorpio zostanie wyposażony w 12-gigabajtową kość DDR5.

Nowy procesor

Niestety Microsoft nie zdecydował się na użycie nowej architektury procesorowej Ryzen od AMD, która została bardzo ciepło przyjęta na rynku układów obliczeniowych. Zamiast tego do Projektu Scorpio trafi zmodyfikowany procesor AMD Jaguar, podobnie jak w przypadku Xboksa One, PlayStation 4 i PlayStation 4 Pro. Rdzenie w nowym Jaguarze działają o 31% szybciej niż w Xboksie One, a taktowanie zegara procesora graficznego wynosi imponujące 1172 MHz (dla porównania, najwyższą wartością tego parametru wśród obecnie oferowanych konsol może pochwalić się PS 4 Pro z 911 MHz).

Scorpio będzie w stanie wyświetlać obraz w rozdzielczości 4K i 60 klatkach na sekundę. Microsoft zapewnia, że gry przeznaczone na Xboksa One i 360 będą działać i wyglądać na nowej konsoli o wiele lepiej. Podczas demonstracji nowej konsoli uruchomiono demo ForzaTech w natywnym 4K i 60 fps, a użycie procesora graficznego wynosiło 60–70%.

Project Scorpio zostanie oficjalnie przedstawiony podczas tegorocznej konferencji E3, która odbędzie się w połowie czerwca.

Source: The verge

 

 

Tagi

Powiązane Artykuły

Back to top button
Close