ZTE zapłaci karę w wysokości 1,2 mld dolarów

2

Chińska firma ZTE doszła do porozumienia z Departamentem Handlu Stanów Zjednoczonych, na mocy którego zobowiązuje się do wypłacenia zadośćuczynienia w wysokości prawie 1,2 miliarda dolarów.

Według śledztwa przeprowadzonego przez rząd Stanów Zjednoczonych, Chińczycy w latach 2010-2016 wielokrotnie dopuścili się zawarcia transakcji, łamiących zasady embargo nałożonego przez USA na sprzedaż urządzeń technologicznych dla Iranu. Ponadto, ZTE naruszyło również zasady sprzedaży urządzeń i usług dla Korei Północnej, zawierając blisko 283 transakcje z komunistycznym krajem.

Organ śledczy Stanów Zjednoczonych odkrył, iż przedstawiciele chińskiej firmy wielokrotnie ukrywali prawdę na temat sprzedaży technologii do wyżej wymienionych państw, chcąc uniknąć konsekwencji z powodu łamania zakazów. Cała sprawa wyszła na jaw, gdy amerykańscy śledczy weszli w posiadanie laptopa należącego do prawnika chińskiej firmy, doszukując się dokumentów potwierdzających omijanie nałożonego embargo.

ZTE-Corp ZTE zapłaci karę w wysokości 1,2 mld dolarów

Zhao Xianming, który objął stanowisko przedstawiciela ZTE w kwietniu, w oficjalnej informacji prasowej oświadczył: „ZTE zdaje sobie sprawę z błędów, które popełniło i ponosi za nie całkowitą odpowiedzialność.” Chiński potentat na rynku urządzeń mobilnych twierdzi, iż nie dojdzie już do podobnej sytuacji, potwierdzając swoje słowa zmianą całego zarządu firmy.

Sprawa przeciwko ZTE została umorzona bez konieczności kierowania jej na ścieżkę sądową, co z całą pewnością jest korzystne dla obu stron. Dzięki takiej decyzji, chińska firma nie straci pozwolenia na sprzedaż swoich urządzeń na terenie Stanów Zjednoczonych, a sam oskarżyciel uzyska pokaźną kwotę pieniężną. Departament Handlu USA jako drugi cel obrał sobie firmę Huawei – bezpośredniego rywala ZTE. Jeden z największych producentów urządzeń mobilnych na świecie jest podejrzewany o sprzedaż swoich produktów do Sudany, Syrii, Iranu, Korei Północnej i Kuby.

Źródło: The verge

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
100%
1 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top