Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Baza Wiedzy

Jak podłączyć światłowód do routera?

Router jest urządzeniem, które pozwala bezprzewodowo łączyć się z Internetem różnym sprzętom. Nie każdy jednak wie, czym tak naprawdę jest oraz jak działa. Poznaj jego funkcje, a także dowiedz się, gdzie powinno się go umieścić oraz jak dostosować jego ustawienia!

Co to jest router i jak działa?

Router jest urządzeniem sieciowym zapewniającym podłączenie do Internetu wielu różnym sprzętom, m.in. komputerom, laptopom, smartfonom, telewizorom, konsolom, a nawet AGD czy innym aparatom zawierającym moduł Wi-Fi. Nie tylko przekazuje, ale też rozdziela sygnał internetowy. W ten sposób tworzy lokalną sieć – każde urządzenie otrzymuje własny adres IP. Dzięki temu wszystkie sprzęty działają równocześnie i nie zakłócają swojej pracy. Co więcej, mogą się ze sobą w ten sposób łączyć, by przekazywać sobie dane.

Dawniej do routera trzeba było jeszcze podłączyć inne urządzenie – modem. Był on odpowiedzialny za przetwarzanie sygnału internetowego dostarczanego przez operatora, tak by mógł być wykorzystywany przez domową sieć. Współcześnie jak najbardziej wystarcza jedno urządzenie, ponieważ nowoczesne routery posiadają wbudowane modemy.

Rodzaje routerów do Internetu w Orange i u innych dostawców

Istnieje kilka rodzajów routerów. Rozróżnia się je na podstawie sposobu, w jaki odbierają sygnał internetowy. Najpopularniejsze typy to:

  • Router światłowodowy – posiada wejście z końcówką GPON/ONU. Podłącza się go przewodem z wtyczką RJ-45 do gniazdka operatora, który dostarcza internet za pomocą kabli światłowodowych.
  • Router LTE 4G – przenośne urządzenie na kartę SIM, odbierające sygnał nadawany przez sieć czwartej generacji (4G).
  • Router ADSL – model tzw. analogowy, z portem na kabel telefoniczny RJ-11. Dawniej najpopularniejszy rodzaj, współcześnie stosowany w miejscach, gdzie nie podprowadzono jeszcze światłowodu.
  • Router xDSL – urządzenie podłączane poprzez kable sieci telewizyjnej.

Gdzie ustawić router?

Najlepszym rekomendowanym miejscem dla routera jest centralny punkt mieszkania / domu. Urządzenie powinno się umieścić na płaskiej, otwartej przestrzeni, np. szafce, półce czy regale, na wysokości 1-1,5 metra od podłogi. Jeśli model posiada anteny, należy ustawić je w pozycji pionowej. W przypadku domów piętrowych najlepiej jest położyć router blisko sufitu (np. na szafie) oraz jedną z anten ustawić poziomo.

Warto jednak wiedzieć, że sygnał Wi-Fi jest przenoszony przez fale radiowe. Z tego względu może być tłumiony przez różne przeszkody architektoniczne, m.in. cegły, zbrojenie w ścianach, beton, metale, a także piony wodne czy kanalizacyjne. Najrozsądniej jest więc umieścić router w linii prostej, by mógł bez zakłóceń przekazywać sygnał do urządzeń, które najczęściej łączą się z Internetem.

Jak podłączyć i skonfigurować router?

Sposób konfiguracji w pewnym stopniu różni się w zależności od modelu i marki urządzenia, ale zazwyczaj jest prosty i w pełni intuicyjny. Router stacjonarny należy podłączyć do zasilania, zrestartować, po czym wpiąć do niego kabel internetowy do gniazda WAN lub DSL/ADSL. W przypadku routera LTE powinno się z kolei włożyć kartę SIM do urządzenia oraz podłączyć je do zasilania, by je naładować.

Dowiedz się również: Do czego służy splitter ADSL?

Wszystkie dane niezbędne do konfiguracji można znaleźć na specjalnej etykiecie, dołączonej do opakowania lub naklejonej na spodzie urządzenia. Są to: adres IP, nazwa sieci i hasło, a także domyślne dane logowania do panelu administratora.

Następnie należy skorzystać z komputera lub smartfona, by połączyć się z odpowiednią siecią, po wpisaniu podanego hasła. W kolejnym etapie loguje się do panelu administracyjnego. W tym celu trzeba wpisać adres IP urządzenia w pasku przeglądarki (jeden z następujących numerów:192.168.8.1 lub 192.168.0.1 albo 192.168.1.1). Gdy wyświetli się okienko logowania, wystarczy wpisać podany przez producenta sprzętu domyślny login oraz hasło (najczęściej dwa razy „admin”). W przypadku routerów LTE konieczne jest też podanie kodu PIN z karty SIM.

Po uzyskaniu dostępu do panelu admina można w kilku krokach dostosować ustawienia routera. Proces jest bardzo prosty i nie zajmuje wiele czasu. Najważniejsze jest, by zmienić domyślne dane logowania.

Back to top button