Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Analizy

Analiza Virgin Mobile Albonament

Wirtualny operator Virgin Mobile dotychczas był kojarzony z usługami na kartę (prepaid), jednak na początku 2017 roku wprowadzono nową ofertę abonamentową.

Styczeń okazał się idealnym momentem do zapowiedzi zmian, a obowiązkowa rejestracja kart SIM (do 1.02.2017 roku) wymusiła na klientach podjęcie decyzji. Dotychczasowi posiadacze kart SIM Virgin Mobile mogli więc zmienić system płatności z przedpłaconego na abonament, w Virgin Mobile przewrotnie nazwany Albonamentem.

Charakterystyka Albonament w Virgin Mobile

Albonament w Virgin Mobile nie przypomina typowych usług, oferowanych przez innych operatorów. Rzeczywiście, wybranie tej oferty wymusza cykliczne, comiesięczne wnoszenie opłat za usługi, jednak taryfy Albonamentu charakteryzuje duża elastyczność. To klient decyduje, jakie usługi chciałby mieć w pakiecie, dobiera je w trakcie trwania umowy. Najciekawsze w ofercie Virgin Mobile jest jednak to, że w razie konieczności, abonent może całkowicie zrezygnować z wnoszenia cyklicznych opłat, a więc Albonament przypomina raczej usługi typu mix, a nie typowe taryfy z cyklicznymi opłatami. Umowa na Albonamet zawierana jest na czas nieokreślony, termin jej wypowiedzenia wynosi miesiąc. Cykl rozliczeniowy jest stały, obejmuje okres od początku, do końca miesiąca.

Stwórz ofertę dla siebie

Cennik Albonament

Podstawowa, cykliczna opłata za Albonament wynosi 10 zł. Można ją jednak zredukować do 0 zł, wybierając rabaty za wystawianie faktur w postaci elektronicznej (5 zł mniej) oraz wyrażając zgodę na marketing telefoniczny i wiadomości e-mail o treści reklamowej. Pozostałe koszty Albonamentu wiążą się za wybranymi, cyklicznymi usługami głosowymi, wiadomościami tekstowych oraz pakietami danych. Całość kwoty, przeznaczonej na wybrany pakiet jest wykorzystywana na opłacenie usług. Albonament nie zawiera dodatkowych opłat aktywacyjnych związanych z poszczególnymi usługami.

Opłaty za rozmowy w Albonamencie, pakiety cykliczne

To jedna z niewielu taryf, w których możliwe jest uniknięcie opłat za rozmowy telefoniczne. Albonament dopuszcza opcję wyboru 0 minut w pakiecie, co może okazać się ciekawym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy korzystają wyłącznie z tekstowych lub elektronicznych form komunikacji. Wszystkie pakiety są ważne przez miesiąc. Za 100 minut rozmów do wszystkich sieci (oraz na numery stacjonarne) trzeba zapłacić 8 zł, 150 minut kosztuje 10 zł miesięcznie, natomiast za 250 minut rozmów trzeba zapłacić 14 zł. Najdroższa jest opcja nielimitowanych rozmów do wszystkich sieci: kosztuje 17 zł miesięcznie. Wyższe pakiety (od obecnie posiadanych) będą uruchomione od razu, w ramach obecnego okresu rozliczeniowego. Niższe pakiety są aktywowane od początku kolejnego okresu rozliczeniowego.

SMS-y w Albonamencie, pakiety cykliczne

Cykliczne pakiety SMS-ów również mogą być wykorzystane do wszystkich sieci polskich operatorów GSM. Albonament uwzględnia opcję, w której użytkownik całkowicie rezygnuje z wysyłania SMS-ów (nie wnosząc opłat za usługę. Za 100 SMS-ów trzeba zapłacić 2 zł miesięcznie (2 grosze za jedną wiadomość), bardziej opłacany jest pakiet 250 SMS-ów za 4 zł miesięcznie (zaledwie 1,6 grosza za wiadomość), przy 500 SMS-ach za 6 zł miesięcznie, za pojedynczą wiadomość zapłacimy tylko 1,2 grosza. Za pakiet bez limitów wysłanych wiadomości, ważny przez miesiąc, trzeba zapłacić 9 zł. Dodatkowo operator wprowadził pakiet nielimitowanych SMS-ów i MMS-ów do wszystkich sieci w cenie 10 zł.

Internet w Albonamencie, pakiety cykliczne

Podobnie, jak w przypadku połączeń głosowych i SMS-ów, Virgin Mobile w Albonamencie umożliwia całkowitą rezygnację z opłat za transmisję danych (bez dodatkowych opłat). Z oczywistych względów, takie rozwiązanie nie ma sensu w przypadku smartfonów, o ile celowo nie zamierzamy ograniczać dostępu do Internetu. Wszystkie pakiety danych ważne są przez miesiąc. Za 500 GB trzeba zapłacić 5 zł, a za 1 GB klient zapłaci 3 zł. Niewiele więcej trzeba zapłacić za 3 GB5 zł. 5 GB kosztuje 7 zł, za największe pakiety, 10 GB i 20 GB zapłacimy odpowiednio 14 zł i 25 zł. O ile w większości przypadków pakiet 3 GB może okazać się wystarczający podczas typowego korzystania z usług internetowych, na obniżenie kosztów dodatkowo ma wpływ kosztujący 9 zł tzw. Pakiet Aplikacje, w przypadku którego nie jest limitowany transfer danych przesyłanych przez komunikatory i serwisy społecznościowe, takie jak: Gadu-Gadu, WhatsApp, Twitter, Messenger, Facebook oraz radio internetowe ASK.fm.

Pakiety jednorazowe w Albonamencie

Jeśli w okresie rozliczeniowym zabraknie nam minut, SMS-ów lub wyczerpiemy dostępny pakiet danych, możemy sięgnąć po pakiety ratunkowe, które nie są wliczane w wykupione usługi. Opłaty za pakiety minut rozmów głosowych są identyczne, jak w przypadku usług cyklicznych: od 5 zł za 50 minut do 11 zł za 150 minut. Pakiety jednorazowe są aktywne przez 30 dni. W przypadku SMS-ów, od 3 zł za 100 SMS-ów, do 7 zł za 500 SMS-ów. Natomiast ceny dodatkowych pakietów Internetu kształtują się od 6 zł za 500 MB do 9 zł za 3 GB. Każdy z pakietów można zamówić, wysyłając odpowiednią wiadomość SMS na podane numery.

Pakiety dodatkowe Virgin

Koszty usług poza pakietami cyklicznymi i jednorazowymi

Jeśli na koncie użytkownika usługi Albonament w Virgin Mobile zostały zgromadzone jakiekolwiek, dodatkowe środki (poza opłatami wniesionymi za pakiety cykliczne i jednorazowe), mogą być one przeznaczone na poszczególne usługi, rozliczane według następujących kosztów jednostkowych:

  • 29 groszy za minutę połączenia głosowego do wszystkich krajowych sieci komórkowych oraz z numerami stacjonarnymi,
  • 29 groszy za minutę połączenia wideo w Virgin Mobile Polska,
  • 9 groszy za wysłanie wiadomości SMS do wszystkich, krajowych sieci komórkowych,
  • 25 groszy za wysłanie wiadomości MMS do wszystkich, krajowych sieci komórkowych,

Koszty połączeń międzynarodowych

Rozmowy z posiadaczami numerów w Unii Europejskiej oraz w Strefie 1 (do której wliczane są Albania, Andora, Bośnia i Hercogowina, Czarnogóra, Kanada, Macedonia, Mołdawia, Republika Kosowa, Rosja, Serbia, USA, Turcja i Ukraina) wymagają zgromadzenia dodatkowych środków na koncie (poza opłatami wniesionymi za pakiety cykliczne i jednorazowe). Za minutę połączenia trzeba zapłacić 2,66 zł, wiadomość SMS kosztuje 67 groszy, natomiast MMS – 3,99 zł. Rozmowy z pozostałymi państwami są dwukrotnie droższe, natomiast koszty SMS-ów i MMS-ów pozostają bez zmian. Najwięcej trzeba zapłacić za połączenia z telefonami satelitarnymi – 13,30 zł za minutę.

Internet w roamingu w UE

W państwach Unii Europejskiej, posiadacze Albonamentu mogą skorzystać z pakietów danych o wielkościach od 25 do 500 MB. Każdy z pakietów jest ważny przez 2 tygodnia. Za usługi pobierana jest niezależnie opłata wynosząca:

  • 6 zł za 25 MB
  • 19 zł za 100 MB
  • 49 zł za 300 MB
  • 79 zł za 500 MB

Podsumowanie

Nowa taryfa abonamentowa Virgin Mobile to właściwe kompozycja składająca się z dogodnych dla użytkownika pakietów. Niewiele ofert dostępnych na rynku może pochwalić się zbliżoną elastycznością, przy zachowaniu dobrze wyważonych cen za usługi. Za 34 zł (uwzględniając bonus za elektroniczna fakturę i haracz w postaci reklam) można uzyskać nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci oraz przyzwoity pakiet 3 GB danych. Bardziej atrakcyjne wydają się być w tej sytuacji oferty „Freedom 1” Premium Mobile (20 zł za nielimitowane SMS-y i rozmowy do wszystkich sieci oraz pakiet 5 GB danych) oraz kosztujący 29 zł podobny pakiet nju mobile „Wszystko komórkowe za 29 zł”, z 10-gigabajtowym pakietem danych lub podobna oferta Red Bull Mobile „Energy 8 GB”. O ile Albonament Virgin Mobile nie uwzględnia pakietu darmowych MMS-ów, to niewątpliwą zaletą tej abonamentowej usługi jest możliwość całkowitego zawieszenia opłat oraz bardzo wygodny wybór elementów składających się na abonament, co w praktyce bardziej przypomina mix, niż typowy abonament. Za wadę Albonamentu należy uznać konieczność wyrażania zgody na telemarketing, o ile zamierzamy zredukować podstawowe opłaty do 0 zł.

Tagi

Powiązane Artykuły

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close